Teoria wszystkiego czyli krótka historia wszechświata - Stephen Hawking

[źródło]
      Stephen Hawking to niekwestionowany geniusz naszych czasów. Brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny, który całe swoje życie spędził oddając się nauce. Znamy go i kojarzymy zarówno z wielkich osiągnięć, orderów, które otrzymał czy też z faktu że wykładał na Uniwersytecie w Cambridge, ale również z tego, że borykał się z niepełnosprawnością – stwardnieniem zanikowym bocznym w wyniku której utracił możliwość poruszania się i mówienia. Mimo choroby jego umysł wciąż pozostawał otwarty. Wykazywał się przy tym ogromnym dystansem i poczuciem humoru, co pokazuje przykład gościnnych występów w amerykańskim serialu o nerdach „The Big Bang Theory”.
     
     W skrócie o książce można powiedzieć – mała (bo objętościowo naprawdę jest niewielka, tylko 143 strony, rozmiar mniejszy niż standardowy zeszyt), a treściwa. Nie bez przyczyny okrzyknięto książkę bestsellerem, a tytuł ten znajdował się na liście British Sunday Times aż prze 237 tygodni. Tematyka książki dotyczy powstania wszechświata, od  wielkiego wybuchu do powstania i specyfiki czarnych dziur.

         Wykładowca przyjął strategię jak najprostszego wytłumaczenia czytelnikowi wszechświata i praw rządzących nimi. Posługuje się nie raz teoriami uczonych, którzy dawniej próbowali rozwiązać niewiadome kwestie, podważa je lub też wyjaśnia je podając proste przykłady odnoszące się do zagadnienia.

„Posłuchaj dźwięku silnika samochodu jadącego drogą. Kiedy pojazd się zbliża, dźwięk jest wyższy, ponieważ fale dźwiękowe mają większą częstotliwość; z kolei gdy auto się oddala, dźwięk staje się niższy. Fale świetlne i radiowe zachowują się podobnie. W rzeczywistości policja wykorztsruje efekt Dopplera, mierząc prędkość samochodów.”


         To właśnie takie podejście sprawiało, że profesor był uwielbiany przez swoich słuchaczy i studentów. Ta książka potwierdza, że nie sztuką jest zagadać człowieka pojęciami, których nie potrafi  zrozumieć, a właśnie chodzi o to, aby wytłumaczyć za pomocą prostych słów i przykładów najbardziej zawiłe dogmaty.  Autor zakłada również hipotezy, z którymi musimy się zmierzyć, nie odpowiada na wszystkie pytania, ponieważ nauka nie dotarła do ostatecznych granic.

„Dowody, które obecnie posiadamy, sugerują zatem, że wszechświat prawdopodobnie będzie się rozszerzał w nieskończoność. Nie należy jednak uważać tego za rzecz oczywistą. Możemy być pewni jedynie tego, że nawet jeśli wszechświat ma się skurczyć, nie dojdzie do tego wcześniej niż za dziesięć miliardów lat, ponieważ przynajmniej od takiego czasu kosmos się rozszerza.”

[źródło]
       Dla kogo jest ta książka? Wydaje mi się, że i dla małych, ale już dostatecznie starszych, aby wiedzieli co to jest kosmos, i dla dużych. W prosty sposób tłumaczy jak powstał wszechświat, co to jest czarna dziura i po co komu teoria strun. Autor zakładał, że każdy kto sięga po tę książkę chce zrozumieć astrofizykę i poszerzyć swoją wiedzę. Można rzec, że jest to spadek po Hawkingu, który pozostał podarowany wszystkim – nie tylko naukowcom.

      Literatura polecana raczej gorliwym nastolatkom, których ciekawość nie zatrzymuje się tylko na szkolnych podręcznikach, aż do osób, które nie zatraciły jeszcze w sobie dziecięcej ciekawości.  Książka typowo naukowa, więc jeśli ktoś szuka tu powieści czy streszczenia filmu o życiu profesora – zawiedzie się. Pomimo, że Stephena Hawkinga z nami już nie ma to zapamiętam go z tych uśmiechniętych zdjęć, bo to pokazywało, jakim człowiekiem naprawdę był. Natomiast bardzo się cieszę, że mogę posiadać to dzieło w swojej biblioteczce.


Moja ocena: 9/10

Dziękuję wydawnictwu Editio za możliwość zapoznania się z egzemplarzem.


Emilia Pieńko

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz