‘’Troska” – Eve Ainsworth


Muszę przyznać, że ta książka urzekła mnie przede wszystkim przepiękną okładką, a właściwie doborem kolorów. Z drugiej strony właśnie ten aspekt doprowadził mnie do szału, ponieważ zrobić dobre zdjęcie tej powieści, było niezłym wyzwaniem. Chciałam, aby było widać jej tytuł, a ten srebrny kolor odbijał każde światło! Ale w tym miejscu muszę przyznać, że dostrzegłam jeszcze jedną zaletę… Większość metalicznych ozdobników przeważnie się bardzo szybko ściera, a tutaj nie ma tego problemu.

Marty jest szesnastolatkiem, który od kilku lat musi mierzyć się z chorobą swojej mamy. Nie dopuszcza do siebie myśli, że kobieta powinna się leczyć, ponieważ z każdym dniem jej stan się pogarsza. Daisy codziennie musi patrzyć jak jej rodzice wykańczają się podczas opieki nad jej ciężko chorym bratem, który staje się coraz słabszy. Nie dopuszcza do siebie myśli, że jego życie ciągle jest zagrożone i w każdej chwili może odejść. Marty i Daisy udają, że wszystko jest dobrze i nie chcą myśleć, że coś jest nie w porządku. Jak długo można tak żyć?

,, - Chodzi chyba o to, żeby każde były wyjątkowe. Magiczne. Żeby żyć chwilą.
Skrzywiłem się nieco. Moja odpowiedź wydawała się słaba. Lecz ona odwróciła się do mnie.
- Ty tak robisz? Żyjesz chwilą?
- Pamiętam jak mój tata powiedział mi kiedyś, że jedyną rzeczą, jakiej nikt nie może zagwarantować, jest jutro. Więc trzeba żyć tym, co jest teraz, dzisiaj. Tak powiedział. Nie mówiłem, że tego przestrzegam… Ale nie wiem… Może powinienem.”

Na wstępie muszę zaznaczyć, że ,,Troska” to powieść skierowana do młodzieży, a okładka sugeruje wiek od dwunastu lat. Lubię czytać książki dla młodszych, bo jestem ciekawa, co autorzy pragną przekazywać osobom w dość trudnym wieku. Czy ta powieść jest odpowiednia? Myślę, że tak, ale na pewno nie każdy wyniesie z niej naukę i zrozumie jej przesłanie.

Książka jest napisana w pierwszej osobie, więc czytelnik może lepiej poczuć emocje, ale też wczuć się w sytuację, bo autorka porusza naprawdę trudny temat. Mamy rozdziały, w których narratorem jest Marty, a również takie, gdzie głos ma Daisy. Dzięki temu poznajemy dwie osobne historie, mamy pełen obraz na sytuację i widzimy jak łączą się losy tych dwóch osób.


Sama fabuła jest ciekawa, pouczająca, ale nie ma w niej dużo akcji, co może być problemem dla niektórych osób. Młodzież jednak lubi powieści, w których ciągle coś się dzieje, a ta jest odrobinę monotonna. Jednak uważam, że znajdzie swoich fanów w śród wrażliwych osób, mających problemy w szkole lub w domu. Marty i Daisy są dwoma różnymi osobami, wydawałoby się, że mierzą się z całkowicie innymi rzeczami, a jednak w pewnym sensie ich historie się łączą, mają wspólny mianownik. Uważam, że warto ocenić możliwości osoby, której chcemy dać tę powieść, bo jeśli ktoś żyje w złotej bańce, nie doceni jej przesłania, nie zrozumie jak to jest być słabym, nie móc nic zrobić, aby poprawić swój los.

,, - Nie obawiaj się każdego następnego dnia – kontynuowałem. – Po prostu ciesz się nim, bo to twój nowy dzień z Harrym. Teraz wciąż tu jest z tobą. Ja oddałbym wszystko za jeszcze jeden dzień z tatą.”

Książka jest napisana bardzo fajnym i lekkim językiem, więc na pewno nie sprawi nikomu trudności. Treść wydaje się bardzo realna, ale też dorosła, co jest dla mnie dużą zaletą. Bohaterowie są racjonalnymi osobami, oczywiście jak na swój wiek, ale też nie starają się na siłę być dojrzałymi. Pozwalają, aby problemy ich przytłoczyły, początkowo nie chcą pomocy innych, chowają się po kątach, ale w końcu zaczynają rozumieć swój problem i wzajemnie się wspierają.

Cieszę się, że twórcy pod koniec postanowili na jednej kartce podać numery na telefony zaufania, gdzie osoby zmagające się z różnymi problemami, mogą znaleźć pomoc. Żałuję, że tego typu praktyki są tak rzadko stosowane, bo wiele osób ma problemy i nawet nie ma pojęcia, gdzie dostać pomoc. Niektórzy autorzy prześcigają się w tym, kto wymyśli bardziej łzawą historyjkę, ale czy poprzez swoją twórczość chcą naprawdę pomóc, otworzyć oczy na pewne kwestie? Nie jestem pewna.

,,Troska” to powieść, która jest smutna, opowiada historię dwóch młodych ludzi znajdujących się w bardzo trudnym momencie swojego życia. Jednak jej bohaterowie z każdą stroną stają się coraz doroślejsi, bardziej świadomi i zaczynają rozumieć swoje problemy, a później dopuszczać do siebie wsparcie innych. Myślę, że jest to świetna książka dla młodzieży, która ma już za sobą pewne przykre doświadczenia i będzie w stanie zrozumieć jej przekaz.
Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa

Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Ciekawa książka i z całą pewnością warta lektury :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 37 year-old Database Administrator II Janaye Gudger, hailing from Sault Ste. Marie enjoys watching movies like Princess and the Pony and Foreign language learning. Took a trip to Gondwana Rainforests of Australia and drives a Jaguar C-Type. Czytaj wiecej tutaj

    OdpowiedzUsuń