‘’Ukryty rękopis” – Lauren Belfer


Wojna pozostawiła za sobą wiele ofiar, ale też tajemnic. Nada istnieje cała masa niewiadomych spraw, które będzie nam dane rozwiązać lub nie. Istnieją również takie kwestie, które spędzają sen z powiek historyków i z pewnością chcieliby rozwiązać kilka problematycznych zagadek, ale to nie jest takie proste. Większość historii na zawsze pozostanie tajemnicą.

Susanna jest siostrzenicą Henry’ego, który podczas wojny był sprawcą dramatycznego wydarzenia i całe życie milczał na ten temat. Jednak po śmierci mężczyzny, Susanna odkrywa w rzeczach wujka bardzo stary rękopis, który przyciąga jej uwagę. Postanawia poznać jego historię, ponieważ pragnie zwrócić go prawowitemu właścicielowi. Jednak jaka jest prawda? Czym jest tajemniczy rękopis? Jak zdobyte informacje wpłyną na jej życie?

,,Stopniowo poszczególni ludzie na zdjęciach zaczęli jej wydawać się upiornie znajomi, zwłaszcza młode kobiety. Ich kręcone włosy, głęboko osadzone oczy i ciemne brwi, wyraz nadziei na twarzach – nadziei na przyszłość, której miały nigdy nie doświadczyć – kogoś jej przypominały.”

Już od początku widać, że w książce będzie cała masa opisów i tak było. Oczywiście lubię, gdy autor jest dokładny i nie opiera powieści na płytkich dialogach, ale daje od siebie coś więcej. W tym wypadku jednak trochę się męczyłam, bo rozległe akapity ciągnęły się stronami i często czytałam o sprawach, które nie do końca były potrzebne do zrozumienia fabuły i można było je trochę skrócić. Zwłaszcza, że powieść i tak jest rozległa i wielowątkowa, a na dodatek wydrukowana drobną czcionką, więc moje oczy momentami protestowały.


Sam pomysł na fabułę okazał się bardzo dobry, bo z największą przyjemnością śledziłam poczynania Susanny. Cieszę się też, że sama zagadka dotyczyła rzeczy, która pochodziła z okresu wojny, ponieważ uwielbiam takie klimaty i dobrze się w nich odnajduję. Powieść ta była rozbudowana, interesująca, zagadkowa i pełna emocji. Chociaż muszę przyznać, że było w tym wszystkim trochę monotonnych momentów, które mnie nudziły.

Do gustu przypadł mi również styl pisania autorki, ponieważ był lekki, ale też trochę wyniosły – czego nie uważam oczywiście za wadę. Bardzo dobrze czytało mi się jej słowa, a całość połknęłam w naprawdę krótkim czasie. Jedynym minusikiem są momentami ciągnące się opisy, o czym wspominałam już wyżej.

,,A tak naprawdę się bała, bała się ulicy i stających przy niej wielkich, mrocznych domostw. I złodziei zaglądających przez okna w poszukiwaniu jedzenia. Bała się miasta u stup wzgórza, podziurawionego bombami, na którego ulicach zalegały trupy. Dochodziły ją też słuchy o jakimś obozie. Nazywał się Buchenwald. To tam chodziła na szkolne wycieczki w pobliskim lesie, tam wędrowali z klasą i urządzali pikniki. Szeptano, że Żydzi się uwolnią, wezmą srogi odwet.”

,,Ukryty rękopis” to dość rozległa powieść, ale wszystkie wątki łączą się w jedną logiczną całość. Wszystko do siebie idealnie pasuje, jest napięcie, emocje i dużo niewiadomych. Sami bohaterowie są również interesujący, bo mają swoją historię i zostali świetnie wykreowani.

W środku znajdziemy również dużo informacji o życiu prywatnym Susanny, możemy ją poznać i to naprawdę dokładnie. Cieszę się, że autorka stworzyła z niej prawdziwą osobę, opisała jej przeszłość i pozwoliła nam spojrzeć na jej osobę. Pokazała tym, że Susanna ma inne życie poza prowadzeniem śledztwa związanego z rękopisem.

Myślę, że jest to książka, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Przede wszystkim dlatego, że porusza tematy związane z drugą wojną światową, a nie wszyscy lubią o tym czytać. No i jest to powieść dość poważna, której akcja jest niby urozmaicona, ale jednak rozległe opisy powodują, że staje się odrobinę monotonna. Z pewnością nie jest to stuprocentowo lekka powieść, do przeczytania w jeden wieczór.

,,Ukryty rękopis” to książka, która jest ciekawa i trzyma w napięciu. Autorka wymyśliła naprawdę ciekawą, ale też lekko zagmatwaną historię, pełną logicznej akcji. Podobało mi się, że stworzyła powieść, w której wszystkie wątki zostały rozwinięte, a bohaterzy są świetnie wykreowani, wzbudzający sympatię.
Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Ostatnio mam fazę na powieści, które toczą się wookół tajemnic, zagadek czy niejasnosci. Ale zdecydowanie jestem z tych, co unikają tematów wojennych.

    kuferkulturalny.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń