‘’Zemsta” – Aleksander Fredro


Lektury szkolne to chyba dramat każdego ucznia, a przynajmniej mnie samo słowo ,,lektura” doprowadzało do szału. Nienawidzę czytać pod czyjeś dyktando, a nauczycielki miały w zwyczaju informować, że za tydzień omawiamy taką ,,Zemstę” albo ,,Pana Tadeusza”, i co? Trzeba było umieć, nie ma zmiłuj. Dodatkowo nauczyć się na dziesięć innych przedmiotów, więc z czytania miałam zero przyjemności. Szkoda, bo naprawdę dużo lektur jest wartych uwagi, a szkoła trochę zniechęca do poznawania tych dzieł.

Jak więc zachęcić do czytania lektur? Na pewno wabikiem może być atrakcyjna szata graficzna. Zapewne nie sprawdzi się ona przy książkach dla szkół średnich, ale z pewnością młodsi czytelnicy docenią starania grafików. I właśnie Wydawnictwo Zielona Sowa wyszło z inicjatywą, która dała nowe życie wielu lekturom oraz klasykom literatury.

„Mur naprawia,
Mur graniczny, trzech mularzy
On rozkazał! On się waży!...
Mur graniczny!... Trzech na murze!
Trzech wybiję, a mur zburzę,
Zburzę, zniszczę aż do ziemi!”

Nie mogę powiedzieć, że ,,Zemsta” jest moją ulubiona lekturą, ale po latach dostrzegłam w niej humor i przesłanie, którego wtedy nie rozumiałam. Wydanie, które dostałam w swoje ręce z pewnością jest atrakcyjne, sam wygląd zachęca do zajrzenia i zapoznania się z treścią.

Zaletą tego wydania jest również gruba oprawa, która jest odporna na niszczenie i odgniecenia. To też jest ważne, bo w końcu lektury są dość często używane i na pewno nikt ich nie oszczędza, gdy leżą w plecakach. Ta książka z pewnością posłuży długo i może nawet wielu osobom, bo nie sądzę, żeby ,,Zemsta” szybko została usunięta z kanonu lektur.

W środku oprócz ilustracji, o których więcej napiszę za chwilę, jest bardzo dużo zdobień. Są one delikatne, subtelne, ale bardzo fajnie urozmaicają treść. Zawsze to coś więcej niż zwykle, cieszy oko i miło patrzy się na takie małe ozdobniki. Widać, że ktoś poświęcił trochę czasu, aby dopracować całą szatę graficzną, żeby ta książka był jak najbardziej przystępna i atrakcyjna.


Ilustracje w tej książce są bardzo piękne i bez wątpienia zasługują na dużą uwagę. Nie jest ich może dużo, ale z pewnością sprawiają, że ,,Zemsta” nie jest aż tak straszna jak może się początkowo wydawać. Grafiki są bardzo kolorowe, żywe, pełne szczegółów i obrazują chociażby postacie występujące w tym dramacie. Dzięki temu całość nabiera takiej lżejszej formy, bo niby klasyk literatury, dzieło poważne, ale wraz z ilustracjami ma w sobie coś z bajki.

„Wdzięczność ludzi, wielkość świata -
Każdy siebie ma na względzie,
A drugiego za narzędzie,
Póki dobre – cacko, złoto;
Jak zepsute, ruszaj w błoto.”


Ważne jest również to, że czcionka nie jest jakiś minimalnych rozmiarów, bo wtedy nie czyta się dobrze. Tutaj na szczęście wszystko zostało przemyślane i dzięki temu całość nie była taka… zbita. Dramat to przede wszystkim podział na role, didaskalia i kwestie wymawiane przez bohaterów. To wszystko musi być od siebie jakoś sensownie od siebie oddzielone, aby nie zlewało się.

Cieszę się, że Wydawnictwo Zielona Sowa stara się podarować lekturom drugie życie i dzięki atrakcyjnym wydaniom, przyciągnąć czytelników. Cała szata graficzna jest po prostu idealna, kolory żywe, pasujące do siebie i przyciągające uwagę. Książki z tej serii, bo jest ich dużo więcej, świetnie będą nadawały się na prezent dla młodego czytelnika. Kto wie, może w końcu lektury przestaną nas tak męczyć?Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Nigdy nie przeczytałam "Zemsty" w całości, ale w szkole podstawowej sama z siebie uczyłam się jej fragmentów na pamięć. XD W sumie fajnie byłoby mieć ją na półce.

    OdpowiedzUsuń