"A kysz!" - gra karciana FoxGames

"A Kysz!" to bardzo sympatyczna i ciekawa gra karciana, która ma szansę wciągnąć do zabawy zarówno młodszych, jak i starszych graczy. Wspaniale nadaje się do rodzinnych rozgrywek, ale również dobrze sprawdza się do zabawy między dzieciakami dzięki niskiemu progu wejścia.

Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów, zarówno za każdą kartę z naszym sekretnym kolorem, jak i zwierzęciem. W przypadku remisu nie ma żadnych innych metod rozstrzygnięcia wygranej, obaj gracze cieszą się zwycięstwem.

Choć pudełeczko zdaje się być niepozorne, to skrywa w sobie kilka możliwości rozgrywki. Znajdziemy tu aż dwa warianty do gry solo, Wariant Drużynowy na 4, 6 lub 8 graczy, Wielkie straszenie do 8 graczy, Rozgrywkę Ekspercką, podstawowy wariant na 2, 3 lub 4 osoby, a nawet Wielkie straszenie dla najmłodszych! Sami przyznacie, ze to już trochę robi wrażenie.

Elementy gry:
- karty – 32 karty zwierząt i 8 kart celów (kolory i zwierzęta);
- instrukcja

Autor: Adrian Dinu
Ilustracje: Magdalena Markowska

Wiek graczy: 8-108
Liczba graczy: 1–8 graczy
Długość rozgrywki: 20 minut

Jak się przygotować?

Tasujemy talię 32 kart zwierząt i układamy losowo prostokąt 8x4 karty. Każdy z graczy dostaje losowo po jednej karcie celu: kolor oraz gatunek, których nikomu nie pokazuje. Grę rozpoczyna najbardziej przerażający z graczy – jeśli ta droga wyboru zawiedzie, pozostaje zdać się na przypadek i jakoś wylosować.

Jak gramy?

W swojej turze wybieramy jedną z kart na stole, za której pomocą będziemy straszyć inne zwierzę znajdujące się obok, pod lub nad. Nie straszymy po skosie! Przestraszone zwierzę (1 karta) usuwamy z gry, a zwierzę którym zagraliśmy możemy przesunąć na właśnie zwolnione miejsce, lub pozostawić tam, gdzie było. Gdy w prostokącie po straszeniu zrobi się luka, to trzeba ją zlikwidować przesuwając w dół wszystkie karty z tej kolumny, znajdujące się na luką.

Jak straszymy?

Słoń straszy psa.

Pies straszy kota.

Kot straszy mysz.

Mysz straszy słonia.

Inne kombinacje nie występują.

Kiedy kończymy grę?

Gdy po naszym ruchu jedna z kolumn zostanie pusta (0 kart), lub gdy nie będzie można wystraszyć już żadnego zwierzaka, gra się kończy. Następuje wtedy odkrywanie swych sekretnych kart celów i zliczanie punktów by wyłonić zwycięzcę.

Jak liczymy punkty?

Mega prosto: po 1 punkcie za każde zwierzę z naszego celu oraz za każdą kartę w naszym kolorze. Najbardziej opłaca się więc, gdy na koniec zostaną karty z naszym gatunkiem i kolorem w jednym.

Jak widzicie gra jest banalnie wręcz prosta, na myśl przychodzą mi naturalnie papier, nożyce, kamień (jaszczurka, spock) i dzieciaki szybko łapią. Dodatkowym ułatwieniem są w dolnych rogach figury geometryczne. Każda karta w danym kolorze posiada taką samą - pomaga to, jeśli mamy problemy w rozróżnianiu barw, albo gdy lepiej idzie nam skupianie się na szczegółach.

Pozostałe warianty. Dla kogo i czy warto?


Wariant Drużynowy

Rozgrywka dla 4, 6 lub 8 graczy, gdzie dobieramy się w dwuosobowe zespoły. Jeden gracz dostaje kartę celu z kolorem, drugi zaś kartę celu z gatunkiem zwierzęcia. Cała trudność w tym, że musimy utrzymać przed sobą w sekrecie nasze cele. Kolejność ruchów zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nie ma znaczenia jak usiądą drużyny. Reszta zasad bez zmian, gracze wygrywają po prostu jako drużyna.

Wielkie Straszenie

W tym wariancie może zagrać maksymalna ilość osób, czyli 8. Każdy gracz dostaje tylko po jednej karcie celu naprzemiennie, mianowicie pierwszy kartę z kolorem, drugi z gatunkiem, trzeci z kolorem, czwarty z gatunkiem itd. Reszta zasad jest taka sama, punkty dostajemy tylko za swój cel, ale kończymy grę dopiero gdy 2 kolumny zostaną puste lub kiedy gracz nie jest w stanie wykonać żadnego ruchu. Uwaga: gdy w 1 z kolumn skończą się karty, to zsuwamy ze sobą kolumny tak, by wypełnić tę lukę.

Wielkie Straszenie dla Najmłodszych

Identycznie jak w Wielkim Straszeniu, tylko gra się kończy po wyczerpaniu jednej kolumny.

Rozgrywka Ekspercka

Gramy do oporu, czyli do momentu, aż żaden z graczy nie jest w stanie wykonać już ruchu. Ten wariant gry można połączyć z dowolnym innym rodzajem opisanych rozgrywek.

Rozgrywka dla Jednego Gracza

Wariant I

Mamy za zadanie wystraszyć jak najwięcej zwierząt, aby na stole została tylko jedna karta. Jako utrudnienie możemy wylosować sobie po karcie celu z kolorem i gatunkiem, by na końcu doprowadzić do pozostania na stole karty zwierzęcia o wylosowanych celach. Puste kolumny po prostu ze sobą zsuwamy.

Wariant II

Losujemy po jednej karcie celu i straszymy jak najwięcej zwierząt. Dostajemy po 1 punkcie za każdą kartę, która została na stole, oraz dodatkowo po 1 punkcie za każdą kartę w kolorze oraz gatunku jak w kartach celów. Naszym celem jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów.

Zdecydowanie najbardziej polubiłam zwykły wariant i Wielkie Straszenie, zaś Wariant Drużynowy trochę mnie drażnił przez brak możliwej współpracy między członkami zespołu, co sprawiało, że wygrana była czystym dziełem przypadku. Nie podoba mi się to i nie chciałam tak grać. Z gry solo świetny jest pierwszy wariant, dobrze się sprawdza, szczególnie z utrudnieniem, drugi wariant całkiem przewrotny i zarazem ciekawy, miło pogłówkować, aż przypomniało mi się, jak kiedyś grałam z babcią zwykłymi kartami w "Świnię", też trzeba było mieć jak najmniej kart, ale punktów się nie dostawało. Właściwie ta karcianka nasunęła mi trochę wspomnień, co mnie w sumie dziwi, ale i cieszy.

Polecam sięgnąć po tę karciankę, ilustracje piękne, zasady bajecznie proste, gra się szybko i wesoło, możliwości różnych wariantów tylko dają na plus dla gry. Świetna pozycja dla rodzin, dzieci i znajomych, na niezobowiązujący wieczór, jako miły przerywnik.

Ocena 9/10

Za możliwość zagrania dziękuję Wydawnictwu FoxGames


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz