"Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina" - Anita Głowińska

[źródło]

                  „Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina” to druga część przygód Kici Koci i Nunusia w większym formacie i „z okienkami”. Wcześniejsze wydanie „Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest szczurek?” została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników z uwagi na nową formułę lektury, która polegała nie tylko na czytaniu, ale przede wszystkim aktywizowała do poszukiwań ukrytej zabawki. Czy tym razem opinie są równie dobre?

                W tym utworze jest podobna forma zabawy – w trakcie lektury otwieramy „okienka”. Naszym celem jest odnalezienie domu pani Kwiatek, którą chcą odwiedzić dwa małe kotki. Otwierając okiennice każdego z domów nasze dziecko może się dowiedzieć kto tam mieszka i obserwować życie jego mieszkańców. Każda z rozkładówek została opatrzona jakimś miłym komentarzem pod adresem ludzi, których widzimy przez okienka. 


                O ile w „Gdzie jest szczurek?” nasze dziecko ćwiczyło słownictwo poprzez nazywanie odnalezionych przedmiotów to tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Nasze dziecko widzi tylko ludzi, ewentualnie wyposażenie ich mieszkań. Zanim przejdę do wyjaśnienia celu zabawy nadmieniam, że w tej części niezbędnym jest, aby rodzic był przewodnikiem po lekturze. Bez starszego czytelnika dziecko może nie pojąć sensu opowiadania.

                W „Bardzo fajnej rodzinie” ponownie ćwiczymy z dzieckiem słownictwo, ale w zakresie przymiotników i czasowników. Opisując wygląd i zachowanie mieszkańców powiększamy zasób słów naszej pociechy. Celem nadrzędnym zabawy jest dojście do konkluzji, że niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, stanu zdrowia itd. możemy być bardzo fajnymi ludźmi i tworzyć ciekawą oraz zżytą ze sobą rodzinę. Pomimo różnić mieszkańcy poszczególnych domów robią podobne rzeczy: jedzą, bawią się, czytają i przede wszystkim spędzają czas razem. Każda ze scenek, które zobaczy czytający przedstawia codzienność normalnej rodziny.

                Książka jest skierowana do dzieci od roku do lat trzech, choć nawet starsze pociechy będą miały frajdę z otwierania okienek. Wydaje mi się, że z uwagi na przekaz nawet dla tych starszych będzie ona bardziej zrozumiała  niż dla tych młodszych. Publikacja jest w pełni twardo stronicowa, dość dużego formatu i zawiera aż czterdzieści jeden okienek do otwarcia.

                Gdybym miała porównać która część bardziej mi przypadła do gustu („Gdzie jest szczurek?” czy „Bardzo fajna rodzina”) to byłaby ta pierwsza. Była ona bardziej zaskakująca, natomiast w drugiej wiadomo czego można się spodziewać, czyli kolejnej rodziny. Okienka są również umiejscowione w bardziej oczywistych miejscach. „Gdzie jest szczurek?” jest też bardziej przystępna dla maluszków. Obserwując reakcje mojej córki widziałam, że mimo oczywistej frajdy z otwierania okienek to większą radość miała z pierwszego tomu. Do niego wracaliśmy już wielokrotnie i poszukiwanie szczurka budzi w niej zapał, natomiast rozglądanie się za domem pani Kwiatek już nie. Nawiasem mówiąc pani Kwiatek chyba zmieniła swoje nazwisko, gdyż w części „Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” pojawia się taka osoba, lecz pod nazwiskiem Kwiatkowa.

                Niewątpliwie to co ma „Bardzo fajna rodzina” to walor jakim jest wartościowy przekaz. Książeczka nie tylko bawi, uczy słownictwa, ale przekazuje młodemu czytelnikowi, że ludzie mogą się różnić i być sympatyczni jednocześnie.

                Podsumowując „Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina” mimo, iż formułą zabawy nie odbiega od wcześniejszego tomu to pozwala ćwiczyć Inny rodzaj słownictwa, a nadto ma mądrość życiową do przekazania.
Ocena
9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.


Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz