"Edu Karty. Godziny" - wydawnictwo Magnus

[źródło]

Kto śledzi nasz blog, ten wie, iż kilkukrotnie pojawiały się na nim recenzje „Edu Kart” wydawnictwa Magnus. Dotychczas ukazały się artykuły poświęcone produktom przeznaczonym do nauki języków obcych: angielskiego i niemieckiego. Oba te zestawy mogły być użytkowane przez młodsze dzieci. Tym razem mam propozycję dla ciut starszych milusińskich. „Edu Karty. Godziny” jak się pewnie domyślacie to zestaw kart dedykowany dzieciom, które zaczynają naukę odczytywania godzin na zegarku.

Kiedy zacząć taką naukę? Właściwie nikt nie wskaże odpowiedniego momentu.. Warto podążać za swoją pociechą i jeśli wykazuje ono zainteresowanie to umożliwić mu/jej taką naukę. Oczywiście młody człowiek musi znać cyferki i wiedzieć, że istnieje coś takiego jak czas, aby edukacja mogła przynieść pożądane skutki.


Jak zainteresować dziecko nauką odczytywania godzin na zegarku? Tradycyjnie można to robić pokazując cyferki na tarczy zegarowej. Można również bawić się układankami, które przedstawiają zegar z ruchomymi wskazówkami i wyjmowanymi cyferkami. Jeśli jednak nie dysponujecie klasycznym czasomierzem lub puzzlami albo jesteście poza domem warto sięgnąć po nietypowe rozwiązanie np. w postaci kart edukacyjnych.

Zanim opowiem jak używać ww. komponentów, pewnie zainteresuje Was zawartość zestawu „Edu Kart. Godziny”. Są tam dwa rodzaje kart: edukacyjne i do gry memory. Karty edukacyjne składają się z takich, które przedstawiają rysunki zegara i godziny napisane cyframi oraz słownie. Należy pamiętać bowiem, że nasza pociecha powinna nauczyć się odczytywać zegar z wskazówkami, ale również takiego cyfrowego. Drugi rodzaj kart służy do gry w memory.

Jakość wykonania komponentów jest podobna do klasycznych, plastikowych kart do np. układania pasjansa. W związku z tym nie są one zbyt odporne na kontakt z małymi rączkami i ząbkami roczniaka, ale dla grupy docelowej czyli dla starszych dzieci te karty będą odpowiednie. Ich format i waga są niewielkie, zdatny do zabierania w podróż lub inne miejsca poza domem.

Jak używać kart? Karty edukacyjne można pokazywać dziecku po kolei, godzina po godzinie lub losowo. Metodę należy dobrać do własnych upodobań. Pokazując karty zwracamy naszemu potomkowi uwagę na wielkość wskazówek i ich położenie. Następnie możemy pokazywać zapis elektroniczny godziny. Istotnym jest, aby młody adept nauki odczytywania czasu zrozumiał, że jeden i drugi sposób podawania godziny wskazuję ten sam czas. Zwrócono mi kiedyś uwagę, iż dla niektórych dzieci problem powstaje w przypadku godzin np. 7:45. Łatwiej im było zorientować się, która jest godzina mając do dyspozycji zegarek elektroniczny niż gdy ktoś im mówił, że jest „za piętnaście ósma” albo patrzyły na zegar z tarczą . Miały wówczas kłopot ze zrozumieniem, że to jest jedna i ta sama godzina.

Z kolei karty memory użytkujemy w znany wszystkim sposób. Odwracamy je rewersem i układamy na stole, w losowej kolejności w schludnych rządkach albo artystycznym nieładzie. Następnie gracze odkrywają karty, starają się zapamiętać położenie i odkryty rysunek/napis i odkładają je z powrotem. W przypadku odkrycia karty z zegarkiem, naszym celem jest odnaleźć jej „bliźniaczki” z zapisem cyfrowym godziny. Analogicznie w przypadku znalezienia cyfrowego zapisu, szukamy tej samej godziny pokazanej na klasycznym zegarku. Wygrywa osoba, która odnajdzie najwięcej par.

„Edu Karty. Godziny” to interesująca propozycja dla tych, którzy szukają sposobu jak zająć swoje dziecko w trakcie czekania w kolejce np. do lekarza lub w podróży. Na pewno jest to zdrowsza alternatywa niż przeglądanie telefonu i oglądanie filmików na YouTube, dlatego jeśli szukamy czegoś dla starszaka, co edukuje, ale nie znudzi się zbyt szybko to myślę, że można sięgnąć po ten zestaw.

Ocena
8/10

Za użyczenie kart dziękuję wydawnictwu Magnus.


Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz