"Kataklizm" - Monolith Films

Źródło
Uwielbiam filmy katastroficzne, to jeden z niewielu gatunków, na który zawsze mam ochotę! Wszelkiego rodzaju szarańcze, epidemie, powodzie, trzęsienia ziemi, nagłe lawiny, susze i ataki
rekinów sprawiają, że oczy cieszą mi się jak u dziecka, które dostaje kinder jajko. Rozumiecie już więc, że nie mogłam sobie odmówić obejrzenia filmu o tak wiele obiecującym tytule, już na początku muszę przyznać, że podeszłam do niego ze sporym dystansem przez to, że jest to film francuski.
Największą popularność w świecie zyskują produkcje amerykańskie, niestety dużo ciężej jest trafić na dobry film w innym języku.

 • Tytuł oryginalny - Dans la brume
 • Reżyseria - Daniel Roby
 • Obsada - Romain Duris, Olga Kurylenko, Fantine Harduin, Michael Robin, Anna Gaylor
 • Produkcja - Francja
 • Premiera - 20.08.2018 Polska, 4.04.2018 świat
 • Gatunek - Sci-Fi

Przewodni temat Kataklizmu naprawdę mnie zaskoczył, ale nie wiem, czy aż na tyle, by zachwycić swoją oryginalnością. Śmiercionośna, dziwna mgła, która spowiła Paryż, bez wątpienia intryguje.
Ludzie są sparaliżowani strachem, uciekają z miasta, wspinają się na najwyższe piętra budynków i liczą, że uda im się przeczekać zagrożenie. Pewna trzyosobowa rodzina przerażona jest znacznie bardziej, aniżeli reszta mieszkańców Paryża. Nie mają dostępu do informacji, żywności, wody, a strach potęguję fakt, że córka małżeństwa jest bardzo poważnie chora. Całe życie spędza w szczelnie zamkniętej kapsule znajdującej się w mieszkaniu, dzięki której nie jest narażona na wszelkiego rodzaju zarazki i bakterie mogące ją zabić.

Źródło

Kiedy mgła sieje coraz to większe spustoszenie, małżeństwo nie jest już bezpieczne, choć nastolatka może, a nawet musi zostać w swoim lokum, jej rodzice zmuszeni są szukać pomocy i schronienia wyżej. Starsze małżeństwo przygarnia Annę i Mathieu, wspólnie starają się zorientować w sytuacji, szukają nadziei na przetrwanie i jednocześnie niepokoją się o chorą nastolatkę.
Sytuacja się pogarsza, pomoc nie nadchodzi, a nasi bohaterowie zmuszeni są wyjść na zewnątrz w poszukiwaniu ratunku. Mgła, zamiast opadać, coraz to bardziej się podnosi i nasila, rodzina jest w ogromnym niebezpieczeństwie.

Film był bardzo zachwalany głównie ze względu na odtwórców ról Anny i Mathiew. Wysoce cenieni aktorzy mieli zapewnić nam - widzom prawdziwą ucztę, ale czy rzeczywiście wszystko poszło zgodnie z planem?
Przyznam szczerze, że w pierwszych minutach filmu byłam zaintrygowana, zastanawiałam się, jak rozwinie się akcja, dość szybko przekonałam się jednak, że niemal wcale się nie rozwinie. Mimo licznych obietnic niewiele się tu działo, nic mnie nie zaskoczyło. Bohaterowie tak naprawdę byli mi obojętni, kwestia choroby nastolatki nie została wystarczająco rozwinięta. Pomysł na film był ciekawy, miał potencjał, ale niestety nie został dobrze wykorzystany. Szybko się poddałam, mój mąż był wytrwalszy, choć też konkretnie się podczas "seansu" wynudził.

Źródło

Oboje stwierdziliśmy, że filmu niestety nie możemy polecić znajomym, mam takie poczucie, że zmarnowałam sobie 85 minut z dnia, mogłam jednak poświęcić ten czas na przykład, na zabawę z córką. Ponieważ film oglądaliśmy na płycie DVD, mogliśmy wybrać, czy chcemy wersję oryginalną z napisami, czy wolimy polskiego lektora. Początkowo postawiliśmy na napisy, ale język francuski jest bardzo specyficzny i wyjątkowo nas męczył, lektor na szczęście bardzo nam przypasował i do końca już oglądaliśmy Kataklizm właśnie w tej formie. Nie jestem w stanie określić, czy gra aktorska była tu szczególnie dobra, ale myślę, że wystarczającym plusem będzie fakt, iż nie stwierdzam, że była zła. Tak jak wspomniałam już wcześniej, zabrakło mi tutaj akcji, zaskoczeń, czegoś extra. Czy macie ochotę na ten film, musicie zdecydować sami, ja natomiast jestem pewna, że drugi raz z pewnością bym się nie zdecydowała.

Ocena: 3/10

Za możliwość obejrzenia filmu, dziękuję Monolith Films

Julia Komorska

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Francuskie kino ma wiele niezbyt korzystnych opinii, tak samo jest i z tym filmem. gniot, nuda, zero ciekawych akcji, słaba gra aktorska. Nie marnujcie lepiej swojego czasu na ten film. Jest dużo filmów apo wartych uwagi.

  OdpowiedzUsuń