„Kicia Kocia i Nunuś. Kochamy!” – Anita Głowińska


[źródło]
         Anita Głowińska przyzwyczaiła swoich czytelników do tego, że jej książeczki są mało skomplikowane, ale swoją prostotą trafiają w gusta młodych czytelników. Dziś jednak mam przed sobą publikacje, która stawia przed rodzicem pewne wyzwanie. Czy zdecydujesz się je podjąć? Mam nadzieję, że po lekturze niniejszego artykułu odpowiesz sobie sama/sam na to pytanie.

            Zanim dowiesz się co kryje się pod słowem „wyzwanie”, kilka słów tytułem wstępu dla osób, które nie znają utworów Anity Głowińskiej. „Kicia Kocia i Nunuś” to seria twardo stronicowa przeznaczona do lektury dzieciom od roku do trzech lat. Bohaterami są kotka Kicia Kocia i jej młodszy brat Nunuś, który razem z siostrą odkrywa świat.

„Kicia Kocia i Nunuś. Kochamy!” to książka o emocjach i relacjach rodzinnych. W tej książeczce główne postaci są przedstawione w codziennych sytuacjach: Kicia Kocia śpi, Nunuś cicho siedzi obok, kotki razem się bawią, czytają, starsza siostra pociesza braciszka itd. Gdyby tylko przeczytać dziecku tekst zawarty w książeczce to nie wiem czy młody czytelnik zrozumiałby o czym naprawdę jest ten utwór. Dlatego też „Kochamy!” stawia przed rodzicem następujące wyzwanie: mamo i tato, w trakcie lektury dodaj swój komentarz.

Jaka może być treść tego komentarza? Przede wszystkim zasadniczo odnosząca się do sytuacji przedstawionej na obrazku lub też do waszego, rodzinnego życia. Niemniej jednak warto było, aby te słowa poszerzały temat. Na przykład: gdy oglądasz ilustracje ze śpiącą Kicią Kocią i cichutkim Nunusiem możesz dodać: „Czasem mama i tata robią inne rzeczy niż zabawa. Jeśli są zajęci to możesz zrobić inną rzecz np….” albo „Patrz Kicia Kocia śpi, a Nunuś nie budzi Kici Koci. Chce, aby miała dużo sił na zabawę. Mama też czasem śpi, je lub odpoczywa, aby mieć siłę na zabawę”. Inny przykład: na obrazku widać tańczącego Nunusia i bijącą brawo Kicie Kocie. Można tą scenkę opatrzyć następującym komentarzem: „Dobrze jest mówić komplementy innym”, „Miło jest docenić kogoś”, „Koty lubią słuchać miłych słów i ludzie także”. Albo przy obrazku z czytającą Kicią Kocią: „Gdy ktoś coś do nas mówi to słuchamy”.

Po zakończeniu lektury starszy czytelnik może powiedzieć młodszemu, że ludzie kochają i chcą być kochani podobnie jak kotki. Także chcą być szanowani, słuchani, pocieszani, doceniani, chcą razem się śmiać, bawić i pomagać sobie nawzajem. Jeśli robią te wszystkie rzeczy to znaczy, że się kochają.

Lektura wzbogacona Twoim komentarzem nie zajmie dużo czasu i nawet małe dziecko będzie w stanie go wysłuchać. Dodatkowo nie będzie ono miało problemu ze zrozumieniem tego co chcesz mu przekazać.

Analizując książeczkę pod względem formatu to jest ona mniejsza niż niedawno ukazana „Kicia Kocia i Nunuś Bardzo fajna rodzinka”, więc zmieści się nawet na niskiej półce i wejdzie w każdą torebkę  (może poza kopertówką). Jest kolorowa, mało skomplikowana graficznie i radosna. Kartonowe strony są solidne i jeśli nawet mały czytelnik jest na etapie wkładania wszystkiego do buzi to szybko ich nie zniszczy. Tekstu jest akurat na tyle dużo, że również nie znudzi się w trakcie lektury.

Podsumowując „Kicia Kocia i Nunuś. Kochamy!” pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce i prawdę mówiąc nawet nie przypuszczałam, że można w tak prosty sposób opowiedzieć o miłości. Proszę o więcej takich niespodzianek.

Ocena
10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.Anna Mackiewicz


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz