‘’Kulisy ‘ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie” – Arcangelo Badolati


Do tej pory trafiałam na naprawdę przeróżne książki o tematyce związanej z mafią, ale każda miała swoje ograniczone ramy i dość wąskie punkty widzenia. O ile o zorganizowanej przestępczości w Polsce wiem już całkiem sporo, tak o zagranicznej prawie wcale. Miałam okazję czytać książkę dwóch kobiet, które są żonami bossów, ale to była bardziej historia ich życia, znajomości i miłości. Jednak nie ukrywam, że Włochy to region, który interesuje mnie najbardziej, bo legendy o przestępczości w tym państwie czytam już od bardzo dawna, ale raczej wyrywkowo na internecie.

Chyba najprościej będzie mi zacząć od tego, kim w ogóle jest autor tej książki. Nie, nie jest byłym i skruszonym przestępcą, który postanowił spisać swoje wspomnienia, co jest bardzo popularnym zabiegiem w Polsce i nie mówię tu, że takie książki są złe, bo sama je czytam. Arcangelo Badolati napisał już kilkanaście podobnych pozycji o włoskiej zorganizowanej przestępczości i jest ekspertem w tej dziedzinie. Dlatego możemy się spodziewać, że ,,Kulisy ‘ndranghety” to będzie kawał dobrej, profesjonalnie i obiektywnie napisanej historii. Czy tak rzeczywiście jest? Oczywiście!
Kopaczyńska próbuje wywrzeć na śledczych wrażenie, podkreślając, jaki odniosła sukces, zdobywając względy szanowanego, młodego ojca chrzestnego, a potem zatrzymując go przy sobie do ostatniego dnia jego życia. Daje jasno do zrozumienia, że nie jest zwyczajną kobietą, ale że wyróżniają ją spośród innych jej talent i charyzma. Czyni to tak, jakby chciała powiedzieć: macie przed sobą prawdziwą damę przestępczej organizacji, a nie służącą czy chwilową zabawkę rabusia.

Na okładce możemy przeczytać, że jest to historia głównie kobiet i ich roli w strukturach mafii, ale trochę się z tym nie zgadzam. W środku znajdziemy naprawdę sporo innych informacji i to niektórych naprawdę z odległych czasów, ale pozwalają nam one zrozumieć obecną sytuację w kręgach przestępczych. Owszem, o kobietach jest całkiem sporo i tego nie neguję, ale jednak warto wiedzieć, że jest to książka poruszająca dość szeroką tematykę.

W środku znajdziemy również kilkanaście fotografii i na ogół przedstawiają one ludzi, o których akurat jest mowa. To na pewno jest dodatkowym urozmaiceniem, ale patrząc na te zdjęcia często zastanawiałam się, jak taka niepozorna osoba może być przestępcą i to takiego kalibru!

Podoba mi się również to, że autor korzysta z naprawdę wielu źródeł i bardzo często cytuje chociażby fragmenty zeznań. Dzięki temu całość wydaje się bardziej wiarygodna, ale też ciekawsza, bo w końcu zwykli ludzie nie mają dostępu do takich dokumentów. Dla mnie do bardzo atrakcyjny dodatek do treści, bo po prostu dzięki temu czuję, że lepiej rozumiem przekaz, ale też łatwiej mi go zrozumieć, jest to bardziej przystępne.
Słowaczka stawia poważne oskarżenia przeciwko członkom jej byłej rodziny i wraz z dziećmi zostaje przeniesiona w niewiadome miejsce. Znacznie lepiej jest żyć ubogo na wolności niż pozostać żoną uwięzionego bossa mafii.
Wato zaznaczyć, że ta książka nie jest prostą i przyjemną lekturą, bo jednak ma w sobie dość dużo szczegółowych informacji. Z pewnością znajdziemy w niej całą masę nazwisk, ale też terminów czy wyrazów ze slangu. Oczywiście sporo kwestii zostało wyjaśnionych w przypisach, jednak to nie oznacza, że całość staje się łatwiejsza. Trzeba trochę znać temat i być skupionym, aby zapamiętać najważniejsze fakty i łączyć wątki.

Autor szeroko spogląda na problem i przedstawia nam przeróżne aspekty. Podoba mi się to, że bardzo sprawie i w ciekawy sposób przekazuje nam swoją wiedzę. Dzięki temu całość dobrze wypada, jest ciekawsza i bardziej intrygująca. Sam styl pisania jest również przyjemny, więc mimo wielu informacji, momentami dość trudnych, bardzo łatwo można przyswoić to, co przekazuje nam autor.

,,Kulisy ‘ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie” to interesująca książka, która z pewnością zadowoli fanów tego typu literatury. Autor jest osobą bardzo kompetentną i obeznaną w temacie, więc można zaufać jego słowom. Dodatkowo w swojej książce przedstawia nam szereg cytatów z zeznań oraz fotografii, które przedstawiają opisywane osoby czy wydarzenia. Polecam, bo na mnie ta książka zrobiła całkiem spore wrażenie i dowiedziałam się z niej dużo ciekawych informacji.Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Replika

Patrycja Bomba
 
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz