"Mała księga mądrości Kubusia"

Znacie Kubusia Puchatka? To głupie pytanie, prawda?
Brytyjski pisarz A.A. Milne swoją pierwszą książkę o niedźwiadku wydał 14 października 1926 roku. Co ciekawe i o czym nie wiedziałam, w pierwszej historii pojawiły się Prosiaczek, Królik, Przemądrzała Sowa, Kłapouchy, Mama Kangurzyca, Maleństwo, Krzyś i oczywiście nasz główny, tytułowy bohater. Dopiero w drugiej części, czyli - "Chatka Puchatka" autor wprowadził uwielbianą dziś przez dzieci postać Tygryska. Dzięki temu, że do moich rąk trafiła "Mała księga mądrości Kubusia" zaczęłam szukać, szperać i drążyć, po to, by dowiedzieć się jak najwięcej o tak zwanych kulisach powstania znanej na całym świecie bajki o mieszkańcach Stuwiekowego Lasu. Dowiedziałam się na przykład, że Krzyś stworzony został na podobieństwo syna A.A. Milne'a.

Położę to obok innych Ważnych Rzeczy.

Kubuś Puchatek na świecie znany jest jako Winnie-the-Pooh, co także ma niezwykle ciekawą, magiczną wręcz historię.

W 1924 roku Alan Milne po raz pierwszy zabrał swojego czteroletniego synka do londyńskiego ogrodu zoologicznego, malec zobaczył tam niedźwiedzicę - Winniepeg, którą bardzo polubił. Na pierwsze urodziny chłopiec dostał od ojca pluszaka, którego później nazwał właśnie Winnie, od imienia niedźwiedzicy. Dwa lata później Milne wydał książkę, inspirując się ulubioną zabawką syna. Uważam, że to świetna historia. Niesamowita. Myślę też, że Kubuś Puchatek okazał się tak ogromnym sukcesem właśnie dlatego, że autor, tworząc jego nowe przygody, robił to głównie dla swojego dziecka. Jak się niedługo później okazało, przygody rozkosznego misia pokochały miliony malców, a także większych łobuziaków na całym świecie. Oczywiście ja również należę do grona jego wielbicieli.

Szukamy domu, ale ciągle znajdujemy tę dziurę w ziemi.
Może jeśli zaczniemy szukać tej dziury w ziemi,
to znajdziemy dom.

Pierwsza książka Milne'a okazała się tak wielkim sukcesem, że powstały też kolejne a później ukazały się adaptacje teatralne i ekranizacje, których obecnie mamy naprawdę mnóstwo. Wszelkie prawa wydawnicze na całym świecie posiada obecnie The Walt Disney Company.
W tym roku ukazał się amerykański film fabularny "Krzysiu, gdzie jesteś?", dzięki wydawnictwu Egmont możemy też przeczytać tę historię, a jej recenzję znajdziecie na blogu. Bardzo Wam ją polecam, uświadamia pewne kwestie nie tylko dzieciom, a także dorosłym, prócz tego niezawodnie bawi i rozczula.


Kubuś Puchatek jest postacią niepowtarzalną, wyjątkową. Mówi się, że to miś o bardzo małym rozumku, ale czy to prawda? Kubuś wbrew pozorom jest bardzo mądrym Misiem, którego słowa często mają podwójne, niebanalne znaczenie. Niestety często zdarza nam się zapominać o tym, że to, iż coś wydaje nam się niemądre i bez sensu, nie znaczy, że naprawdę takie jest. Może po prostu czasem nie jesteśmy w stanie czegoś zrozumieć albo nie chcemy, nie próbujemy... Stale gdzieś pędzimy, żyjemy w biegu i nie mamy czasu, żeby się zatrzymać i nad czymś zastanowić a szkoda!
"Mała księga mądrości Kubusia" pełna jest pięknych, inspirujących i skłaniających do refleksji cytatów.

Czasami odrobina uprzejmości wiele zmienia.

W tej księdze wbrew tytułowi znajdziecie też cytaty przyjaciół Misia, ich powiedzonka i przemyślenia. Podoba mi się to, że pod każdym z nich jest krótki komentarz wyjaśniający dany cytat, na wypadek, gdyby brak było w nas dziecięcej wrażliwości, czy odrobiny naiwności albo patrząc na to z innej strony - zawsze warto poznać inny punkt widzenia.
Całość podzielona jest na takie mini rozdziały, na przykład - Sport to zdrowie, Sztuka organizacji, Stuwiekowa mądrość, czy Coś i nic. Każdy z nich jest pięknie zilustrowany i to właśnie w takim starym, dobrym stylu, ogromnie cieszę się, że klasyka ciągle jest górą.


Nasza Mała księga rzeczywiście jest niewielka, format mniejszy nieco od typowego zeszytu, zmieści się w torebce, czy plecaku i nie zajmie dużo miejsca na półce. Jest bezdyskusyjnie piękna i przypomniała mi czasy, kiedy miałam kilka lat, a rodzice czytali mi do snu przygody Puchatka. Jak już wcześniej wspomniałam, najpiękniejsze jest to, że mimo upływu lat dla Kubusia i jego przyjaciół czas stanął w miejscu. Ilustracje mają niepowtarzalny urok, umieszczono je na każdej stronie tej książki, przy każdym z cytatów. Znajdziecie tu melancholijnego Kłapouchego, strachliwego Prosiaczka, mądrą Sowę i inne dobrze wszystkim znane postacie.
Zastanawiam się, dla kogo powinnam polecać tę książkę, czy dla małych dzieci? Myślę, że tak, ale pod warunkiem, że będą czytać te mądrości razem z rodzicami, górnej granicy uważam, że nie ma. Ja będę wracać do tej książki często, co znaczy, że jest ona doskonała także dla dorosłych. 
Na koniec dodam tylko, że wspaniale było cofnąć się do lat dzieciństwa z Małą księgą mądrości Kubusia i na moment zapomnieć o troskach i trudach dorosłego życia.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, bardzo dziękuję Wydawnictwu Egmont


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz