"Małe Licho i tajemnica Niebożątka" - Marta Kisiel

Źródło
O Marcie Kisiel parokrotnie już słyszałam i czytałam pochlebne opinie na temat jej książek. Na co dzień bardzo rzadko sięgam po fantasy, to zdecydowanie nie moja tematyka, twierdzę, że po prostu już z tego wyrosłam. Kiedy ostatnio znów trafiłam na nazwisko pisarki w zapowiedziach wydawniczych, postanowiłam, że zaryzykuję i zrobię sobie mały powrót do przeszłości. Sam tytuł mnie zauroczył i bez dwóch zdań zaintrygował, a okładka jest jeszcze większą zachętą.

"Mama zawsze powtarzała, że nowe domy co prawda mają centralne ogrzewanie,
za to stare domy ogrzewa dusza."

W książce znajdziecie naprawdę wielu bohaterów. Dom, który widzicie na okładce książki, jest w zasadzie pensjonatem, niezwykłym pensjonatem! W środku mieszka mały chłopiec o imieniu Bożek, jego mama, wujkowie, Licho, potwór spod łóżka i wiele, naprawdę wiele innych stworzeń. Chłopiec jest bardzo mądry, zna mnóstwo trudnych słów, potrafi skonstruować przeróżne urządzenia i uwielbia swój duży niepowtarzalny dom oraz wszystkich jego mieszkańców. Pewnego dnia wujek Konrad próbuje namówić mamę Bożka, by w końcu wypuściła syna do ludzi. Kobiecie ten pomysł wydaje się irracjonalny, chłopiec, który przypadkiem podsłuchuje rozmowę dorosłych, coraz bardziej niepokoi się kierunkiem, w jakim ta zmierza... Całą nadzieję pokłada w ukochanym wujku Turu, przecież wujek wie, jak dobrze Bożkowi jest w domu, niestety wujek także uważa, że chłopiec wystarczająco dużo czasu spędził już z istotami z tego drugiego świata i najwyższa pora, by poznał swoich ludzkich rówieśników. Decyzja zapadła - Bożek od września idzie do szkoły.

Wszyscy domownicy są bardzo przejęci wielką zmianą, chłopiec dostaje potrzebną wyprawkę, przygotowuje pokój i dokładnie się myje przez pójściem na lekcje. Małe Licho bardzo wspiera przyjaciela i dodaje mu otuchy, jednak w szkole nie zawsze wszystko jest super... Okazuje się, że choć Bożek zna wiele trudnych słów, nie ma pojęcia, co to jest FIFA, czy resoraki, przez co zostaje obiektem drwin kolegów. Chłopiec bardzo to przeżywa, jednak największą przykrość sprawiają mu rówieśnicy w halloween... Wszyscy klasowi koledzy przebierają się za superbohaterów, ale chłopiec ma inny pomysł na swoje przebranie, pragnie wyglądać jak aniołek. Mama bardzo się stara, by jej synek wyglądał dokładnie tak jak Licho, kiedy kostium jest gotowy, oboje są bardzo zadowoleni.
W szkole koledzy wyśmiewają chłopca, mówią, że wygląda jak dziewczynka... Bożkowi jest tak przykro, że ucieka ze szkoły... Bożek wpada w ogromne tarapaty, opuszczając świat ludzi i wchodząc do świata równie nieznanego, co przerażającego...

Jestem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką, mimo że nie jestem już dzieckiem, czytałam z wielką przyjemnością i ciekawością. Czcionka jest sporej wielkości, więc idealnie nadaje się do samodzielnego czytania przez starsze dzieci. Sama opowieść jest bardzo wciągająca i co chwilę zaskakuje czymś czytelnika, bohaterowie są naprawdę wspaniali, a małe Licho jest po prostu cudowne. Znajdziecie w środku także morał, a nawet kilka. Myślę, że warto byście zapoznali się z książką, zanim podsuniecie ją dzieciom, choćby po to, by móc później porozmawiać i wyciągnąć wspólnie wnioski.
Myślę, że po książki Marty Kisiel sięgnę jeszcze nie raz, a gdy tylko moja córeczka podrośnie, podsunę jej te niezwykłe historie. Takie opowieści niezwykle rozwijają wyobraźnię, dzieci lubią znać szczegóły, dopytują o wszystko, chcą poznawać świat, a tutaj autorka dokładnie opisuje istotne przedmioty, miejsca, czy wydarzenia. Szczerze polecam i niecierpliwie wyglądam kolejnych pozycji od pani Kisiel.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal 


Julia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Muszę w końcu zabrać się za twórczość autorki....

    OdpowiedzUsuń
  2. również słyszałam same pozytywne opinie zarówno o tej książce, jak i w ogóle o twórczości autorki. Muszę nadrobić zaległości i również zapoznać się z przygodami Bożka i Licha oraz pozostałej gromadki bohaterów tej powieści :)

    OdpowiedzUsuń