"Magia Zabija" - Ilona AndrewsMusiałam nadrobić cztery wcześniejsze części zanim zabrałam się za recenzję piątego tomu Serii o
Kate Daniels. Moja „książkociółka” Sylwia powiedziała, że nie odnajdę się wskakując w opowieść od części „Magia Zabija” i miała zupełną rację.

Dla tych czytelników, którzy są nowi w serii - książki o Kate Daniels dzieją się w futurystycznej Atlancie cierpiącej na zaawansowany stan miejskiego rozpadu. W tym świecie magia smaga ziemię falami, psując technologię. Kiedy technika jest górą, czary po prostu się nie udają, a magiczne konstrukcje tracą moc. Kiedy to magia wiedzie prym, samochody przestają działać, a samoloty spadają z nieba. Ale co siedem lat fale zwiększają swoją intensywność, aż osiągną punkt kulminacyjny w magicznym tsunami zwanym rozbłyskiem. Podczas wybuchów magia jest tak potężna, że nawet bogowie mogą chodzić po ziemi.

Motto rodzicielskie zmiennokształtnych – jeśli twoje dziecko poderżnie komuś gardło, zawsze mamy plan awaryjny, sprawimy żeby ciało zniknęło.

Kate Daniels była samotną najemniczką, która za opłatą wynajmowała swój miecz. Następnie stała się częścią Gildii, grupy, która zajmowała się magicznymi istotami. Po średnio udanej współpracy z Gildią, Kate otwiera własną agencję ochrony. „Magia zabija” ukazuje nam Kate, która nie ma klientów i zbliża się do finansowej ruiny, ponieważ Gildia obrabia jej tyłek, a inni nie chcą rozwścieczyć Władcy Bestii, znanego też jako jej partner, Curran. A to tylko jej biznesowe życie. Jej życie osobiste kręci się wokół podtrzymywania granic pomiędzy nią a Curranem , który chciałby mieć Kate na wyłączność, próbując zdecydować, co jest najlepsze dla jej przybranej córki, która uciekła ze internatem i ciśnie z buta do Atlanty oraz będąc dobrym przyjacielem dla Andrei, która dochodzi do siebie po niedawnym urazie.
Podobny obraz
[Źródło]
Spodziewałam się, że seria ogólnie może zacząć tracić kierunek i parę. Na szczęście ta konkretna seria w ogóle się nie ugięła i myślę, że ma to związek nie tylko z napięciem dawkowanym nam przez autorkę, ale również z tym, że wiemy iż każda książka zawiera bitwę, a wszystko zmierza ku większemu celowi, który był widoczny od prawie samego początku: ostateczna rozgrywka Kate z jej ojcem.
Czy musisz przeczytać poprzednie książki z tej serii, aby zrozumieć bieżący tom? Tak. Bardzo tak! Chociażby dlatego by w pełni docenić subtelne zmiany które pojawiają się w Kate, która rozpoczyna serię jako kompletny samotnik, rozbity utratą swojego mentora aż po moment kiedy stanie się częścią Gromady. Kate na początku serii jest inną osobą niż Kate pięć książek później i ma to sens, ponieważ w jej życiu zaszło naprawę wiele zmian. Zmiana może jednak pozostać niezauważona, jeśli książka zostanie przeczytana izolując ją od reszty serii.
Bardzo ciężko było mi ją odłożyć, jak zdążyłam się przekonać w tej serii istnieje akcja i działanie, a życie bohaterów jest w ciągłym niebezpieczeństwie. Czeka nas kilka momentów - „OMG – nie!, ale znajdziemy tutaj również tajemnice i radość. To co sprawia, że ta książka jest inna niż poprzednie to budowanie relacji pomiędzy Kate i Curranem. Ona musi odnaleźć się w nowej roli i pojąć odpowiedzialność jaka na niej spoczywa. Przypomnę po raz kolejny – musicie przeczytać tą serię od samego początku ponieważ tutaj istnieje wiele drugorzędnych postaci, które również odgrywały ważną rolę w poprzednich książkach. Niektóre z tych drugorzędnych postaci są teraz bardzo bliskie sercu Kate i, bez czytania poprzednich książek, nowy czytelnik nie będzie miał pojęcia, jak wielkim krokiem dla Kate było pozwolenie na to by stali się jej tak drodzy.

Z całego serca polecam wam tą serię. Nie często zdarza się by piąta książka z serii była tak silna, a może nawet silniejsza niż poprzednie. Mam nadzieję, że to oznacza, że będziemy bawić się z Kate Daniels jeszcze przez długi czas.

OCENA 9/10


Za 5 tom serii do recenzji dziękuję Wydawnictwu Fabryka Słów.


~Katarzyna Ochwat    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz