„Malutki Lisek i Wielki Dzik Tamtędy” – Berenika Kołomycka

[źródło]

                Przyznam, że seria „Malutki Lisek i Wielki Dzik” zawsze wprawia mnie w zachwyt. Tym  również miało to miejsce i dlatego z największą przyjemnością prezentuję „Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika. Tamtędy”.
razem

Jest to czwarty tom cyklu o dwóch nietypowych przyjaciołach. Składa się on z czterech rozdziałów pod tytułem: „Skąd?”, „Dokąd?”, „Którędy?’ i „Tamtędy?’. Po bardzo mrocznej trzeciej części serii ponownie powracamy do Liska i Dzika, którzy zawędrowali do bardzo ponurych, górskich okolic. Każdy z nich dzieli się swoją historią, o tym co robił zanim się poznali. Ich opowieści są pretekstem do rozmowy na bardzo ważne tematy takie jak: samotność z wyboru i samotność w rodzinie (stadzie). Następnie retrospekcje się kończą i przyjaciele omawiają swoją aktualną sytuację. Opowiadanie „Którędy?” mówi o tym, że warto szczerze rozmawiać i mówić o swoich potrzebach z bliskimi. Czwarty i za razem ostatni rozdział „Tamtędy” przedstawia anegdotę koleżanki głównych bohaterów (foki) i jej znajomej (langusty). Mała langusta ma za ciasny pancerzyk, ale boi się go zrzucić, gdyż obawia się innych stworzeń, które mogłyby ją zjeść. Foka i langusta rozmawiają o o strachu przed zmianami i wolności wyboru.


                Mojej córce najbardziej spodobała się pierwsza opowiastka pt. „Skąd?”. Pokazuje ona przeszłość Liska, w której to pojawił się wilk - samotnik. Wilk sprawia groźne wrażenie i to zapewne z tego powodu przypadł najbardziej do gustu mojemu dziecku. Z resztą nie tylko, gdyż Liskowi również i na tyle mocno, że pragnął naśladować jego styl życia. Pewny siebie wilk unika innych, gdyż chce chronić swoją niezależność. Nie sprawia wrażenie nieszczęśliwego, ale jego naśladowca – Lisek wydaje się nie być zadowolony z tego jak jego życie się układa. Samotność nie była dla niego i dopiero spotkanie z Dzikiem dało mu to, czego potrzebował. Według mnie warto podkreślić w rozmowie z dzieckiem, że osoby, które są samotne mogą być szczęśliwe, ale jest to kwestia bardzo indywidualna.

                Co do moich preferencji, to waham się pomiędzy każdym z rozdziałów. Bez wątpienia pod względem treści podobają mi się wszystkie, zaś opowiadanie „Którędy?” zostało przepięknie zilustrowane. Jednak biorąc pod uwagę przekaz to moim faworytem jest „Tamtędy?” i chyba autorki komiksu również, gdyż to tytuł tego rozdziału został przez nią wskazany jako nazwa dla całego tomu. Wyżej wspomniałam, że „Tamtędy?” opowiada o możliwości dokonania wyboru i o lęku przed tym co nowe. Foka namawia langustę do zmiany, jednakże mówi jej również o tym, że sama powinna o sobie zadecydować. Ten rozdział jest najbardziej pogodny ze wszystkich i ma uroczy finał.

Jak można zauważyć – sporo tu tematów i ważnych treści. W związku z tym mam kłopot z oceną dla kogo jest ten komiks. Bez wątpienia dziecko będzie potrzebowało rozmowy z rodzicem, aby móc w pełni zrozumieć jego tematykę i emocje bohaterów. Wydaje mi się, że opowiadania „Skąd?’ i „Tamtędy?” są najbardziej przystępne i będą odpowiednie już dla trzy/czterolatka. Co do rozdziałów „Dokąd?’ i „Którędy?” to podejrzewam, że będą bardziej zrozumiałe dla ciut starszego czytelnika. Postacie, które pojawiły się w utworze wyrażają się w sposób prosty i bezpośredni, zrozumiały dla dziecka. Na pewno atmosfera tego tomu jest lżejsza niż ta prezentowana w „Świcie”. Historie przedstawione w komiksie są poukładane w logiczny ciąg, choć młodszemu czytelnikowi będzie potrzeba wyjaśnić czym jest retrospekcja.

Podobnie jak w poprzednich tomach ilustracje są nie mniej ważnym elementem utworu niż jego treść. Są po prostu cudowne. Nieco ciemne, jak na literaturę dziecięcą, ale dla tych, którzy chcą uczyć dziecko wrażliwości na piękno będą idealne.

Polecam „Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika. Tamtędy” dla osób, którzy szukają mądrych treści w pięknej oprawie. Warto sięgnąć po ten tom, choć podobnie jak poprzednie, nie jest to łatwa literatura, służąca tylko rozrywce.

Ocena
10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Egmont.Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz