‘’Mamy niepodległość!” – Grażyna Bąkiewicz


Już za kilka dni będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości i jest to bez wątpienia duże wydarzenie. Dostrzegłam, że na rynku wydawniczym pojawiło się naprawdę wiele publikacji takich typowo historycznych, ale poruszających różną tematykę. Tym razem miałam okazję zobaczyć w jaki sposób autorzy chcą uczyć najmłodsze pokolenie, które jest odrobinę odporne na wiedzę i nie bardzo lubi historię.

,,Ale historia…” to seria, książek poruszających tematy historyczne – czyli te, które sprawiają największe problemy w szkole. Jeśli nie trafimy na dobrego nauczyciela, możemy być pewni, że stan naszej wiedzy będzie praktycznie zerowy. Z przykrością muszę przyznać, że na każdym etapie edukacji trafiałam na osoby, które nie przekazały mi żadnej wiedzy i teraz muszę nadrabiać zaległości. Cieszę się, że wydawnictwa stawiają na dość sporo książeczek dla dzieci, które w przyjemny sposób mogą uczyć.
Ławki to autorski wynalazek naszego nauczyciela. Wystarczy usiąść, coś tam przycisnąć i już się jest w dawnych czasach. Pan Cebula uważa, że pobyt w przeszłości wiele nas uczy. Nie wiem, czy to prawda, bo raczej latamy tam, żeby się bawić, a że historia Polski pełna jest awantur, więc ciągle mamy jakieś przygody.
Sama koncepcja autorki jest niewątpliwie ciekawa i szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś innego. Jej pomysł na pewno jest bardziej atrakcyjny dla młodych ludzi, nawet tych opornych na wiedzę. Przedstawia ona historię odzyskania niepodległości za pomocą fantastyki i odrobiny magii, ale dzięki temu to wszystko jest zrozumiałe i po prostu ciekawe. 


Mimo wszystko, coś mi nie grało w tej książce. Sama koncepcja jest super, ale już niektóre wątki nie do końca do mnie przemawiały. Całość jest mocno nowoczesna, widać w niej postęp technologiczny, co jest dla mnie odrobinę zbyt przesadzone. Jednak zdaję sobie sprawę, że dzieci właśnie lubią tego typu historie. Jednak czy są w stanie wyciągnąć jakieś konkretne wnioski z tej książki, poza tym, że jest ona zabawna i młodzi przenoszą się w czasie? Nie wiem, nie chcę też wszystkich wrzucać do jednego worka.

Niewątpliwą zaletą tej książki są krótkie komiksy, które obrazują opisywane wydarzenia historyczne. Jest to ciekawa forma przekazu informacji i na pewno skuteczna, bo w końcu młodzież uwielbia tego typu rozwiązania. Sama grafika jest prosta, ale pasuje do tej książki i nie absorbuje całej uwagi. Komiksy zawierają przeważnie bardzo mało miejsca i czasem zbyt duża ilość dymków sprawia, że ciężko się to czyta, ale myślę, że takie szczegóły to kwestia indywidualna.

Oprócz komiksów, znajdziemy sporo innych ilustracji, które są praktycznie na każdej stronie i cieszą oko. Nie są to kolorowe grafiki, a raczej zwykłe czarno-białe szkice, wypełnione ciemnymi tuszami. Pokazują one postacie, niektóre wydarzenia i uzupełniają tekst. To też sprawia, że całość jest bardziej przystępna i młodzież może po prostu z większą chęcią sięgać po pozycje opatrzone ilustracjami. Przynajmniej nie widać, że całość zawiera sporo tekstu, a czytanie jest przyjemniejsze.
Coś walnęło akurat w miejscu, w którym wylądowaliśmy. Granat? Pocisk artyleryjski? Coś dużego, co sprawiło, że rozprysnęliśmy się na wszystkie strony. W powietrzu zaroiło się od grud wyrwanej ziemi, butów, hełmów, desek i nas, dzieciaków z przyszłości. Nie wiem jak inni, ale ja mimo ochrony gamma poczułam porządne walnięcie. Wyrzuciło mnie wysoko, a wylądowałam w jakimś rowie. ,,To okopy” – poinformował komunikator.   
Cóż, historia jest ciekawa. Cieszę się, że rzeczywistość miesza się z przeszłością, więc czytelnik nie jest w jednym momencie przytłaczany ogromną ilością historycznych informacji. Bohaterami są bardzo młodzi ludzie, więc to również jest dodatkową zaletą, bo autorka pokazała głód wiedzy młodzieży oraz chęć naprawiania świata. Są to dość naiwne cechy, ale bardzo prawdziwe.

,,Mamy niepodległość!” to ciekawa książka dla młodzieży, ale bardziej takiej, która interesuje się historią i chętnie poznaje nowe informacje. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia fakty, wymyśliła fajną koncepcję i dodatkowo w całość zostały wplecione komiksy oraz liczne ilustracje. Powieść ta jest intrygująca i dość łatwa w odbiorze, ale jednak nie w moim stylu i pewne wątki po prostu mi się nie podobały. Mimo wszystko polecam, bo warto na różne sposoby uczyć młodych o naszej historii.Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: