"Mały atlas motyli" - Ewa Kozyra - Pawlak i Paweł Pawlak

[źródło]

                Kiedy recenzowałam „Mały atlas ptaków” byłam nią totalnie oczarowana.  Zamarzyło mi się, aby kiedyś zobaczyć drugą część tej książki. I oto moje marzenie po części się spełniło: na moich kolanach właśnie spoczywa „Mały atlas motyli”. Jak sam tytuł wskazuje nie stanowi ona kontynuacji wcześniejszego dzieła, jednakże poza tematem, wszystko inne jak najbardziej odzwierciedla to co urzekło mnie w poprzednim atlasie.

                Zanim jednak opowiem Wam o swoich emocjach związanych z tym utworem, kilka słów o jego zawartości. „Mały atlas motyli” to album opatrzony tekstem prezentujący sylwetki dwudziestu motyli występujących na terenie Polski. Są to np. rusałka pawik, osadnik egeria, rusałka admirał, latolistek cytrynek, zmrocznik przytuliak, plamiec agreściak czy przystrojnik trawnik. Autorzy opowiadają w swojej książce o danym motylu, ale również prezentują jego cykl życia od jaja aż do imago, czyli dorosłej formy.


                Przyznam, że dzięki atlasowi dowiedziałam się naprawdę wiele nie tylko o znanych mi gatunkach motyli, ale przede wszystkim o tych, o których nawet nie słyszałam. Jedyny minus jaki dostrzegam, zupełnie niezależny od autorów to fakt, że nazewnictwo tych żyjątek jest dość skomplikowane dla dziecka. O ile przy wcześniejszym „Małym atlasie ptaków” moja córka bez trudu zapamiętała nazwy ptaków praktycznie po pierwszym czytaniu, to tu mamy z tym problem.

                Tematyka książki jest oryginalna; podejrzewam, że nie ma na naszym rynku czytelniczym drugiego takiego utworu dla dzieci, który byłby poświęcony tylko motylom. Nie jest to jedyny atut tej publikacji. „Mały atlas motyli” to przede wszystkim uczta dla oczu koneserów piękna. Autorzy – ilustratorzy wykorzystali kilka technik plastycznych takie jak: kolaż z tkanin, malowanie akwarelami, fotografie, rysunki dziecięce oraz modele z liści i patyków. Całość przedstawia się wspaniale. Jest kolorowo i różnorodnie. Trudno mi wybrać ulubioną ilustracje mając ich tyle do wyboru. Niemniej jednak szczególnie wpadł mi w oko kolaż przedstawiający piórolotki. Nigdy nie widziałam takiego stworzonka, jednak tu wygląda jak przybysz z innej planety. Świadomość, iż coś takiego istnieje i takiego motyla można zobaczyć w Polsce jest zaskakująca.

                Przeglądając atlas zastanawiałam się czy można go było zrobić lepiej. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie. „Mały atlas motyli” to arcydzieło pod każdym względem. Treść jest prosta, ale ciekawa i przekazuje tyle informacji, na ile to jest możliwe w utworze skierowanym do dziecka. Myślę, że dla każdego niezależnie od wieku będzie ona interesująca. Co do walorów estetycznych to jestem przekonana, że podzielicie mój zachwyt. Tych kilka zdjęć dołączonych do niniejszej recenzji to zaledwie przedsmak tego co możecie zobaczyć. Zapewniam, że jest co oglądać.

                Dla kogo jest to książka? Wydanie jest twardo stronicowe, a więc nawet dwulatek może przeglądać ją samodzielnie. Nadto tematyka jest tak uniwersalna, że dziecko w każdym wieku będzie nią zainteresowana. Wydaje mi się, że szczególnie mogą być nią zaciekawieni czytelnicy w wieku żłobkowo/przedszkolnym, gdyż wtedy zazwyczaj pojawia się fascynacja robalami i wszystkimi małymi żyjątkami. Natomiast starsi czytelnicy z pewnością chętnie uzupełnią luki w swojej wiedzy.

                „Mały atlas motyli” to dla mnie hit, podobnie jak wcześniejszy „Mały atlas ptaków”. Oba są absolutnie cudowne i warto by się znalazły w biblioteczce każdego młodego czytelnika.

Ocena
10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.


Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz