‘’O czym myślisz?” – Przemysław Wechterowicz, ilustracje: Marcin Minor


Uwielbiam książki dla dzieci i zawsze chętnie po nie sięgam, bo po prostu sprawdzam, czym autorzy chcą rozbudzić w najmłodszych miłość do czytania. Trafiłam na wiele pozycji, które okazały się godne polecenia, ale też nie brakowało książek będących niewypałami. W końcu młodej osobie łatwo można namieszać w głowie i niektórzy autorzy chyba za bardzo wykorzystują swoją władzę albo po prostu nie widzą nic złego w treściach, które chcą przekazać dzieciakom. Dlatego najbardziej preferuję dość neutralne tematy.

W książce tej znajdziemy przede wszystkim dużo zwierząt, więc dziecko przy okazji może poznać kilka nowych gatunków. Oczywiście znajdziemy tam pieska czy rybkę, czyli dość typowe zwierzątka, ale pojawia się też sroka czy krokodyl. Dla dzieci z pewnością będzie to atrakcyjne, bo kto nie lubi zwierząt? Nie bez powodu są one najczęściej głównymi bohaterami bajek.

Książeczka jest przeznaczona raczej dla małych dzieci, bo nie ma w niej dużo tekstu i skupia się na zachęceniu młodej osoby do myślenia, co może okazać się dobrą zabawą. Z pewnością rozwija wyobraźnię, oczywiście jeśli z dzieckiem pracuje rodzic, który zadaje odpowiednie pytania i zachęca do myślenia, bo autor daje duże pole do popisu.


Jaki jest zamysł tej książki? Na prawej stronie pojawia się pytanie ,,O czym myślisz, piesku?” (za każdym razem pojawia się inne zwierzątko lub osoba). Poniżej jest ilustracja, która przedstawia naszego bohatera, a obok niego jest dymek z fragmentem jego wyobrażeń. W tym momencie warto zacząć dyskutować z dzieckiem, zapytać je o możliwe scenariusze, zachęcić do rozwijania wyobraźni i wymyślania nawet absurdalnych rzeczy, ale takich, które mogłyby się mieścić w dymu. Gdy odwrócimy stronę, możemy zobaczyć, o czym tak naprawdę myślał nasz bohater.

Podoba mi się to, że wszyscy bohaterowie myślą o rzeczach dla nich typowych. Zdradzę wam tutaj trochę, aby dać przykład. Pies myśli o kości, a na przykład foka, o czerwonej piłce. Dzięki temu dziecko może mieć skojarzenia i dzięki temu zapamiętać, co lubi konkretne zwierzątko. Cieszę się, że ta książeczka jest zwykła, ale jednocześnie bardzo ciekawa i przyciągająca uwagę.

Całość jest bardzo solidnie wykonana, bo zarówno okładka, jak i strony są wykonane z grubego kartonu, który jest raczej odporny na zaginanie. Na pewno książeczka nadaje się do wielokrotnego przeglądania i dość silnej eksploatacji.

Ilustracje są szczegółowe, kolorowe i bardzo ładnie wykonane, więc z pewnością będą cieszyć wasze oczy. Mi naprawdę się spodobały, bo nie są karykaturalne, ale takie zwykłe i kojarzące się z moimi latami młodości. Jednocześnie mają w sobie coś klimatycznego i charakterystycznego, więc wyróżniają się wśród innych książek tego typu.


Zdradzę wam, że rzeczą, która najbardziej podoba mi się w tej książeczce jest… Ostatnia strona poświęcona kotkowi i jego myśli. Na samym końcu znajdziemy srebrną naklejkę, która robi za lustro i dziecko może się w niej przeglądnąć, a jednocześnie stanowić obiekt wyobrażeń kotka, co jest niesamowicie miłe i trochę rozczulające.

,,O czym myślisz” to świetna książeczka, której bohaterami są głownie zwierzęta. To pozycja pozwalająca rozwijać wyobraźnię dzieci w bardzo przyjemny sposób. Jest to również książka,  z którą można spędzić dużo czasu i świetnie się bawić. Sam zamysł jest świetny, ilustracje również podbiły moje serce i z miłą chęcią przekażę tę książeczkę jakiemuś świetnemu i ciekawemu świata dziecku!
Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Mando

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz