‘’Obietnica” – Ewa Pirce


Z twórczością tej autorki spotkałam się już jakiś czas temu, a właściwie to niedługo po premierze jej pierwszej książki - ,,Córka pedofila”. Pokochałam jej pióro, historię Lexi i po prostu ze zniecierpliwieniem czekałam aż pojawi się kolejna powieść, przy czym aktywnie śledziłam jej wszystkie media społecznościowe, aby nie przegapić informacji o najnowszej książce. Okazało się, że dostąpiłam dużego zaszczytu i zostałam poproszona przez autorkę o napisanie krótkiej rekomendacji na okładkę, a to wiązało się z tym, że poznam ,,Obietnicę” długo przed jej planowaną premierą! A dziś przychodzę do Was z jej recenzją.

Brian Wild wiele lat temu złożył sobie obietnicę, której ma zamiar dotrzymać za wszelką cenę. Nie ważne są poniesione koszty oraz ilość mostów, które musiał za sobą spalić. Nie szanuje relacji rodzinnych i ciągle odsuwa się od brata, nie próbując go zrozumieć. Jednak pewnego dnia coś się zmienia. W jego życiu pojawia się osoba, która wzbudza w Brianie skrajne uczucia. Tylko co jest silniejsze? Chęć zemsty, a może pojawiające się uczucie?
Poświęciłem wszystko, by wreszcie móc skosztować smaku zwycięstwa, które było teraz na wyciągnięcie ręki. Lata gnębienia przez rozpuszczone, bogate dzieciaki, dla których byłem jedynie plamą na śnieżnobiałych koszulach, w końcu miały zostać wynagrodzone. Lata poniżania i płaszczenia się przed pełnymi pychy snobami tylko po to, by osiągnąć zamierzony cel – zostać jednym z nich.
Już od samej autorki dostałam informację, że ,,Obietnica” jest trochę lżejszą lekturą niż jej pierwsza książka i z tym muszę się zgodzić. Jednak nie myślcie sobie, że Ewa Pirce postanowiła stworzyć powieść, która nie zaskakuje i jest aż za słodka. Nie brak w niej dramatów, trudnych tematów i skrajnych emocji.


Co do samej fabuły – początkowo wydawała mi się bardzo schematyczna, ale dość szybko to wrażenie minęło. Czasem mi się wydaje, że erotyki są gatunkiem, w którym zostało już wszystko powiedziane i nie da wymyślić się niczego więcej. Jednak są autorzy, którzy mają ciekawy pomysł, przemyślany, z nutką innowacyjności. Taką osobą jest bez wątpienia Ewa Pirce, bo w ten cały schemat włożyła cząstkę siebie, historię z krwi i kości – przerażającą, zagmatwaną i po prostu w jej stylu. Pokochałam jej twórczość za ,,Córkę pedofila” i cieszę się, że tym razem również postanowiła wpleść w fabułę opowieść, która po prostu jest dramatyczna, chwyta za serce i nie da się przejść obok niej obojętnie. Myślę, że takie elementy mogą stać się takim znakiem rozpoznawczym autorki. Zwłaszcza, że potrafi ona świetnie zbudować napięcie, przelać na papier emocje i pokazać nieidealny świat w idealny sposób.

Cała książka jest napisana w narracji pierwszoosobowej, z punktu widzenia Briana i Olivii, więc jednocześnie możemy poznać dwie różne opinie. Taką formę lubię najbardziej, bo po prostu lepiej jest mi się wczuć w fabułę, emocje i ogólnie wydarzenia. Dlatego cieszę się, że autorka postanowiła ją wykorzystać i ułatwić mi czytanie.
Ja nie daję drugich szans.
Polubiłam również bohaterów, których stworzyła autorka, bo okazali się bardzo indywidualni. Z jednej strony byli kompletnie różni, ale gdzieś głęboko w sobie kryli podobną wrażliwość, poglądy czy nawet problemy, a to ich połączyło. W końcu życie jest bardzo nieprzewidywalne i każdy kryje w sobie demony, których nie pokazuje wszystkim naokoło.


 ,,Obietnica” to książka z pazurem, bo Brian potrafił wnieść do fabuły dużo mroku i w pewnym sensie był czarnym charakterem. Jego cele nie były czyste, miał niecne zamiary i po prostu chęć zemsty zawładnęła jego życiem. Autorka w pewnym sensie obnażyła tu ludzką naturę, bo każdy ma w sobie cząstkę Briana i nie potrafi opuścić póki nie osiągnie celu. Nawet jeśli ten nasz cel może zniszczyć życie wielu osobom.

Oprócz tego ,,pazura” w tej książce znajdziemy dużo delikatności, która przełamuje swego rodzaju powagę pojawiającą się w fabule. Ta powieść to nie tylko snucie planów zemsty, tkliwe historie, seks i schematy. W środku znajdziemy sporo normalnych momentów, takich trochę sielankowych, ale potrzebnych, bo pozwalają nam odetchnąć.

Sama fabuła jest urozmaicona, akcja jest dość szybka, dużo się dzieje i poznajemy bohaterów oraz ich historie czy emocje. Myślę, że Ewa Pirce doskonale potrafi pisać o uczuciach, wczuwa się w wydarzenia i po prostu przekazuje nam wszystko to, co potrzebne.

Zakończenie jest szokująca, a przynajmniej mnie zaskoczyło. Przypuszczałam, że może wydarzyć się coś podobnego, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Teraz tylko zastanawiam się nad jednym… Kiedy kolejna część?

,,Obietnica” to świetna książka, która naprawdę jest warta uwagi. Z jednej strony jest to erotyk jakich znajdziemy naprawdę wiele, ale ma w sobie wątki, które sprawiają, że całość jest po prostu fenomenalna, wzruszająca, zaskakująca, denerwująca i intrygująca. Cieszę się, że miałam okazje do przedpremierowego zapoznania się z treścią tej książki i polecam Wam ją z czystym sercem!

Książka pod patronatem BookParadise 


Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję autorce oraz Wydawnictwu NieZwykłemu

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. 30 yr old Community Outreach Specialist Aurelie Kinzel, hailing from Erin enjoys watching movies like Eve of Destruction and Scouting. Took a trip to Ilulissat Icefjord and drives a Grand Prix. Dowiedz sie wiecej

    OdpowiedzUsuń