"Perfekcyjny ślub. Zorganizuj go krok po kroku!" - Małgorzata Rozenek - MajdanOd kilku lat panuje niepisana zasada, że praktycznie każda z bardziej rozpoznawalnych celebrytek bądź celebrytów musi wydać swoją książkę. Najczęściej są to niezbyt ambitne poradniki, w których autor opowiada o swojej duchowej bądź fizycznej przemianie, jednocześnie udzielając niezbyt trafnych rad na temat codziennego życia zwykłych ludzi. Jestem bardzo ale to bardzo negatywnie nastawiona na czytanie tego typu bzdur i najzwyklejsze nabijanie autorom kolejnych zer na koncie. I nie chce tu generalizować, oczywiście w całym tym morzu chłamu znajdą się prawdziwe perełki, których lektura naprawdę może komuś pomóc i uczynić jego życie lepszym jednak z doświadczenia wiem, że niestety jest to tylko niewielki odsetek wszystkich tego typu książek wydawanych w Polsce.

Tak się jednak złożyło, że za rok biorę ślub i coraz więcej czasu spędzam nad lepszym poznaniem tego tematu. Z racji tego, że jestem jedynaczką będzie to pierwsze tak duże wesele w rodzinie, więc wszystkie zawiłości przygotowania perfekcyjnego wesela są dla mnie jedną wielką tajemnicą. I chociaż spędzam sporo czasu forach i stronach związanych z tą tematyką, nadal prawdę mówiąc czuje się mocno zagubiona. Dlatego też, gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania książki Małgorzaty Rozenek-Majdan Perfekcyjny ślub stwierdziłam, że spróbuję. Panią Małgorzatę kojarzyłam ze znanego programu Perfekcyjna Pani Domu i niektóre z jej rad na temat sprzątania udało mi się zastosować z pozytywnym skutkiem, więc i teraz liczyłam, że może jednak dowiem się czegoś nowego, a przygotowania przestaną być aż tak stresujące. 

Małgorzata Rozenek – Majdan w swojej książce Perfekcyjny ślub. Zorganizuj go krok po kroku! zamieściła wszystkie niezbędne informację, które ułatwią Państwu młodym organizację tego wielkiego wydarzenia. Książka została podzielona na kilka rozdziałów, a każdy z nich otrzymał swoje odpowiednie, indywidualne plany czasowe - od rzeczy które należy załatwić jak najwcześniej, do ostatnich elementów organizowanych już w dniu ślubu.

I niestety, moim zdaniem plany czasowe są zupełnie nieadekwatne do rzeczywistości. Obecnie średni czas oczekiwania na salę w domu weselnym wynosi ok. 2 lat, dlatego szukanie sali rok przed jak sugeruje autorka wydaje mi się wręcz awykonalne. Oczywiście, nie odnosi się to do osób z nienormowanym budżetem, jednak dla przeciętnego obywatela, koszt ślubu i wesela jest ogromnie istotną sprawą. Podobnie sytuacja odnosi się do organizowania usług takich jak zespół czy fotograf. Zazwyczaj tego typu usługi są zamawiane ze sporym wyprzedzeniem, a ich kalendarz zajmowany jest na kilka miesięcy w przód. Zdecydowanie wydłużyłabym pierwsze proponowane przez autorkę okresy o minimum rok. Wydaje mi się, że wówczas książka byłaby dużo bardziej wiarygodna i lepiej oddawała realia organizacji wesela w Polsce. 
[źródło]
Ponadto, po cichu liczyłam, że autorka w swojej książce zaproponuje kilka sposób jak w łatwy sposób można ograniczyć budżet wykonując proste usługi samemu jak np. przygotowanie winietek czy zaproszeń. Niestety, w poradniku pojawiła się jedynie wzmianka, że nie należy brać na siebie przed weselem zbyt wielu zadań, jednak bez żadnych pomysłów DIY, co przyznam było mocno rozczarowujące. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jest to poradnik "Jak obniżyć koszt wesela", ale uważam, że jedna lub dwie propozycje byłyby świetnym uzupełnieniem całej książki.

Poza tymi elementami cała książka jest bardzo przyjemna dla oka. Całość utrzymana jest w jednakowej tonacji kolorystycznej, co sprawia wrażenie niewymuszonej i bardzo naturalnej elegancji. Bardzo podoba mi się, że cała szata graficzna oddaje to z czym wyraźnie sama autorka się utożsamia i jest spójna z tym, na jaką osobę się ona kreuje. Ponadto, w poradniku znajdziemy kilka zdjęć z prywatnego albumu autorki, które dotąd nie były publikowane na portalach plotkarskich czy w gazetach, co jeszcze bardziej sprawia wrażenie skrócenia dystansu między autorem a czytelnikiem. 

Podsumowując, oprócz niezwykle estetycznej i przyjemnej dla oka szaty graficznej, Perfekcyjny ślub nie jest najlepszą lekturą dla przyszłych panien młodych. Proponowane terminy, są moim zdaniem zdecydowanie za późne i brakuje tu bardziej przyziemnych porad dla osób z ograniczonym budżetem. Książka ta zdecydowanie lepiej sprawdzi się dla osób, które nie planują tradycyjnego wesela, a decydują się na coś niekonwencjonalnego jak ślub z wytwornym obiadem w eleganckim muzeum czy zielonych ogrodach. Wówczas zawarte tam porady, będą zdecydowanie bardziej trafne i faktycznie ułatwią organizację tego wielkiego dnia. 

Ocena 6/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Pascal
Anna Pawłowska 

 


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz