"Pompon w rodzinie Fisiów" - Joanna Olech

Rodzina Fisiów jest w zasadzie zwyczajną polską rodziną. Mama, tata i dwójka stale rozrabiających dzieci, czyli dokładnie to, co ujrzycie za drzwiami większości mieszkań. Mają w domu kuchnię i łazienkę, na obiady jedzą zupy, ziemniaki i kotlety, czyli to, co jemy my wszyscy, dorośli chodzą też do pracy, a dzieci do szkoły. Czym więc się wyróżniają?

Otóż w rodzinie Fisiów żyje nie kto inny jak smok! Najprawdziwszy, zielony, ziejący ogniem smok, który jest łobuzem, żarłokiem i gadułą. Zapewne zadajecie sobie właśnie pytanie, jakim cudem smok pojawił się w tej rodzinie? Już spieszę z odpowiedzią! Tak się składa, że rozwiązanie tej zagadki jest bardzo "proste" i krótkie. Smok wtargnął do mieszkania przez odpływ w wannie podczas kąpieli "małego" Gniewosza! Niesamowita historia, prawda?

Pompon początkowo smoka wcale nie przypominał. Był przeźroczysty i bardzo, bardzo malutki, ale mimo to, od razu przypadł do gustu Gniewoszowi i Malwince. Dzieci postanowiły, że smoczek zamieszka z nimi, jednak musi to pozostać tajemnicą. Ani słowa rodzicom, kolegom i sąsiadom!
Mały Pompon był bardzo niegroźny, spał sobie w szufladzie na pościel Malwinki, nie odzywał się nawet słówkiem, więc nikt poza rodzeństwem nie wiedział o jego istnieniu. Jednak, gdy trochę już urósł, zaczął sprawiać coraz to większe kłopoty. Zaczął mówić i to nawet w kilku językach! Nocą używał perfum mamy, surfował po internecie i wyjadał z lodówki swój ulubiony przysmak, czyli korniszony. Zaczął psocić naprawdę dużo, czym w kłopoty wpędzał nic niewinne rodzeństwo. W końcu, żeby się nie wydało, ktoś winę za zrobione szkody musiał wziąć na siebie.

Fisiowie z Pomponem mają naprawdę bardzo wesoło, to małe stworzenie jest wyjątkowo kreatywne, uwielbia świeże muchy, a na pizzę położy nawet kapselek po tatusiowym piwie. Kiedy smok zdrowo już "przegina pałkę", a rodzeństwo dość już ma ponoszenia za niego konsekwencji, Pompona poznają państwo Fiś. Początkowo zszokowani, z czasem przyzwyczajają się do smoka i traktują go jak członka rodziny. Zwierzątko razem z mamą ogląda ckliwe filmy romantyczne, zagryzając łzy sucharkami, a z tatą z kolei kibicuje podczas licznych transmisji meczu. Nie śpi już w szufladzie na pościel Malwinki, za to ma swoje własne, przytulne i cieplutkie łóżeczko.
Smok im jest starszy, tym bardziej ciekawy otaczającego go świata, co owocuje ciągłymi poszukiwaniami Pompona i próbami jego utemperowania.


"Pompon w rodzinie Fisiów" to zbiór bardzo ciekawych i zabawnych historyjek, opowieści z życia rodziny i małego psotnego smoka. Całość liczy nieco ponad 150 stron, więc tak naprawdę ani dużo, ani mało. Poszczególne historyjki są raczej niedługimi anegdotkami niż dłuższą zwartą opowieścią. Książkę tę polecałabym dzieciom czytającym już samodzielnie od dłuższego czasu. Takim, które nie wystraszą się objętości, bo wiadomo, że z dziećmi bywa różnie.  Każdy mały fan smoków będzie w siódmym niebie, zapewniam, a wszystko urozmaicą świetne, wpasowujące się doskonale w ogólny klimat książki ilustracje. Pochłanianie tej lektury ułatwią z pewnością liczne wcięcia w tekście, dzięki którym nie będzie problemu z szukaniem fragmentu, w którym skończono czytać. W tym miejscu chciałabym jeszcze wspomnieć o tym, że w środku znajdziecie także płytę! Wystarczy, że położycie swoje urwiski do łóżek i włączycie płytę, a Krzysztof Tyniec wprowadzi dzieci w świat smoka i jego przyjaciół. Duże brawa dla wydawnictwa za ten przydatny dodatek. Joanna Olech stworzyła naprawdę świetną książeczkę, która bardzo mnie zaskoczyła, nie spodziewałam się tak dobrej i ciekawej opowieści o losach Pompona. Jestem zachwycona i gorąco polecam, śmiem nawet twierdzić, że ta pozycja przypadnie do gustu także dorosłym!

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, bardzo dziękuję Wydawnictwu Literatura

Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz