"Posłańcy uśmiechu" - Jan Grzegorczyk

   Polski pisarz i publicysta Jan Grzegorczyk wydał w 2006 r. książkę pt. "Niebo dla akrobaty" i okazała się ona być niemałym sukcesem. Zaintrygowała czytelników dojrzałością, pomysłem i oryginalnością. Tym razem autor obrał nieco inną drogę. Sam przyznaje, że do napisania "Posłańców uśmiechu" przyczynili się ci sami ludzie, co do poprzedniej jego książki. Pierwsza jest zbiorem opowiadań, zaś ta skupi a w sobie dwadzieścia pięć rozmów z osobami, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania gorzowskiego Hospicjum św. Kamila na Stilonowej 21. Wplecione są w nią wątki wymienione na okładce, czyli "O odchodzeniu, opiece i czułości"

   Twórcy tegoż Hospicjum opowiadają na wstępie o trudzie, jaki musieli pokonać, by ów ośrodek mógł nareszcie powstać. Przez mury tego miejsca przewijało się wiele osób, nazwisk, ciekawych historii. Każdy chciał stworzyć swego rodzaju dom, w którym ludzie chorzy otrzymają profesjonalną opiekę i troskę, a ich rodziny zostaną odciążone, choć w małym stopniu. Nie było łatwo, oj nie było! Ponosili nieustanne porażki, napotykali na swej drodze ludzi, którzy byli przeciwni tego typu działalności, jednakże "Kamil" prosperował, powoli, ale szedł do przodu i o tym jest ta książka, czyli o ludziach, którzy się nie poddawali i ze wszystkich sił starali się pomagać potrzebującym.

   Dostrzegamy w tych rozmowach wiele przełomowych momentów w historii tego miejsca. Niejednokrotnie on upadał, nie mógł znaleźć poparcia wśród ludzi, nieodpowiednie osoby były na nieodpowiednich dla nich stanowiskach, ale pojawiały się także chwile, kiedy pojawiała się iskra nadziei, ukazywana była opiekuńczość i wyrozumiałość w stosunku do pacjentów. Było to miejsce, w którym chory w środku nocy prosił o papierosa i go otrzymywał, bo być może mógł to być ostatni papieros w jego życiu.

   Nie jest to książka zwykła, taka jak większość, czyli z konkretną fabułą i opowieścią. "Posłańcy uśmiechu" to historia ludzi, którzy w jakiś sposób stali się nierozłączną częścią tego miejsca. Autor poświęcił ją tylko i wyłączni im, ludziom, którzy pomimo poświęceń, wyrzeczeń, ciężkiej pracy - zawsze się uśmiechali i we wszystkich dostrzegali dobro. Jest to książka nietypowa, zadedykowana gorzowskiemu Hospicjum.

   Jest natomiast coś, czego mi tu zabrakło, czyli właśnie tej czułości i opieki. Jest bardzo wiele rozmów na temat zmieniających się pracowników, ludzi ważnych i mniej ważnych, pacjentów, a za mało o różnego rodzaju sytuacjach, pięknych i wzruszających, które podkreśliłyby moc tego miejsca. Zbyteczne były opisy typowo biurokratyczne, przez co ta książka stała się biografią tych ludzi, nie tego miejsca. Najważniejsi byli w nim pacjenci, a w książce więcej informacji otrzymujemy o pracownikach, ich błędach, o tym, jak się wszyscy poznali i małych sukcesach. To wszystko bywa miejscami dość nudne i nieciekawe. Decydując się na tę książkę, miałam nadzieję, że przeczytam rozmowy ludzi, którzy pomimo cierpienia - byli oazą miłości i radości. 

   Muszę przyznać, że pomimo ciekawej tematyki i dobrze zapowiadającej się historii, autor niczym nie zaskakuje, nie chwyta ta książka za serce. Czegoś definitywnie w niej brak! Mam poczucie, że nie przeczytałam niczego konkretnego, że to było bardzo zwyczajne, zupełnie tak jakby została przedstawiona mi historia przedszkola, które znajduje się w moim mieście - nic nadzwyczajnego. Ważne jest to, co działo się w owym Hospicjum, ważne są historie tych ludzie i ich przeżycia, a nie nudne daty i ciągle nowe nazwiska służby...

   Momentami książka mnie interesowała, naprawdę szybko mi się ją czytało, ale nie zostałam niczym zaskoczona, nie było w nie dla mnie niesamowitego, aczkolwiek dla osób, które są z tym Hospicjum w jakikolwiek sposób związane, to z pewnością jest ważna książka, która jest spisem ich pracy. Natomiast dla mnie, czytelnika, nie wywołała niebywałego wrażenia.

Ocena: 4/10
Za możliwość zapoznania się z egzemplarzem dziękuję wydawnictwu - Zysk i s-ka
Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz