"Powoli.Jak żyć we własnym rytmie."- Brooke McAlary

Modnie jest teraz żyć bez stresu, w zgodzie z naturą, powoli. Niestety ówczesny świat nie bardzo pozwala nam na złapanie chwili oddechu. Ciężko połączyć  domowe obowiązki  z pracą, a odnaleźć w tym wszystkim czas na hobby lub leniwe popołudnie z rodziną udaje się tylko nielicznym. Czy to oznacza, że nie potrafimy zarządzać naszym czasem? A może obowiązki i zbyt krótka doba nam to uniemożliwiają?! Brooke McAlary jest jedną z tych szczęśliwych kobiet, którym się udało. Udało im się celebrować wolne chwile bez świadomości, że "tyle rzeczy do zrobienia wciąż czeka na swoją kolej". Co więcej postanowiła ona podzielić się swoimi patentami  dążenia do życiowego ładu. Czy jej działania są tak skuteczne, że warto o nich czytać i pisać?!

Nie chcę, żeby wolne życie stało się synonimem porządkowania, ale zależy mi na idei podążania do świadomego celu. A jeśli uda ci się świadomie i celowo zaprowadzić porządki, czeka cię życie w wolnejszym tempie i w prostszym, bardziej przyjaznym otoczeniu.

Wołają mnie piękne okładki książek, tak też było w przypadku "Powoli". Widziałam tam swoje wnętrze i swoją strefę komfortu. Na tym podobieństwa się kończyły, ale mimo wszystko postanowiłam dać szansę poradnikowi poświęconemu życiowym porządkom. Jak bywa w przypadku większości tego typu książek, tak i tutaj możemy trafić na opis kolejnych etapów dochodzenia do pożądanego stanu emocjonalnego. Autorka zwraca uwagę na to, że jej rodzina brała udział w szalonym wyścigu na  "lepszy, nowszy, droższy" , a konkurencję w tych zawodach stanowili sąsiedzi i znajomi. Materializm tak mocno wgryzł się w ich codzienny rytm, że przez pewien okres  dążyli właściwie tylko do jednego. Zależało im na kojącej świadomości posiadania.Kilka rozdziałów, a każdy z nich na pozór traktujący o różnych rzeczach, sprowadza się do tego samego, udowodnienia, że za złą jakość naszego życia odpowiada konsumpcjonizm i nadmierny materializm. W pierwszym rozdziale musimy odpowiedzieć  sobie na pytanie dlaczego zmiany są nam potrzebne i co możemy zyskać na ich wprowadzeniu.Następnie Brooke McAlary zwraca uwagę
na związek spokoju ducha z uporządkowaniem przestrzeni wokół siebie. Im więcej rzeczy tym trudniej skupić nam się na swoich wewnętrznych potrzebach. Przeprowadzenie selekcji i pozbycie się nadmiaru oprócz pozyskania wolnej przestrzeni,vpozwoli  na dodatkowe wsparcie domowego budżetu.O tyle o ile mamy czas na ich wystawianie w serwisach sprzedażowych. Moje doświadczenie podpowiada, że mimo szczerych chęci nie zawsze przebiega to tak szybko i sprawnie jakby się tego chciało. Faktem jest natomiast, że social media są fantastycznymi pochłaniaczami czasu i autorka zwraca uwagę na to, że warto ograniczyć dostęp do nich. Jest to jakieś rozwiązanie o ile nasza praca/firma pozwala na taką chwilę beztroski.Czasami kilka dni wystarczy na to, by wypaść z obiegu. Jej spostrzeżenia odnoszą się wciąż do kwestii materialnych. Przeglądając zdjęcia znajomych z egzotycznych wakacji świadomie lub nie, zazdrościmy im. Tym samym rozpoczynamy kolejny " wyścig". 

źródło


Dalej dążę do tego,  żeby być lepsza.Zadowolenie wnosi do tego pragnienia nieśpieszność.Pozwala stawiać na jakość, a nie na ilość. Na głębię, nie na powierzchowność.Daje spokój.
 Sam poradnik ma bardzo  przyjemną formę i na pewno spodoba się czytelnikom będącym na początku ich drogi ku wolnejszemu i bardziej świadomemu stylowi życia.Układ książki pozwala na stopniowe wdrażanie się w temat i późniejsze usystematyzowanie zdobytej wiedzy.Jednak bez chęci zmian z naszej strony jakakolwiek poprawa nie będzie możliwa.  Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy poradnik jest w stanie skutecznie zmobilizować do działania. Sporo istotnych aspektów zostało przez autorkę zwyczajnie pominiętych. Wiele etapów uprościła, przez co zmiany z punktu widzenia czytelnika wydają się ledwie błahostką, podczas gdy w realnym życiu ich realizacja wymaga nielada wysiłku.

Ocena: 6/10Za możliwość przeczytania dziękuję: Wydawnictwo Literackie~Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz