"Prawda czy wyzwanie" - Non Pratt

Po tego typu książki nie sięgam często, powieści młodzieżowe zdecydowanie nie są dla mnie, wyrosłam z nich już bardzo dawno temu, ale czasami lubię przeczytać coś innego, mieć po prostu urozmaicenie. "Prawda czy wyzwanie" to książka dedykowana młodzieży od piętnastego roku życia,
czyli młodym ludziom, w bardzo trudnym wieku.

Claire bardzo stara się pozostawać niezauważona, nie lubi rzucać się w oczy, trzyma się blisko swoich przyjaciół i z daleka obserwuje resztę. Kiedy w sieci rozprzestrzenia się kompromitujące ją nagranie, dziewczyna jest na ustach całej szkoły. Bardzo stara się skupić na czymś ważniejszym i nie przejmować się głupimi wyzwiskami. Kiedy dostaje propozycje zostania wolontariuszką, nie zwleka ani chwili. Jej zadaniem będzie czytanie Kamranowi Malikowi, chłopakowi, który wskutek nieszczęśliwego wypadku doznał urazu mózgu. Claire dobrze zna rodzinę Malików, a brat Kamrana - Sef od dłuższego czasu jej się podoba. Kiedy nastolatkowie przypadkowo wpadają na siebie, od razu przypadają sobie do gustu. Sef opowiada dziewczynie o swoich najbliższych, mówi o tragedii, jaka spotkała jego brata oraz o tym, jak kosztowne jest jego leczenie.
Claire postanawia pomóc Sefowi w zebraniu potrzebnych pieniędzy, nastolatkowie planują stworzyć videobloga, na którym będą mogli zarabiać. Pomysł jest od A do Z szalony i według mnie pozbawiony sensu bowiem nasi bohaterowie dla pieniędzy wykonują różne, bez wyjątku zwyczajnie głupie wyzwania, a za to ich widzowie przelewają pieniądze.


Podczas kręcenia filmików, niezliczonej ilości rozmów i spędzania wspólnie czasu między Sefem i Claire rodzi się uczucie. Kiedy czas okazuje się największym wrogiem, a pieniędzy nadal brak, chłopak ryzykuje dla brata, wszystko co ma, dziewczynę, jej miłość, a nawet życie...
Wkrótce okaże się, że Sef nie był do końca szczery we wszystkim, co mówił swojej sympatii...

Ta książka napisana jest nieco inaczej, powiedziałabym, że bardzo oryginalnie. Narrację pierwszoosobową prowadzoną naprzemiennie, raz z punktu widzenia mężczyzny, a raz z punktu widzenia kobiety na pewno już znacie. Tutaj autorka stworzyła to nieco inaczej, pierwszą połowę powieści towarzyszymy Claire, natomiast całą drugą część poznajemy już z punktu widzenia Sefa. Będę z Wami szczera i przyznam, że nie do końca potrafiłam się w tym odnaleźć. Przede wszystkim przeszkadzało mi, że wszystko toczy się w czasie teraźniejszym. Niektóre z opisanych czynności, czy też emocji wydawały mi się nienaturalne, mało przekonujące. Przeszkadzało mi bardzo też to, że od połowy książki autorka znów cofnęła nas do jej początku, tyle że już oczami Sefa. Myślę, że lepiej byłoby po prostu stworzyć naprzemienne rozdziały i tam opisać wszystko, co zawarła w części drugiej, ale też rozumiem i jak najbardziej szanuję zamysł pisarki.

Jako że jest to książka młodzieżowa, poruszone zostały tutaj niektóre z problemów nastolatków, a także kwestia życia z urazem mózgu, nie jestem tylko przekonana, czy zostały poruszone wystarczająco. Chyba jednak mam jakiś niedosyt. Uważam, że pisarka za bardzo skupiła się na tytułowej prawdzie i wyzwaniu, nie wiem mówiąc szczerze, co to miało wnieść do książki zwłaszcza, że te wyzwania były bardzo nierozsądne, liczę tylko, że żadna czytająca tę powieść nastolatka nie zainspirowała się działaniami Sefa i Claire.

Non Pratt w interesujący sposób pokazała jak z przyjaźni między głównymi bohaterami, rodzi się miłość, pokazała też blaski i cienie przyjaźni między dwiema dojrzewającymi nastolatkami. Tak jak już wspomniałam mam zastrzeżenia do kilku kwestii, ale trzeba też pamiętać o tym, że jestem już znacznie starsza od młodych ludzi, dla których ta książka jest przeznaczona. Czyta się szybko i lekko, sama historia jest interesująca, ale brak jej kilku "szlifów", co sprawia, że trudno jest mi jednoznacznie stwierdzić, czy polecam tę powieść, czy też nie. Decyzję pozostawiam Wam.

Ocena: 5/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa 


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz