"Wsiąść do pociągu Nowy Jork" - Alan R. Moon - Gra planszowa

Fascynację Stanami Zjednoczonymi przeżywam od kiedy pamiętam, zawsze uwielbiałam czytać książki, których akcja rozgrywała się właśnie na terenie USA, zawsze też z chęcią oglądałam wyprodukowane w Stanach filmy i obiecałam sobie, że kiedyś ten kraj odwiedzę. Nie
spełniłam jeszcze tego marzenia, ale w dalszym ciągu wierzę, że któregoś pięknego dnia wraz z rodziną będę spacerować po Central Parku. Namiastką spełnienia moich marzeń jest poniekąd ta gra, w końcu jakby nie patrzeć przejażdżka pociągiem po ulicach Nowego Jorku jest niezwykle ekscytująca, a dzięki rebel możliwa! Zapraszam Was na recenzję gry, spełniającej moje marzenia!

W środku sporej wielkości pudełka znajdziecie:
 - planszę sieci transportowej Nowego Jorku,
- 60 plastikowych taksówek - po 15 w każdym kolorze,
- 44 karty Lokomocji Taksówek,
- 18 kart Biletów,
- instrukcję,
- notes do zapisywania punktów,
- ołówek.


Przygotowanie do gry:

- Planszę połóżcie na środku stołu. Każdy gracz otrzymuje taksówki w kolorze, który sobie wybrał.
- Karty lokomocji potasujcie i rozdajcie po dwie z nich każdemu graczowi. Talię lokomocji połóżcie obok planszy i odkryjcie z niej pięć kart. Gdyby okazało się, że co najmniej 3 z 5 odkrytych kart to Taksówki, natychmiast odrzućcie wszystkie karty i odkryjcie pięć nowych.
- Potasujcie karty Biletów i rozdajcie każdemu z graczy po dwie. Bo obejrzeniu Biletów każdy gracz musi zdecydować, czy zachowuje oba swoje Bilety, czy tylko jeden z nich. Niewybrane Bilety należy odłożyć zakryte na spód talii. Następnie połóżcie talię Biletów obok planszy.
Zachowane bilety zatrzymuje się do końca gry.
- Teraz możecie rozpocząć grę!


Cel gry

Zwycięzcą zostaje gracz, który na koniec gry będzie miał najwięcej punktów. Punkty można zdobywać  poprzez:

- tworzenie połączeń między 2 sąsiednimi miejscami na planszy;
- realizowanie Biletów;
- odwiedzanie atrakcji turystycznych.

Gracz może także stracić punkty, jeśli nie zrealizuje Biletów, które zdecydował się zachować.

Przebieg tury

Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, a następnie rozgrywka toczy się standardowo zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. W swojej turze gracz musi przeprowadzić 1 z 3 dostępnych akcji: dobrać karty Lokomocji, utworzyć połączenie albo dobrać karty Biletów.Dobieranie kart Lokomocji

Kolory kart Lokomocji odpowiadają różnym połączeniom pomiędzy miejscami na planszy. Wyjątkiem są karty Taksówek, które są wielokolorowe i działają jak dżokery. W każdym momencie gry gracz może mieć na ręce dowolną liczbę kart.

Ta akcja pozwala dobrać 2 karty Lokomocji. Gracz może wybrać kartę z wierzchu talii albo 1 z 5 odkrytych kart. Jeśli gracz weźmie odkrytą kartę, natychmiast uzupełnia wolne miejsce nową kartą z wierzchu talii.

Jeśli pierwszą kartą wybraną przez gracza jest odkryta karta Taksówki, to jest to jedyna karta, jaką może dobrać w tej turze. Gracz nie może też wybrać odkrytej karty Taksówki jako swojej drugiej karty.

Jeśli w jakimkolwiek momencie gry 3 spośród 5 odkrytych kart będą kartami Taksówek, należy natychmiast odrzucić wszystkie 5 kart i dobrać w ich miejsce 5 nowych kart.

Gdy talia się wyczerpie, należy potasować karty odrzucone i stworzyć z nich nową talię Lokomocji.


Utworzenie połączenia

Połączenie to ciąg pól w jednym kolorze, które łączą ze sobą 2 sąsiadujące miejsca na planszy.

Między niektórymi miejscami biegną podwójne połączenia. Jeden gracz nie może zająć obu nitek takiego połączenia.

Uwaga! W rozgrywce 2-osobowej gracze mogą korzystać tylko z 1 nitki podwójnego połączenia. Pierwszy gracz realizujący takie połączenie może zająć dowolną nitkę, po czym druga nitka staje się niedostępna.


Aby utworzyć połączenie, gracz musi zagrać z ręki zestaw kart, których kolor i liczba odpowiadają kolorowi i liczbie pól wybranej trasy, a następnie ułożyć na każdym polu trasy po 1 plastikowej taksówce. Większość połączeń wymaga kart w konkretnym kolorze. Na przykład niebieskie połączenie wymaga odrzucenia niebieskich kart Lokomocji. Wyjątkiem jest szare połączenie, które można zająć zestawem kart w dowolnym kolorze, jednak wszystkie muszą być tego samego koloru.

Gracz może utworzyć dowolne niezajęte połączenie na planszy, nie musi ono łączyć się z innymi połączeniami zajętymi do tej pory. Gracz może w 1 turze utworzyć tylko 1 połączenie.

Gracz nie może utworzyć połączenia, jeśli ma za mało plastikowych taksówek, aby postawić po 1 na każdym polu tego połączenia.


Dobieranie kart biletów

Na każdej karcie Biletu pokazane są 2 miejsca oraz wartość punktowa. Na koniec gry gracz otrzyma punkty za każdy zrealizowany Bilet. Aby zrealizować Bilet, gracz musi utworzyć nieprzerwany ciąg połączeń swojego koloru między wskazanymi na Bilecie miejscami. Jeśli gracz nie zrealizuje Biletu, będzie musiał odjąć jego wartość od zdobytych przez siebie punktów. Gracz może w trakcie gry posiadać dowolną liczbę Biletów.

Ta akcja pozwala dobrać dodatkowe karty Biletów. Gracz dobiera 2 karty z talii Biletów i musi zatrzymać co najmniej 1 Bilet z dobranych, ale jeśli che, może zatrzymać oba. Bilet, którego gracz nie chce zachować, umieszcza zakryty na spodzie stosu. Bilety, których gracz nie odrzucił w momencie dobierania, musi zachować już do końca gry. Nie może ich odrzucić w żadnej przyszłej akcji dobrania Biletów.

Jeśli w talii została tylko 1 karta, gracz może wykonać tę akcję, ale będzie musiał zachować dobraną kartę.

Gracze nie zdradzają treści swoich Biletów aż do momentu końcowego punktowania.Koniec gry i podliczanie punktów

Gdy jednemu z graczy pozostaną co najwyżej 2 plastikowe taksówki, każdy może rozegrać jeszcze 1 turę. Potem gra się kończy i gracze podliczają punkty.

- Najpierw każdy gracz otrzymuje punkty za połączenia utworzone podczas gry zgodnie z tabelą widoczną na planszy.
- Następnie gracze pokazują wszystkie swoje Bilety, po czy, dodają punkty za zrealizowane Bilety i odejmują punkty za Bilety, których nie udało się zrealizować.
- Na koniec każdy gracz otrzymuje po 1 punkcie za każdą atrakcję turystyczną, która styka się z co najmniej 1 utworzonym przez niego połączeniem.

Gracz, który zdobył największą liczbę punktów, zostaje zwycięzcą.

Jeśli kilku graczy posiada tę samą liczbę punktów, wygrywa ten z nich, który zrealizował największą liczbę Biletów. Jeśli i to nie rozstrzyga remisu, ci gracze współdzielą zwycięstwo.

Przyznam szczerze, że kiedy wzięłam do rąk instrukcję, ilość zasad gry nieco mnie przytłoczyła. Liczyłam, że wyjmę wszystkie potrzebne gadżety i od razu będziemy się bawić, nie wiem, mówiąc szczerze, dlaczego łudziłam się, że wszystko złapię w lot, ale jak to mówią - Nie taki diabeł straszny! Tego, czego nie pojęłam szybko ja, zapamiętał mąż i tak przez dwie pierwsze rundy się wspieraliśmy i dyskutowaliśmy. Jestem zachwycona tą grą i z radością będę ją polecać znajomym, dziś z kolei gorąco polecam ją Wam!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Wydawnictwu Rebel

Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz