‘’Złota rybka” – Przemysław Wechterowicz, Jakub Grochola


Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam motyw złotej rybki i chyba znałam wszystkie historie z nią związane. Był nawet okres, że chciałam mieć takie zwierzątko, ale nigdy się go nie doczekałam (może i lepiej, bo jestem straszną zapominalską, a przecież rybki też muszą coś jeść). Gdy zobaczyłam książkę, która jest przedmiotem mojej recenzji, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Powróciły nawyki z dzieciństwa, a z tym nie na się walczyć!

,,Złota rybka” to książka o pomocnej rybce, która spełnia życzenia wszystkich zwierząt w okolicy. Jednak czy jest w stanie pracować i pracować? Czy może w końcu w jej życiu stanie się coś, co sprawi, że weźmie upragniony urlop?

Rzeczą, która spodobała mi się w tej książce to z pewnością jej format, bo jest to dość spora pozycja. Z pewnością jest to jej zaletą, bo po prostu wnętrze jest mniej zbite. Okładka jest twarda, strony są z grubego papieru, więc całość jest raczej odporna na wielokrotne przekładanie i ciągłe oglądanie, bo nie wątpię, że większość młodych czytelników będzie często wracać do tej książeczki, a może nawet przekazywać ją dalej.

Treść jest bardzo prosta, bo po prostu na każdej stronie pojawia się inne zwierzątko proszące złotą rybkę o jakąś rzecz. Są to generalnie różne życzenia, bo w końcu każdy z nas ma przeróżne pragnienia, niektóre są zwykłe, a inne trochę abstrakcyjne. Bo tak naprawdę to autorzy w ciała zwierząt wkładają ludzkie dusze. Zastanówcie się, jakie wy mielibyście życzenie, gdybyście mieli okazję spotkać w jakimś stawie czy jeziorze złotą rybkę? Myślę, że każdy z nas ma różne potrzeby i pragnienia, ale jednak przemawia przez nas racjonalizm.


Mam wrażenie, że książka formą przypomina komiks, chociaż nie zawsze tak jest. Jednak dzięki dużemu formatowi, wszystko jest przejrzyste, tekst nie jest napisany małą czcionką, a wręcz przeciwnie, co z pewnością ułatwia czytanie i dzięki temu książka jest bardziej przystępna. Tu warto też zaznaczyć, że samego tekstu jest bardzo mało, więc jest to pozycja dla raczej młodszych dzieci. W jej przypadku więcej uwagi zwraca się na ilustracje, o których opowiem za chwilę.

Książeczka na pewno przyciąga wzrok, bo na okładce widać bardzo dużo zwierząt, co może podobać się dzieciom. Mnie jednak nie do końca przekonały te ilustracje, bo są trochę zbyt karykaturalne, przesadzone i po prostu nie w moim guście. Jednak nie można powiedzieć, że są całkiem nieudane, bo tak nie jest. Na pewno wywołują uśmiech na twarzy, są takie przyjazne i idealnie obrazują opisywaną rzeczywistość. Po prostu nie przypadł mi do gustu styl ich wykonania.


Cieszę się również, że autor stworzył historię z przesłaniem. Nie jest to książka przeznaczona tylko i wyłącznie do celów rozrywkowych, ale także posiada morał. Jest tam fragment, który mówi o przyjaźni, a przecież nie od dziś wiadomo, że jest ona bardzo istotną częścią naszego życia. Każdy z nas potrzebuje kogoś bliskiego, nawet złota rybka czy inne zwierzęta. Cieszę się, że coś takiego zostało zaznaczonego w tej książce, bo nigdy nie za wcześnie na naukę.

,,Złota rybka” to przede wszystkim świetna książka, którą może polubić naprawdę wiele młodych czytelników, ponieważ jest wesoła, ale jej tematyka również jest przystępna. Barwne ilustracje z pewnością znajdą swoich zwolenników, ale mojego serca nie zdobyły, chociaż niewątpliwie są ważną częścią tej książeczki, ze względu na bardzo małą ilość tekstu. Jednak całość w moich oczach wypadła bardzo pozytywnie, bo autor fajnie w całość wplótł wątek związany z przyjaźnią.
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Mando


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz