‘’13 duchów” – Victor Amanatidis, ilustracje: Tomek Larek


Nigdy nie przepadałam za grami, bo nie miałam do nich cierpliwości, a raczej wolałam układać puzzle. Jednak dużą sympatią pałałam do gier karcianych, która nigdy nie miały długich i skomplikowanych instrukcji, więc szybko można było zacząć rozgrywkę i świetnie przy niej się bawić, a przy okazji nie pamiętać o wielu skomplikowanych zasadach. Dlatego z dużą radością postanowiłam poznać ,,13 duchów”, bo przede wszystkim zachwycił mnie zamysł oraz wygląd.

Elementy gry:
- 26 kart (2 talie, w każdej z nich znajduje się po jednym z trzynastu duchów),
- 17 żetonów punktów

Wiek graczy: 8-108 lat
Ilość graczy: 2-4
Czas gry: 20 minut

Sam wygląd wszystkich elementów gry jest godny pochwalenia, bo grafiki są piękne, dopracowane, szczegółowe i mają klimat – mroczny, ale jednak odpowiedni do przedziału wiekowego, który zaczyna się od ośmiu lat. Same karty czy żetony są wykonane z dość solidnych materiałów, więc gra na pewno posłuży nam na dłużej i nie będzie niszczyć się już po kilku rozgrywkach. Pudełko jest małe, mieści wszystkie elementy, ale też zostało porządnie wykonane, więc przenoszenie gry z miejsca na miejsce nie powinno go uszkodzić.


Sama rozgrywka jest stosunkowo prosta, chociaż trzeba trochę myśleć i wykazać się sprytem, co jest fajne. Na stronie gry.nk.com.pl można przejrzeć w pdf całą instrukcję, ale też dokładnie zapoznać się z całą ofertą, co jest świetne, bo zanim zakupimy jakąś grę, możemy sprawdzić, czy trafia w nasze gusta, czy nadaje się na prezent, czy osoby, z którymi będziemy grać będą w stanie zrozumieć zasady i tak dalej.

Celem gry jest wskazanie numerów kryjówek, w których ukryły się duchy. Za pomocą kart można zadawać rywalom odpowiednie pytania, pozwalające nam rozwiązać zagadkę. Za odkryte kryjówki gracze dostają punkty – ich ilość zależy od ilości graczy w grze.

Rozgrywka 2-3 graczy:
Należy przygotować jedną talię (czyli trzynaście kart z różnymi duchami), a drugą można odłożyć do pudełka. Karty należy potasować i rozdać graczom po dwie, obrazkiem do dołu. Każdy gracz wybiera po jednej karcie, która będzie kryjówką.

Kartki będące kryjówkami, gracze kładą przed sobą na stole, obrazkiem do dołu. Natomiast drugą kartę należy trzymać w ręku, ale tak, aby pozostali gracze jej nie widzieli. Pozostałe karty z talii należy położyć na stole obrazkiem do dołu.

Wykorzystanie karty trzymanej w ręku: gracz kładzie ją obrazkiem do góry, aby wszyscy gracze mogli zobaczyć, co na niej jest i wykonuje działanie, które się na niej znajduje – na przykład: Czy numer twojej kryjówki to 5,6,8 lub 9? Każdy z graczy musi odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Po wykonanej operacji gracz bierze ze stosu nową kartę, a swoją odkłada na bok, bo będzie stanowić ona wskazówkę.

Podanie numeru kryjówki przeciwnika: gracz odkłada kartę do pudełka, obrazkiem do dołu, aby nikt go nie widział. Następnie podaje numer kryjówki, w której jego zdaniem ukrywa się któryś z przeciwników. Każdy gracz musi odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Po wykonaniu operacji, gracz bierze ze stosu nową kartę.

W przypadku gry dwuosobowej jeśli gracz podał właściwy numer kryjówki to zdobywa jeden punkt i bierze żeton, a następną rundę rozpoczyna przeciwnik. Jeśli gracz podał niewłaściwy numer kryjówki to rudna trwa dalej, a przeciwnik rozpoczyna swoją turę. Rozgrywka kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie trzy punkty.

W przypadku gry trzyosobowej jeśli gracz podał właściwy numer kryjówki to przeciwnik, który ukrywał się w tej kryjówce odpada z rundy, a pozostali gracze zdobywają po jednym punkcie i biorą po jednym żetonie. Rundę rozpoczyna kolejny gracz. Jeśli gracz podał niewłaściwy numer kryjówki to runda trwa dalej. Rozgrywka kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie sześć punktów lub więcej.


Rozgrywka 4 graczy:
Należy rozdzielić karty na dwie talie, aby w każdej znajdował się po jednym z trzynastu duchów. Gracze powinni podzielić się na dwa zespoły dwuosobowe i usiąść przy stole na zmianę – gracz z zespołu A, gracz z zespołu B, gracz z zespołu A, gracz z zespołu B. Obie talie trzeba potasować i jedna trafia do zespołu A, a druga do zespołu B.

Osoba z zespół A bierze cztery karty ze swojego stosu. Dwie karty kładzie obrazkiem do dołu, jedną obok siebie, a drugą obok partnera z zespołu. Partner może sprawdzić co znajduje się na otrzymanej karcie, ale tak, aby rywale nie zobaczyli ich zawartości. Karty te są kryjówkami. Kolejne dwie karty gracze trzymają w ręku, tak aby przeciwnicy nie widzieli, co na nich się znajduje.

Te same kroki wykonuje zespół B.

Przebieg gry jest podobny jak w przypadku rozgrywki z 2-3 graczami. Z tą różnicą, że gdy wykorzystujemy kartę trzymaną w ręku lub gdy podajemy numer kryjówki obaj gracze z przeciwnego zespołu muszą udzielić odpowiedzi. Gracz którego kryjówkę odnaleziono odpada z rundy. Rundę wygrywa zespół, który odnajdzie kryjówki obu rywali i ma wtedy 1 punkt (bierze jeden żeton), a gra kończy się, gdy któryś z zespołów zdobędzie 3 punkty.

W instrukcji znajdziemy również opis wszystkich trzynastu kart, ale nie będę teraz się w to zagłębiać, bo po prostu to nie ma sensu. Karty są opisane, więc możemy z nich czytać i dokładnie widać, jakie zadania trzeba wykonywać w poszczególnej turze.

Sama rozgrywka jest dość krótka, nie nurząca i dzięki temu gra cieszy, a nie nudzi. Dla mnie to była świetna zabawa i myślę, że większość osób również będzie ją postrzegać w podobny sposób. Grając ze starszymi osobami można wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnym łączeniem faktów i sprytnie odgadywać kryjówki współgraczy. Zasady są jednak tak proste, że młodsze osoby również je zrozumieją i będą czerpać przyjemność z gry.


,,13 duchów” to gra, która ma proste zasady, dzięki czemu w rozgrywce z dużym powodzeniem mogą brać udział młodsze osoby. Jej grafika ciekawa, zamysł jest bardzo na czasie, bo przecież całkiem niedawno mieliśmy Halloween, ale młodzi po prostu lubią takie motywy. Polecam, zwłaszcza na zimowe wieczory, bo gra ta idealnie pasuje do rodzinnej rozrywki.Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z grą dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz