„Aberrations Tom 1. Bestia się budzi” - Joseph Delaney


Ostatnio miałam przestój czytelniczy i niemal wszystko, co wpadało mi w ręce drażniło mnie i nie miałam ochoty wręcz czytać. Czułam się z tym fatalnie, szczególnie, że gdy w moim prywatnym życiu jest sporo zawirowań, to tym bardziej potrzebuję czytać dobre książki. Na szczęście ten stan nie miał szans trwać zbyt długo i z marazmu wyrwała mnie nowość od Wydawnictwa Jaguar „Aberrations Tom 1. Bestia się budzi”. Przyznajcie, że sam tytuł potrafi już zachęcić do sięgnięcia, szczególnie jeśli jesteście fanami fantastyki, jak ja. Zarówno tytuł, jak i świetna okładka mocno mnie przyciągnęły i niemalże zmusiły, abym zaczęła czytać.

Autor tak zręcznie operuje piórem, że już od pierwszych stron zostałam bezpowrotnie wciągnięta w stworzony przez niego świat i nie mogłam odłożyć książki na bok, póki nie przewróciłam ostatniej strony! Jestem naprawdę przyjemnie zaskoczona, czytając odetchnęłam, choć nie raz też przejęłam się losem przedstawionych bohaterów. Muszę to oddać pisarzowi, iż już od samego początku jego świat jest bardzo wiarygodny i spójny. Wchodzimy w niego i wszystko zdaje się być na swym miejscu, każda nowość dla nas, jest przyjęta niemalże kiwaniem głową, że „tak, tak właśnie to wygląda”. Zabawne w sumie, ale ukazuje jedynie, że świetnie sobie to autor przemyślał i umie w dyskretny, naturalny sposób wprowadzić czytelnika do swej rzeczywistości. To moje pierwsze spotkanie z jego twórczością i jestem zachwycona.

Historia zaczyna się zgoła niepokojąco, poznajemy naszego głównego bohatera o przydomku Sprytek, gdy znajduje się on w piwnicy chronionej nieznanymi mu czarami przez jego ojca, który jest bardzo ważnym kurierem. Chłopiec siedzi sam w świetle dogasającej powoli już ostatniej ochronnej świecy i uświadamia sobie, że niestety dłużej nie będzie mógł zostać w tym miejscu. Jeśli nie wykończy go głód, to zrobi to coś o wiele straszniejszego i w na pewno o wiele mniej delikatny sposób.

Dom rodzinny Sprytka zagarnął całkiem niespodziewanie groźny i pełen niebezpiecznych tajemnic Szol, gdzie żyją i tworzą się coraz to nowsze abberacje żądne krwi. Sprytek, jako, że należy do nieludzi, to jest odporny na jego działanie. Powinien też posiadać jeszcze jakieś inne moce, czy umiejętności, aczkolwiek nie zostały przez niego odkryte, bo potrzeba do tego czasu. Na początku dowiadujemy się jednak, że chłopiec miał dwóch starszych braci bliźniaków, którzy zginęli w niewyjaśniony mu sposób podczas pracy w zamku. Obaj chłopcy zostali pochowani we wspomnianej piwnicy, a Sprytek czasem słyszy ich szepty i wołania. W jego samotności towarzyszy mu niezwykła postać, nazywana przez niego samego Królową Bagien, jest to wojownicza księżniczka z dawnego plemienia Sengertti, która została złożona przez swój lud w ofierze, by dzięki temu mogli pokonać rzymian. Bezskutecznie. Bertha po wielu latach ożyła i stała się prawdziwą przyjaciółką dla Sprytka.

W książce dużo się dzieje, poznajemy coraz więcej faktów, odkrywamy pewne sekrety, decydujemy komu możemy ufać i doznajemy okrutnych strat, ale też i wspaniałych zysków, w postaci przyjaciół na śmierć i życie. Przyjaźń zawsze mocno mnie porusza, a tutaj zobrazuje się dość niespodziewanie i z przytupem.

Książkę naprawdę polecam, jest przemyślana, fajnie skonstruowana, cały świat trzyma się kupy i bardzo wciąga. Czytelnik bardzo szybko wsiąka w ciekawy klimat, kibicuje głównemu bohaterowi i chce wiedzieć ciągle więcej. Nie wiem jak ja wytrzymam do kolejnej części, bo bardzo mi się spodobała ta pozycja. Książka nadaje się dla nastolatków, jak i starszej młodzieży, nie znajdziemy tu wątków miłosnych, wulgarności, czy epatowania krwawymi opisami. Naturalnie występują tu chwile grozy, a gdyby popuścić trochę wodze wyobraźni, to bywa też strasznie, ale nie jest to w żadnej mierze horror. Mnie się bardzo podobało, nie jest to kolejna pozycja o rozterkach miłosnych dojrzewającego młodziana, tylko smutna i często okrutna rzeczywistość ogarniętego nieznanym niebezpieczeństwem świata, gdzie bohater walczy o przetrwanie, pragnie odnaleźć najbliższych, zrozumieć istotę zagrożenia i ze swej najniższej pozycji podejmuje coraz bardziej ryzykowne przedsięwzięcia kierując się własnym sumieniem i potrzebami.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar
Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz