‘’Babcocha” – Justyna Bednarek, ilustracje: Daniel de Latour


Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam ,,Jasia i Małgosię”, ale raczej moją ulubioną postacią była… Baba Jaga. Nie wiem, dlaczego, ale zawsze przyciągały mnie do siebie czarne charaktery i darzyłam je sympatią. Tak samo było z Gargamelem ze ,,Smerfów”. Dlatego z miłą chęcią sięgnęłam po ,,Babcochę”, bo opis tej książeczki naprawdę mnie zaintrygował i uznałam, że to może okazać się dla mnie świetnym powrotem do dzieciństwa.

Dla Babcochy nie ma rzeczy niemożliwych i kobieta bardzo chętnie za pomocą swoich umiejętności pomaga ludziom. Potrafi cofnąć czas czy zamieniać się w muchę, ale także zamieniać żołędzie w złote monety. Pewnego dnia poznaje Bernadettę – dziewczynkę, z którą spędza sporo czasu i ofiarowuje jej dużo swojej magii, aby mogła dostać to, czego pragnie.

Zacznę od tego, że książeczka jest naprawdę solidnie wykonana, jej oprawa jest sztywna, więc wytrzyma wielokrotne przewracanie i niedelikatne traktowanie, na które być może będzie narażona. Sam format jest niestandardowy, ale książka jest poręczna, z łatwością można byłoby zabrać ją do torebki, czy w podróż, a nie odczulibyśmy jej obecności.

Przechodząc do treści, muszę przyznać, że oczekiwałam czegoś całkiem innego. Zwłaszcza, gdy na początku zobaczyłam ilustrację związaną z dobrze mi znaną historią o ,,Jasiu i Małgosi”. Myślałam, że dostanę nową wersję tej bajki albo przynajmniej coś podobnego. Tak nie było i wiecie co? To mnie naprawdę ucieszyło, bo po co przerabiać coś, co jest kultowe? Lepiej popuścić wodze wyobraźni i stworzyć całkiem nową historię, która będzie równie interesująca, ale wprowadzi do naszego życia jakieś nowe doznania, informacje czy wrażenia.


Książka składa się z ponad pięćdziesięciu dość krótkich historyjek związanych z Babcochą oraz jej przygodami. Są one czasem ze sobą powiązane, a czasem nie. Całość jednak tworzy dość fajną oraz spójną historię, chociaż bardzo okrojoną. Autorka opisuje same konkrety, wprowadza liczne dialogi i nie skupia się na opisach osób lub sytuacji, co jest z jednej strony fajne, a z drugiej nie. Jeśli damy tę książkę młodej osobie, która dopiero zaczyna czytać dłuższe książki, na pewno doceni to, że jest krótka oraz konkretna. Jednak trochę bardziej wymagający czytelnik może być zawiedziony, bo wszystkie historyjki kończą się zanim w ogóle zdążą się rozkręcić.

Sama fabuła jest ciekawa i chętnie poczytałabym więcej o Babcosze oraz jej umiejętnościach. Autorka zadbała również, aby w treści pojawiły się fragmenty, które uczą młodego czytelnika pewnych prawidłowych odruchów czy szacunku do innych ludzi. Zawsze doceniam takie dyskretne wstawki w treści, bo nie są one nudne, a na pewno potrzebne.

Sam język, którym operuje autorka jest bardzo przyjemny, potrafi zaciekawić czytelnika, rozbawić go i opisać rzeczywistość, którą sobie wyobraziła. Jednocześnie pisze lekko, wprowadza liczne dialogi i czasem naprawdę mnie rozbawiła. Tutaj duży plus, chociaż można by dyskutować, czy ilość dostarczonych informacji o bohaterach, sytuacjach i wydarzeniach, jest pełna i odpowiednia.


Szata graficzna zachwyciła mnie już od samego początku, bo okładka wpadła mi w oko. Środek jest jeszcze piękniejszy, ilustracje idealnie oddają charakter wszystkich historii, są kolorowe oraz pełne szczegółów. Zdaję sobie sprawę, że być może nie wszyscy będą ich fanami, bo są charakterystyczne i odrobinę karykaturalne, ale mi przypadły do gustu.

,,Babcocha” to interesująca książeczka, która może przypaść do gustu młodym czytelnikom. Fabuła jest ciekawa, wykreowani bohaterzy mają ciekawe charaktery i są wyraziści. Największym atutem tej publikacji są bez wątpienia bardzo piękne ilustracje, które obrazują opisywane sytuacje czy postacie, co urozmaica lekturę i jeszcze bardziej nas do niej przyciąga. Polecam!Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Poradnia K
Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz