"Ballady i romanse: z komentarzem Emilii Kiereś - Adam Mickiewicz

   Zanim, moi drodzy, z wielką odrazą pominiecie tę pozycję - zatrzymajcie się na moment i przeczytajcie o niej co nieco. Nie jest to zwyczajny zbiór poezji jednego z najwybitniejszych polskich wieszczów epoki romantyzmu. Jest on bowiem wzbogacony o pewną znaczącą część, a właściwie komentarze. Nie byle jakie komentarze. Emilia Kiereś zechciała podzielić się z nami, czytelnikami, swoim zamiłowaniem do Adama Mickiewicza, którego w ujmujący sposób podziwia. Sama o swojej pracy napisała:

To nie jest podręcznik ani praca naukowa. To osobisty przewodnik po "Balladach i romansach", które powstały w czasach dla nas już bardzo odległych. Niezrozumiałe okazują się dziś nie tylko poszczególne słowa, lecz także zwyczaje, okoliczności i sytuacje. W miarę możliwości spróbowałam je Wam objaśnić w przypisach i komentarzach, choć na pewno nie udało mi się przewidzieć wszystkich pytań, jakie mogą pojawić się przy czytaniu.

   Żeby umilić nam czytanie i zrozumienie tekstu, który, nie oszukujmy się, najprzystępniejszy nie jest, a już tym bardziej, że nie tkwiliśmy wówczas w głowie samego poety i nie wiemy, co dokładnie miał na myśli. W swoim precyzyjnych komentarza autorka przytacza wiele istotnych i ciekawych faktów z życia wieszcza. Dostrzega różnego rodzaju analogie, jest niezwykle domyślna i we wnikliwy sposób stara się zrozumieć słowa poety. Nie mylmy tego jednak z pierwszą lepszą interpretacją, którą możemy znaleźć w internecie, czy książkach z opracowaniami. Owszem, są tutaj informacje dotyczące każdego z tekstów, jakieś wskazówki do właściwej analizy tekstu, aczkolwiek autorka skupia się bardziej na samym Mickiewiczu, jego biografii, języku, jakim się posługuje, pokusiła się o przytoczenie legendy, a także zwraca wielką uwagę na dedykację, która jak na tamte czasy była dość osobliwym zjawiskiem.

   Intrygujące jest także to, że Emilia Kiereś już poprzez samą ogromną fascynację, jaką obdarza Adasia, zachęca nas do sięgnięcia po tę książkę. Z wielką pasją i entuzjazmem przechodzi z tekstu do tekstu i machinalnie przekręcamy kartki, jakbyśmy byli w transie. Odnajduje w "Balladach i romansach" coś więcej niż jakiś nudny, drętwy tekst z niezrozumiałym słownictwem. Otóż okazuje się, że właśnie takie (nie)zwykłe ballady mogą stać się tajemniczym kryminałem pełnym zagadek i sprzeczności, rusałek, zjaw i mroku.


Taki wniosek zdaje się płynąć z lektury tej ballady - nie można poznać wszystkich tajników świata natury i świata nadprzyrodzonego. Pewne rzeczy zawsze będą dla nas niepojęte i niejasne. I tak już musi zostać.

   Warto, a nawet trzeba napomknąć również o graficznej stronie tegoż dzieła. Czytaniu towarzyszyć nam będą wspaniałe i przepiękne ilustracje, wyglądające na zaczarowane i baśniowe. Nawet ujrzymy mini mapę rodzinnych okolic Adama Mickiewicza, w których istniało jezioro Świteź, Nowogródek, Zaosie i kilka innych istotnych miejsc, które odegrały ważną rolę w powstawaniu "Ballad i Romansów". Pamiętajmy, że nic nie dzieje się przez przypadek, a sam poeta szukał natchnienia wszędzie. 

   Komentarze Kiereś okraszone są także symboliką, zabawnymi ciekawostkami z życia poety i jego bliskich, historiami - tymi pełnymi tajemnicy i mroku, a także niebywale interesującymi. To piękne, że istnieją osoby, które potrafią odnaleźć w wybitnych utworach coś więcej, niźli sam tekst i jego przesłanie. Podziwiam zapał i szczegółowe zagłębienie się autorki w twórczość tak wybitnej i wyjątkowej postaci. Książka wygląda, jakby była bajką, z troszkę trudnym słownictwem, ale jak widać - wcale nieskomplikowanym i nadającym się do odczytu. Ba! Nawet niosącym nie byle jakie przesłanie, tylko charakterystyczne w twórczości Mickiewicza - wyszukane i nigdy niebanalne.

   Kończąc cukierkowy wywód nad mym zachwytem, nad tą fascynującą książką, pragnę polecić ją KAŻDEMU. Kto wie, możne nagle staniecie się fanami Adasia, na którego dzieła patrzyliście z odrazą jako przykry obowiązek szkolny? Myślę, że to był właśnie cel autorki i z całego serca pragnę ją w tym wesprzeć. 

 Ocena: 10/10
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Egmont


Paulina Mocka
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: