„Blackwater. Magia i stal.” - Nik Pierumow


Jeśli szukasz czegoś zupełnie nowego, świeżego, czegoś, co wbije Cię w fotel i długo nie puści,
źródło
czegoś fascynującego, obcego i zarazem bliskiego, to powinieneś sięgnąć po serię „Blackwater”. Pierwszy tom tego bestsellera nosi tytuł „Blackwater. Magia i stal.” i wyszedł spod mistrzowskiego wręcz pióra Nika Pierumowa. Autor jest już szerzej znany choćby ze swej słynnej epopei „Pierścień mroku”, który jest jego własną kontynuacją „Władcy pierścieni” Tolkiena. Recenzowany przeze mnie tom zawiera w sobie elementy przygody i fantastyki naukowej ze zdecydowanym ukłonem w kierunku epoki wiktoriańskiej. Zaręczam, że się nie zawiedziecie, autor wie doskonale o czym pisze, używa bogatego, specjalistycznego słownictwa, które równocześnie nie przeszkadza w zrozumieniu treści. Dla mnie istna bomba (parowa rzecz jasna).

Po wielkim, tajemniczym Kataklizmie zaczęły niespodziewanie dla siebie graniczyć dwa zupełnie odmienne światy. Królestwo, w którym żyje główna bohaterka jest zaawansowane technologicznie, króluje w nim nauka, postęp, rozkwita wiek pary, a wszelkie objawy magii są tępione z fanatyczną zaciekłością. W drugim mocarstwie, jak możemy się domyśleć, prym wiedzie magia, zdumiewająca, dzika, acz ujarzmiona, jest wszystkim i wszędzie, maszyn parowych tam jednak nie uświadczymy, co wcale nie oznacza, że ludzie są tam zacofani! 

Dwa tak skrajnie odmienne kraje nie są w stanie wspólnie koegzystować, choć wszystko wskazuje jednak, że to Królestwo zagarnia nowe ziemie i niesie „kaganek cywilizacji i wartości postępu”. Ten kaganek jednak równa z ziemią wszelkie wsie i rozkwita na koszulach czerwonymi makami. Czy w tym wszystkim chodzi jednak tylko o nową ziemię, więcej surowców, bogactw? Oj, ja czuję, że afera jest grubsza, ale z pierwszego tomu wszystkiego się nie dowiemy.

Dwunastoletnia Molly Blackwater jest niezwykle inteligentną i zaskakująco utalentowaną dziewczynką, pochodzącą z zamożnej i poważanej rodziny. Ojciec jej jest doktorem i pracuje na kolei, lecząc wszelkich robotników, przez co wiecznie podróżuje na swej drezynie parowej, gdzie ma nawet salę operacyjną. Czasem na takie wyprawy zabiera swoją córkę, którą fascynuje świat maszyn bardziej od wszystkiego innego. Molly jest niezwykle bystra i trochę kontrowersyjna w swym upodobaniach, jak na młoda damę w swoich kręgach. Pasjonuje ją świat maszyn parowych, doskonale zna każdą z nich i potrafi z każdym szczegółem rozrysować je wszystkie na swej desce kreślarskiej. Jakby tego było mało, jeszcze się okaże, że jej wiedza będzie przydatna dla niej w praktyce. Zdecydowanie ma ścisły umysł i nawet niespodziewanie odpytywana jest w stanie podać wszelkie parametry i zastosowanie części w maszynach.

Świat jej jednak powoli zaczyna legnąć w gruzach. Najlepszy przyjaciel z biednej dzielnicy niespodziewanie znika bez śladu z całą swą rodziną, ją samą zaczynają nękać realistyczne wizje wojny i Molly podejrzewa, że magia zaczyna się w niej rozwijać. Co powinna zrobić? Wszystkich, w których wykrywa się magię, wysiedla się i wysyła na południe, tak, że słuch po nich ginie. Nie ma potwierdzonych informacji co z nimi dzieje, wiadomo jednak, że jako niebezpieczne istoty nie mogą dalej żyć w Nord Jorku. Kiedy zrobi się naprawdę gorąco i Molly zostanie postawiona przed murem, nieoczekiwanie z pomocą przyjdzie jej jeden z młodych jeńców wojennych pracujących na ulicy. Tajemniczy Rooskie ściąga na siebie uwagę i instruuje za pomocą myśli dziewczynkę, jak ma uciec. W ten sposób zaczyna się rozpaczliwa ucieczka z domu i całego  miasta. Pod osłoną nocy kolejny raz spotyka tajemniczego Wsiesława, który pokazuje jej odrobinę magii i pomaga zmylić tropy. Umawiają się, że on ją odnajdzie i zaprowadzi do swoich. To bardzo ważne, inaczej dziewczynę czeka marny koniec.

Dalej będzie już tylko ciekawiej, poznamy tajemniczych, honorowych i niezwykle walecznych Rooskies, ujrzymy dziwy, zapierające dech w piersiach widoki, rzucimy się nie raz w wir walki i tylko będziemy się czasem zastanawiać, co jest właściwe. Gdzie tak naprawdę Molly przynależy? Czy zdradzi swoich i czy na pewno byłaby to zdrada? Co więcej, czy wojna jest największym zagrożeniem dla ludzkości? Zdaje się, że zagrożeń nieubłaganie tylko przybywa.

Przed dziewczyną wiele wyzwań, cierpienia, poważnych decyzji, których konsekwencje musi brać na swe barki. Na froncie kwitnie przyjaźń, zawiązują się więzy krwi, czy wśród krwawych maków, ma szansę wzejść nieśmiała miłość? Nie śmiem zgadywać, co pisarz sobie umyślił. Czekam z utęsknieniem na kolejną część.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Akurat 


Ula Wasilewska


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Thanks for the good review!
  We invite you to visit the official community of Nika Perumov.
  https://vk.com/perumov.club

  OdpowiedzUsuń