‘’Bóg nie umarł. Światło w ciemności” – reż. Michael Mason


We wcześniejszych latach ukazały się jeszcze dwa filmy ,,Bóg nie umarł”, które oczywiście oglądałam. Chociaż muszę przyznać, że nie zdecydowałabym się na seans, gdyby nie to, że siostra zakonna postanowiła nam włączyć pierwszą część na lekcji religii. W tym miejscu warto zaznaczyć, że katoliczka ze mnie żadna, bo w kościele ostatnio byłam całe lata temu i nie utożsamiam się z tą wiarą. Dlaczego więc wzięłam się za filmy o tematyce religijnej? Bo one są o czymś więcej, ale o tym już w dalszej części recenzji.

Ludziom zaczyna przeszkadzać to, że kościół Św. Jakuba stoi na terenie uniwersytetu i coraz więcej osób chce go usunąć z tego miejsca. Pewnego dnia wybucha pożar, który pochłania kościół i władze szkoły postanawiają wykorzystać ten fakty, aby pozbyć się parafii. Wielebny Dave postanawia walczyć i uratować kościół za wszelką cenę, chociaż mocno odbija się to na jego psychice. Dodatkowo w jego życiu pojawia się dawno niewidziany brat – ateista, który postanawia włączyć się w walkę o parafię. Między nimi dochodzi do wielu spięć spowodowanych trudną przeszłością. Czy bracia się porozumieją? Czy uda im się uratować kościół?

W filmie tym możemy zobaczyć niektórych bohaterów poznanych za sprawą poprzednich części, ale to co mnie cieszy najbardziej, to uczynienie wielebnego Dave pierwszymi skrzypcami. Do tej pory był jakby tłem, postacią drugoplanową, która doradzała innym. Cieszę się, że tym razem mogłam poznać jego charakter, myśli i uczucia.
Źródło
Twórcy pokazali, że wszyscy jesteśmy ludźmi ze słabościami i zrobili to w fenomenalny sposób. Wielebny Dave jest pastorem, ale nie ma w nim nic idealnego, chociaż w poprzednich częściach wykazywał się mądrością, opanowaniem i spokojem. Tutaj musi walczyć o swoje, zmagać się ze śmiercią bliskiej osoby, wszechobecnym wykluczeniem i problemami z bratem. Trudno jest zachować trzeźwy umysł i dalej świecić przykładem. Jednak jego chwile słabości okazały się czymś normalnym. Ważne było to, że szybko zrozumiał, iż musi zmienić podejście. 

Film ukazuje również to, że chwilowe zwątpienie nie jest wcale złe. Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do odpowiednich osób i przemyśleć wszystkie za i przeciw. Tematyka tego filmu absolutnie mi odpowiada, chociaż nie uważam się za osobę wierzącą. Przekaz jest jednak uniwersalny i całość obnaża naturę ludzką. Pragniemy usuwać rzeczy, które nam nie pasują, powołujemy się na konstytucję i prawa, ale zapominamy o innych ludziach mających dokładnie te same prawa.

Fabuła jest ciekawa i myślę, że ten film na tle innych wypada najlepiej, ale trudno mi jednoznacznie zdecydować, bo jednak pierwsza część także ma w sobie coś niezwykłego. Tym razem całość jest chyba trochę mniej złożona, ale nadal ciekawa, inspirująca i emocjonalna.
Źródło
Aktorzy mieli z pozoru łatwe do odegrania role, ale jednak bez ich czynnego zaangażowania, całość nie byłaby aż tak dopracowana. Sam wielebny Dave oraz jego brat idealnie pokazywali uczucia, które ich rozsadzały, dzięki czemu mogliśmy przekonać się o ich cierpieniu. Nawet postacie pojawiające się epizodycznie były dopracowane, a wcielający się w nich aktorzy bardzo profesjonalni i czujący swoich bohaterów.

Zakończenie jest idealnym podsumowaniem problemu, na którym została oparta fabuła. Pokazuje, że odnalezienie kompromisu jest rzeczą najlepszą, bo w konfliktach bardzo często każda ze stron ma trochę racji. Cieszę się, że twórcy tak racjonalnie podeszli do sprawy i pokazywali wyższości kościoła nad innymi instytucjami. W tym filmie każdy ma równe prawa i dlatego tak bardzo podobają mi się te produkcje. Mogę je oglądać, patrzyć jak ktoś broni tego w co wierzy i tylko czerpać inspirację z tych ludzi, bo w końcu nie łatwo jest udowodnić coś nienamacalnego.

,,Bóg nie umarł. Światło w ciemności” to film, który podejmuje różne tematy, jego fabuła jest ciekawa, a całość po prostu inspiruje. Jest to produkcja, którą z dużym przekonaniem mogę polecić, chociaż sama katoliczką nie mogę się nazwać, to doceniłam jego przekaz. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się więcej części, które na pewno oglądnę.
Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z filmem dziękuję Monolith

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Ja właśnie odrzuciłem ten film ze względu na przekaz. Stwierdzam że czas który na niego poświęciłem był zmarnowany. Katolikiem nie jestem, bliżej mi do ateisty. Ukazywanie wszystkiego w takim świetle jak w tym filmie, działa mi wręcz na nerwy :(

    OdpowiedzUsuń