‘‘Dlaczego jeszcze nie śpisz? ‘’ – dr W. Chris Winter


Osoby, które nigdy nie doświadczyły problemu bezsenności, nie zrozumieją człowieka borykającego się z tą przypadłością. Owszem, można sobie wyobrażać jak to jest nie móc zasnąć, chodzić zmęczonym i rozdrażnionym, ale przekonać się na własnej skórze, to coś całkowicie innego. Sama wielokrotnie miałam okresy, gdy potrzebowałam snu, ale on nie przychodził, a moje bezsenne noce zamieniały się w koszmar.

Z tej książki dowiecie się chyba wszystkiego o śnie, a przynajmniej rzeczy, które zostały udowodnione naukowo i zbadane. Całość to podręcznik o tym jak dobrze się wyspać, co wpływa na nasz sen, jaki wpływ na bezsenność mają choroby, nasz styl życia czy dieta. Książka ta pozwala czytelnikowi zrozumieć jego problemy, ale przede wszystkim daje rady, jak się z nimi uporać i poprawić poprzez to jakość życia.
Aktywność fizyczna także podnosi poziom adenozyny, tak więc im ciężej pracujesz fizycznie i bardziej się wysilasz, tym bardziej stajesz się senny. Ćwiczenia fizyczne stanowią kluczowy element każdego programu snu, a ciężka praca fizyczna jest często fantastycznym narzędziem pomagającym zwalczać problemy ze snem.
Muszę przyznać, że ta pozycja zaintrygowała mnie, ponieważ mi samej zdarza się mieć problemy ze snem i byłam ciekawa, co znajdę w środku. Może akurat jakieś dobre rady, które pozwolą mi zapanować nad bezsennością? Jej dodatkowym atutem bez wątpienia jest autor – lekarz będący specjalistą od snu, mający na swoim koncie cały szereg sukcesów. Uznałam, że warto mu zaufać, bo nie jest on internetowym doradcą, który tylko dużo mówi, ale jego pojęcie o temacie jest raczej minimalne, co powoduje, że tylko stresuje ludzi. W końcu każdy z nas próbował się chociaż raz w życiu zdiagnozować za pomocą internetu i raczej nikomu nie wyszło to na dobre. Oczywiście nie mówię, że książka może zastąpić wizytę u lekarza, ale informacje w niej zawarte z pewnością są przydatne i mogą nas popchnąć ku dokonaniu odpowiedniej decyzji, którą będzie wizyta u specjalisty. A może kogoś problem ze snem nie jest aż tak poważny i wystarczy, że zastosuje kilka rad zawartych w tym poradniku, aby po prostu poprawić jakość snu?


Książka jest podzielona na kilkanaście tematycznych rozdziałów, które poruszają przeróżne kwestie. Dzięki temu można po prostu przejść do najbardziej interesującej nas części, bo nikt nie powiedział, że tę pozycję trzeba czytać od deski do deski. Ja jednak preferuję czytanie całości, bo po drodze zawsze można natknąć się na jakieś interesujące informacje i wzbogacić swoją wiedzę. Sami musicie zdecydować, co będzie dla Was najlepsze.

Całość jest po prostu podręcznikiem snu i przeważnie trochę irytuje mnie robienie takich poradników w sposób, który kojarzy mi się tylko ze szkołą i żmudną nauką, ale tym razem ta forma po prostu sprawiła, iż całość jest przejrzysta. Autor pisze bardzo fajnym językiem, dzięki czemu przekaz jest zrozumiały dla normalnego śmiertelnika, który nigdy nie miał styczności z medycyną. Owszem, książka ta nie jest najłatwiejsza w odbiorze, ale też zadbano, aby wszystko zostało dokładnie i obrazowo wyjaśnione, więc wystarczy trochę zaangażowania, żeby móc zinterpretować słowa autora.
Problem polega na tym, że obietnica, jaką składają ci wszystkie te reklamy środków nasennych, jest w znacznej mierze bez pokrycia. Nigdy jeszcze nie czytałem wyników badań, z których by wynikało, że te właśnie środki nasenne redukują czas potrzebny do zaśnięcia o więcej niż kilka minut ani też że mogą one o więcej niż kilka minut wydłużyć nasz sen danej nocy.
Książka zawiera w sobie naprawdę wiele ilustracji i schematów, które dodatkowo pozwalają zrozumieć nam omawiany problem. Autor również sięga po wiele ciekawostek z najnowszych badań, a także zadaje czytelnikowi pewne zadania. Spodobał mi się jego styl pisania, który pozwolił mu stworzyć więź autor-czytelnik, dzięki czemu książka wydaje się przystępniejsza, a opisywane treści nie są aż tak przerażające. Bo umówmy się – każdy z nas boi się chorób oraz ich konsekwencji, a o tym możemy przeczytać w tej książce całkiem sporo.

Myślę, że wiedza, o którą wzbogaciła mnie ta książka, pomoże mi w okresach problemów ze snem, ale także sprawi, że zmienię swój styl życia. W końcu zdrowie ma się tylko jedno i należy o nie dbać, a odpowiednia ilość snu z pewnością jest pierwszym krokiem do odzyskania równowagi.

‘’Dlaczego jeszcze nie śpisz?” to podręcznik zawierający naprawdę ogromną dawkę informacji na temat problemu z bezsennością. Myślę, że każdy znajdzie w środku coś dla siebie, bo autor postarał się o to, aby omówić temat bardzo szeroko, szczegółowo i przede wszystkim – zrozumiale. Polecam, bo ta książka bez wątpienia jest warta uwagi, zwłaszcza przyda się osobom, które mają problemy ze snem.
Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Laurum


Patrycja Bomba

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. I dzięki Tobie już mam prezent na święta dla przyjaciela, który ma problemy ze snem. ;)
  Pozdrawiam. ;**
  P.

  OdpowiedzUsuń