”Jajecznica Kolumba” - Paweł Wakuła


Chyba nie znam rodzica, któremu by nie zależało na poszerzaniu wiedzy jego dziecka  i wspomaganiu procesu nauki w szkole. Każdy chciałby, aby jego dziecko dobrze radziło sobie na lekcjach, ale też by nauka była dla niego lżejsza, przystępniejsza, łatwiejsza w odbiorze, a gdyby dodać do tego zadowolenie własnej pociechy, to czegóż chcieć więcej?

Jakiś czas temu recenzowałam dla Was książkę pt. ”Jagiełło pod… prysznicem” autorstwa Pawła Wakuły, gdzie w przyjazny i wciągający sposób zostały przedstawione dzieje naszych przodków od pierwszego historycznego władcy Polski do Stanisława Augusta Poniatowskiego (KLIK!). Dzisiaj chcę Wam przedstawić nowość z tej samej serii „A to historia!” kolejny tom, pt. ”Jajecznica Kolumba”, gdzie zawarte są opowieści o wielkich podróżnikach, więc uczymy się przyjemnie geografii.

Uważam, że warto podsunąć tę pozycję dla dziecka jeszcze zanim zacznie uczuć się w szkole geografii, ale też nawet wtedy, gdy ją już przerabiało. Ciężko jest przecenić takie publikacje, w formie przyjaznej, wesołej rodzinnej historii, gdzie to dziadek wiedzie prym i zapewnia całej rodzinie Kuby dostęp do nieskończonej wiedzy w formie anegdotek, opowieści, odniesień do życia codziennego, czasów obecnych, danych sytuacji rodzinnych, humoru, domniemań i inspiruje do odkrywania świata.

Przyznam szczerze, że przed lektura tej części myślałam, że będę ją trochę męczyć, ale jakże byłam zaskoczona, gdy nie potrafiłam odłożyć książki na bok, mówiąc sobie ciągle w duchu: jeszcze tylko jeden rozdział. Nie wiedziałam, ani nie pamiętałam nawet połowy z tego, co jest w tej pozycji, wiele spraw można tak prosto i logicznie pojąć, niesamowicie podobała mi się każda wzmianka o podróżujących ludziach, powodach ich wypraw, sposobach na zachowanie tajemnicy swych odkryć, a czytanie umilały komentarze mamy i taty Kuby. Nie sposób się nudzić.

W tej geograficznej podróży przez wieki nie towarzyszy nam już znana z „Jagiełło pod… prysznicem” oś czasu, uświadczymy tu zaś sporo przypisów na dole strony objaśniających pewne pojęcia, lub dopowiadających coś do danej informacji. Nie ma przesytu, są jednak obecne i wspomagają nas w swej drodze.


Cała opowieść zaczyna się w dniu, w którym Kuba wraca z rozdania świadectw i przynosi do domu szóstkę z historii (a jakże!) i niestety dwóję z geografii. Chłopiec wraca w posępnym humorze, ponieważ podejrzewa, jak na ten stopień zareaguje jego tata. W domu jednak czeka go inna niemiła niespodzianka, okazuje się, że nie wyjadą na wakacje nad jezioro, bo tata złamał nogę. Mama chcąc trochę podratować sytuację, wpada na pomysł, aby wysłać Kubę na kolonie, czego on w duchu bardzo sobie nie życzy, lecz wszelkie pomysły ucina dziadek. Oznajmia wszystkim głośno i dobitnie, że jego wnuk nie pojedzie nigdzie, bo sobie nie zasłużył i za tydzień zaczną się korepetycje z tej nieszczęsnej geografii. Na te wieści niespecjalnie ucieszył się tata, choć jak pewnie się domyślacie, to po pierwszych dąsach bardzo szybko daje się wciągnąć w dziadkowe fascynujące opowieści i w ich domu znów rozpoczęły się żywe dyskusje. Warto dać się im też wciągnąć i poznawać coraz więcej faktów z przeszłości, gdzie dowiemy się również wiele o polskich podróżnikach i ich osiągnięciach.


Prócz wiedzy, książka daje nam przysłowiowego kopniaka i zachęca gorąco do odbywania własnych przygód, które nie muszą być wcale na drugim końcu świata. Zawsze znajdzie się coś do odkrycia, zobaczenia, przeżycia. Dzięki wszelkim wyprawom możemy lepiej poznać samych siebie, nasze słabości i mocne strony, nasze upodobania, a także rzucamy wyzwanie samemu sobie, by wreszcie w ten sposób odetchnąć od codziennego zgiełku i elektroniki. Zachęcam Was ogromnie do czytania i spakowania plecaków, bo przygodę czas zacząć już dziś!

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literatura


Ula Wasilewska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

1 komentarze:

 1. Książka widać, ze dla młodszego czytelnika, ale raczej się skuszę sama ją przeczytać. ;)
  Pozdrawiam. ;**
  P.

  OdpowiedzUsuń