„Jamniki” – autor: Dawid Short, ilustracje: Maciej Szymanowicz


                Już kiedyś napisałam na blogu, iż uwielbiam prace Macieja Szymanowicza. Ten ilustrator ma swój niepowtarzalny styl, który można rozpoznać z daleka. Kiedy więc zobaczyłam w propozycjach wydawnictwa Nasza Księgarnia okładkę gry „Jamniki” zdecydowałam się po nią sięgnąć, właśnie dla jej oprawy graficznej. Czy moje oczekiwania co do walorów estetycznych zostały spełnione? A jak spisała się sama gra? O tym za chwilę.

                SPECYFIKACJA PRODUKTU:
Sugerowany wiek graczy: 6 do 106
Ilość graczy: 2 do 5
Czas zabawy: 15 minut


                „Jamniki” to gra strategiczna, choć opiera się na sporej losowości. Każdy z graczy otrzymuje jamniczka, który na początku mało przypomina swojego żywego odpowiednika z uwagi na krótki tułów. W związku z tym, że robi się co raz chłodniej to celem gracza jest ubrać swojego pieska w sweterek. Z czasem nasz jamnik będzie co raz bardziej wydłużony i wielokolorowy. Ambicją graczy powinno być uzbieranie jak największej ilości kostek - punktów, które znajdują się na sweterku oraz ułożenia jak najdłuższego pasku na swetrze w jednym kolorze, co również daje graczowi punkty. Wygrywa gracz z największą ilością kostek. W wariancie ponadpodstawowym dochodzą kolejne cele, które także są premiowane i mogą wpłynąć na wynik rozgrywki.                Gracze rozpoczynają grę od położenia przed sobą dwóch części wybranego psiaka. Na środku stołu pomiędzy graczami znajduje się stosik zakrytych fragmentów sweterka. Fakt, iż gracze widzą białe fragmenty z kostkami nie ma znaczenia, gdyż każda z białych płytek jest punktowana tak samo. W zależności od tego w ilu graczy, biorą oni płytki ze stosu w ilości odpowiadającej liczbie uczestników gry. Następnie jeden z gracz kładzie jedną z trzymanych płytek przy zadzie swojego psa. Karty, z których nie skorzystał uczestnik są przekazywane do kolejnej osoby, która dodatkowo podejmuje jedną nową kartę ze stosu. Analogicznie do pierwszego gracza pozostali gracze kładą jedną płytkę przy swoim piesku, a resztę przekazują do kolejnego uczestnika zabawy.


                Płytki powinny być dobierane kolorami. Jeśli nie mamy pasującej płytki należy skorzystać z białej. Po białej można położyć każdą. Nie opłaca się kłaść tylko białych płytek, gdyż punkty za długość tego fragmentu ubranka nie będzie podliczona. Należy jednak pamiętać, że przy zwykłym zliczaniu punktów, kostki z białych pól także są dodawane.


                Wydawca wskazał, iż rozgrywka może trwać około piętnastu minut. Przy rozgrywce pięcioosobowej jedna parta zajmowała nam około jedenastu minut.

                Warto pamiętać, że jedna parta to za mało i należy przeprowadzić ich tyle ilu jest graczy. Każdy z graczy powinien mieć szansę rozpocząć zabawę. Jest to ważne, gdyż jak zauważyłam w grze lepiej wypadają gracze, który rozpoczynają daną partię.


                Zapamiętanie zasad gry w zwykłym wariancie zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund. W drugim, gdzie wykonujemy tajne zadania  (np. brak białych płytek na sweterku) nie jest to już takie proste. Ważnym jest to, że jeśli zdecydujemy się na trudniejszy poziom zabawy z dzieckiem to czy umie on czytać. Rozgrywający nie powinni mieć wiedzy co do treści tajnych misji współgraczy, gdyż mogliby wtedy jeszcze bardziej sabotować ich działania. Generalnie gra opiera się na przewidywaniu zachowań innych i sabotowaniu ich.


                Rozgrywka nie jest powtarzalna, a jakość komponentów bardzo wysoka. Są one wykonane z grubego kartonu, więc powinny długo posłużyć. Postacie piesków sprawiają sympatyczne wrażenie, choć ilustracje nie są zbyt bogata. Sama zabawa nie męczy. Niestety trzeba dysponować dość dużą wolną powierzchnią stołu, aby zmieścić jamnika w swojej ostatecznej formie.

                Podsumowując gra ma drobne mankamenty w postaci tego, że faworyzuje graczy, który rozpoczynają zabawę, ale pozostałe kwestie są jak najbardziej na plus. Pomysł na ubieranie pieska w sweterek jest bardzo oryginalny, a zabawa w „Jamniki” przyjemna.

Ocena
9/10

Za użyczenie gry dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.


Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz