‘’Jurgen Klopp. Robimy hałas” – Raphael Honigdtein


To nie tak, że jestem fanką piłki nożnej i ta książka była czymś, po co musiałam sięgnąć. Po prostu lubię biografię i chętnie je czytam, nawet jeśli są o osobach, których kompletnie nie znam. Akurat o Jurgenie Kloppie już trochę wiedziałam wcześniej, więc uznałam, że warto będzie prześledzić jego karierę za pomocą książki, w której powinnam znaleźć wszystkie niezbędne i najważniejsze informacje na ten temat. Czy to dostałam? O tym niżej.

Jeśli ktoś nie wie, kim jest Jurgen Klopp to już śpieszę z krótkimi wyjaśnieniami. Jest to trener, który miał okazję zapisać się na kartach historii  – chociażby dzięki temu, że odniósł pasmo sukcesów w Borussi Dortmund, ponieważ za jego kadencji klub zdobywał liczne zwycięstwa. Jednak Klopp to przede wszystkim charyzmatyczna osobowość, a także jest oddany swojej pracy, która jednocześnie jest jego wielką pasją.
Pusty budżet zmusił klub, by szukał zawodnik wśród młodzików. Na szczęście dla Borussi Klopp sprawił, że piłkarze nie mogli doczekać się treningów, jak zauważył Subotić. Niedawny trener Mainz cieszył się z budowania nowej drużyny. ,,W Dortmundzie Jurgen, by wprowadzić swoją wizję, dostał szansę na zmianę składu niemal od podstaw. Podobnie jest teraz w Liverpoolu.”
Lubię czytać biografie w różnym wydaniu, ale najważniejsza jest dla mnie autentyczność przekazu. Przeważnie żyjące osoby same spisują swoją historię albo opowiadają ją osobom, które być może zrobią to lepiej od nich. Tutaj spotkałam się raczej z czymś odrobinę innym, bo autor na podstawie źródeł sam opisywał przeróżne wydarzenia czy momenty z życia Jurgena Kloppa. Nie jest to zła forma, niezrozumiała i mniej rzetelna, ale mi sprawiła trochę trudności. W pewnym momencie poczułam, że czytam o osobie, która już umarła, a ktoś postanowił oddać jej cześć i spisać wszystko, co istotne. To oczywiście głupota, bo Jurgen żyje i ma się dobrze.


Może dla równowagi opowiem teraz trochę o zaletach tej książki, bo jest ich niewątpliwie wiele. Autor bardzo szeroko ujął temat i każdy aspekt opisywał dokładnie, bardzo często obrazowo i z wieloma szczegółami. Może niektórych będzie denerwować taka obszerność, ale dla mnie to było po prostu subiektywne i pełne opisanie podjętego tematu. Całość jest urozmaicona w liczne cytaty przeróżnych osób, które miały związek z Kloppem albo karierą, co też jest fajne, bo w końcu stanowi to świetne urozmaicenie.

Książka jest bardzo obszerna, ale czyta się ją dość szybko, zwłaszcza jeśli kogoś zaciekawi. Autor operuje dość prostym językiem, przekazuje informacje w sposób atrakcyjny, ale też łatwy. Książki o piłkarzach wiążą się z tym, że znajdziemy w nich naprawdę wiele informacji o rozegranych meczach. Często autorzy przesadzają i za bardzo zagłębiają się w relację spotkań, analizowanie ich i przynudzają. Nie lubię czytać o rzeczach, których nie mogę sobie wyobrazić i nawet ich nie rozumiem. Na szczęście w tym wypadku, autor okazał się bardzo łaskawy i trochę ograniczył opisy meczów, ale wspominał o tych najważniejszych, bo to było dość istotne.
W tamtym czasie Klopp był równie popularny, jak reprezentacja i jej trenerzy. Przed stadionem w Berlinie ludzie zatrzymywali się, by zrobić sobie z nim zdjęcie i prosili o autografy. Prezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej Theo Zwanziger żartował na zebraniu trenerów w Bawarii, że jego ciotka powiedziała mu, by zatrudnić Kloppa – który był gościem honorowym tej imprezy – w roli następnego szkoleniowca kadry.
Co trochę mi przeszkadzało to brak wyraźnej chronologii. Momentami się gubiłam, czasem w ogóle nie wiedziałam, o czym czytam i denerwowało mnie to. Myślę, że pewne fragmenty z dużym powodzeniem można wyciąć, a książka na tym kompletnie nie ucierpi. Autor trochę za bardzo skupił się na innych osobach uczestniczących w życiu Jurgena i zapominał o swoim głównym bohaterze, przez co czytelnik może być zdezorientowany.

Całość jest opatrzona również fotografiami, które pochodzą z różnych etapów życia Jurgena Kloppa. W biografiach to dla mnie bardzo ważny element, bo dzięki temu również poznajemy bohatera. Oczywiście w środku również możemy doczytać się informacji dotyczących dzieciństwa Jurgena, jest sporo o jego rodzinie i środowisku, w którym się wychował, a to także pozwala nam go poznać, ale tak w pełni.

,,Jurgen Klopp. Robimy hałas” to biografia, która ma swoje wady i zalety, ale zdecydowanie jest warta uwagi. Fani piłki nożnej z pewnością docenią jej szczegółowość, a także profesjonalne podejście autora do tematu i kompletne przedstawienie obrazu tego legendarnego trenera. Dla mnie to była lektura interesująca, ale jednak pewne kwestie sprawiły, że musiałam odjąć jej kilka punktów z ostatecznej oceny.
Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz