"Kiedy ciebie nie ma" - Lisa Jewell

    Ciężko jest sobie wyobrazić, co czuje rodzic, którego dziecko nagle znika. Zupełnie bez powodu. Wyszło z domu i już do niego nie wróciło. Nigdy. Ludzie żyją w przeświadczeniu, że nasi bliscy jeszcze wrócą, mają nadzieję, pomimo upływającego czasu. Z jednej strony chcą wiedzieć, co stało się z najbliższą dla nas osobą, a z drugiej ogarnia nas strach i przerażenie, że mogło wydarzyć się coś niewyobrażalnie bolesnego. Lisa Jewell porusza w swojej książce właśnie taki problem, niesamowicie trudny. Przedstawiony zostaje nam rodzic, który utracił swoją córkę, a po dziesięciu latach wychodzą na jaw niespodziewane fakty.

   Laurel była bardzo zżyta ze swoją nastoletnią córką Ellie, choć poza nią miała jeszcze syna i kolejną córkę. Mimo wszystko z Ellie łączyła ją silna więź, nierozerwalna. Kochała ją z całego serca, była z niej dumna, traktowała jak ideał, bo nigdy nie sprawiała problemów, dobrze się uczyła i była wzorowym dzieckiem. Nigdy nie pomyślała, że pewnego dnia zobaczy ją po raz ostatni...

    Ellie wyszła z domu i zniknęła. Sprawa była na tyle dziwna i niemożliwa do ustalenia, że przez lata nikt jej z nikim nie widział. Ostatni raz widziano ją przy kawiarni, gdy szła do biblioteki, gdyż zarejestrowały jej postać tamtejsze kamery. Do biblioteki nie dotarła, rozpłynęła się w powietrzu. 

   Rodzina była roztrzęsiona, nie wierzono, że uciekła z domu, choć poszlaki na to wskazywały. Po dziesięciu latach odnajdują jej szczątki i torbę z rzeczami. Uznano ją za uciekinierkę, choć nikt w to nie wierzył. Laurel rozstała się ze swoim mężem, a z dziećmi nie utrzymywała bliskiego kontaktu. Ich relacje rodzinne prawie nie istniały, nie potrafili ze sobą rozmawiać. Byli wobec siebie obojętni, choć wciąż mocno siebie kochali. Nagle wydarza się coś, co wytrąca ich życie z równowagi, co być może związane jest z zaginioną Ellie.

   

    W życiu Laurel pojawia się nowy mężczyzna, który ma córkę. Wszystko wydaje się idealnie układać, dopóki nie zostaje ów dziewczynka kobiecie przedstawiona i wygląda ona zupełnie jak Ellie w młodszej wersji! Podobieństwo jest uderzające, a sposób bycia bardzo podobny. Ciężko jest uwierzyć w to, co dzieje się później, cała historia jest przerażająca i pełna tajemnic. Okazuje się, że w rodzinie Laurel są niewyjaśnione sprawy, pewne urazy, które nie zostały przebaczone. Każdy skrywa jakiś mały sekret, który łączy się w jakiś sposób z zaginioną przed laty Ellie i co ma z tym wszystkim wspólnego korepetytorka od matematyki?

  Autorka w ciekawy i imponujący sposób przedstawia całą historię. W szczegółach zostają opisywanie wydarzenia, choć prawda nie jest wyjawiona nam od razu. Musimy być cierpliwi, gdyż autorka postanawia się nami, czytelnikami, zabawić. Zbija nas z tropu, co w konsekwencji skutkuje tym, że całkowicie nie wyobrażamy sobie takiego toku wydarzeń. A żeby było bardziej interesująco - poznajemy całą opowieść z wielu perspektyw. Dzięki temu rozumiemy, czym kierowali się bohaterowi, co w danym momencie czuli, myśleli, czy żałują, czy są zadowoleni z tego, co zrobili.

  Oczywiście najważniejszym wątkiem w tym wszystkim jest zaginięcie Ellie, aczkolwiek bardzo wyraźnie zostają nakreślone relacje w rozbitych rodzinach i to nie tylko o Laurel Mack. Autorka przedstawia klarowny portret psychologiczny matki, ojca i dziecka, a także to, co dzieje się z nimi w tak trudnych momentach życia. 

  Książka jest bardzo inteligentnie napisana, z pomysłem, który wymagał wczucia się w różnego rodzaju sytuacje i silnie pobudza wyobraźnię. Nie jest to typowy kryminał, gdyż to jest coś więcej. Ta historia pod wieloma aspektami jest bardzo prawdziwa. Czyta się ją naprawdę przyjemnie i z zaciekawieniem, a w dodatku rozdziały nie są długie, co bardzo lubię w książkach. 

   Polecam tę pozycję, gdyż nie jest długa, a mimo to historia została opisana tak skrupulatnie i intrygująco, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Zostawia nas z wieloma pytaniami, na które nie znajdziemy odpowiedzi. Pytanie - ile jesteśmy w stanie zrobić dla osób, które kochamy? Prawdopodobnie wszystko, tylko jakie skutki to będzie za sobą nieść?Ocena: 9/10
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Edipresse


Paulina Mocka
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Bardzo interesująca historia, książka warta przeczytania :D

    OdpowiedzUsuń