''Kobiety i nauka. One zmieniły świat" - Rachel Ignotofsky


Do dziś w niektórych kulturach kobiety są uważane za gorsze, a ich zadania ogranicza się do rodzenia dzieci i skakania przy mężu. Nie uważam się za feministę, ale cieszę się, że sytuacja z każdym dniem zmienia się na lepsze, a kobiety zyskują coraz więcej praw. Gdy jakiś czas temu usłyszałam w telewizji, że panie z Arabii Saudyjskiej uzyskały pozwolenie na prowadzenie aut, to zaczęłam zastanawiać się, czy to żart. Brzmiało to dla mnie abstrakcyjnie, zwłaszcza, że ja nie musiałam nikogo pytać o pozwolenie na zrobienie prawa jazdy. Jednak w naszej historii istnieje naprawdę wiele kobiet, które odważyły się wyjść przed tłum i pokazać, że są dużo warte, że posiadają wiedzę większą niż mężczyźni i że mogą się przyczynić do rozwoju nauki.

W książce znajdziemy informacje o pięćdziesięciu kobietach, które zasłynęły ze swoich spektakularnych dokonań oraz odkryć. Autorka przybliża czytelnikowi ich sylwetki, a także za pomocą ilustracji, pokazuje jak wyglądało ich życie naukowe. W środku pojawiają się takie sławne osoby jak Maria Skłodowska-Curie, ale też jest wiele mniej znanych kobiet, które z pewnością zasługują na to, aby o nich pamiętać, ponieważ z ich odkryć korzystamy do dziś.
Kobieta w portkach zapowiada kłopoty – tak często myślano w latach 30 XX wieku.
Gdy otworzyłam paczkę i wyciągnęłam z niej tę książkę, to byłam pod dużym wrażeniem. Trzymałam w ręku naprawdę piękną, ciężką i solidnie wykonaną publikację, która zachwyca już od samego początku. Użyte materiały są naprawdę najwyższej jakości, oprawa jest twarda, kartki o wysokiej gramaturze i odpowiedniej strukturze, na której ilustracje wyglądają bardzo korzystnie. Myślę, że taką książkę z dużym powodzeniem można podarować komuś w prezencie, bo wygląda świetnie i na półce będzie wyglądać idealnie.


O jakich kobietach możemy przeczytać w tej publikacji? Nie trudno się domyślić, że o kobietach nauki. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że autorka nie ogranicza się do tych absolutnie najsławniejszych i żyjących całkiem niedawno. W książce pojawiają się kobiety żyjące bardzo, bardzo dawno temu – chociażby Hypatia urodzona między 350 a 370 rokiem naszej ery. Tak więc widać, że panie nie doszły do głosu w czasach Coco Chanel, po wojnie czy w okresach silnych ruchów feministycznych. One już od bardzo dawna zaczęły wyróżniać się z tłumu.

Każdej kobiecie są poświęcone dwie strony. Na lewej znajdziemy grafikę, na której pojawia się nasza bohaterka, a tło przedstawia przedmioty typowe dla jej profesji, odkryć czy okresu życia. Widać również krótkie napisy, które charakteryzują opisywaną kobietę albo jej dokonania, co w skrócie także przybliża nam sylwetkę opisywanej osoby. Co do samej estetyki i ogólnego wyglądu… Mnie ta pozycja zachwyca, bo ilustracje pasują do treści, ułatwiają zrozumienie profesji, o której mowa w konkretnym rozdziale i cieszą oko. Są kolorowe, dość szczegółowe i interesująco wykonane. Całość prezentuje się wyśmienicie i całokształt zachwyca.


Po prawej stronie znajdziemy już sam opis, a raczej krótką notę biograficzną opisywanej bohaterki. Na górze oczywiście pojawia się imię oraz nazwisko, a pod nim dziedziny naukowe, które były specjalności kobiety. Same opisy są stosunkowo krótkie, konkretne i dość prosto oraz interesująco napisane, więc myślę, że większość osób będzie usatysfakcjonowana. Trochę denerwowała mnie wielkość czcionki, bo jednak okazała się ona dość mała i moje oczy ubolewały już po kilku rozdziałach. A może to nie była kwestia rozmiaru? Może kolorowe tło oraz krój czcionki tak na mnie zadziałał? Cóż, to tylko szczegóły i raczej subiektywne odczucia.

W książce podobało mi się to, że autorka sięgnęła do różnych dziedzin i dzięki temu być może młody czytelnik będzie miał okazję poznać jakąś nową naukę. Dla mnie ta lektura była przyjemnością, ale też sposobem na dowiedzenie się o wielu sprawach, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Jest to publikacja kierowana do młodych, ale dorośli również mogą skorzystać z informacji w niej zawartych i naprawdę zainteresować się treścią. Wątpię, że ktokolwiek z nas słyszał nazwiska tych wszystkich kobiet.

,,Kobiety i nauka. One zmieniły świat” to niezwykle kolorowa, pełna cudownej grafiki i ciekawych informacji, książka dla młodych i starszych czytelników. W środku znajdziemy całą masę wiadomości, które są interesujące, ale też inspirujące do działania oraz rozwijania własnych pasji. Myślę, że ta pozycja bezapelacyjnie jest warta uwagi!

Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Egmont
Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz