"Kraina opowieści. Zaklęcie życzeń" - Chris Colfer

Bliżej mi już do trzydziestki,  ale dzięki lekturze "Krainy opowieści" poczułam się znowu jak dziecko. To jedna z tych książek, w których już sam opis sprawił, że chciałam ją przeczytać. Baśniowa kraina jawiła mi się jako idelany powrót do świata wyobraźni. Nie pomyliłam się. Pierwszy raz cieszę się, że pozycja stanowi  część cyklu, i czekam z niecierpliwością na kontynuację. Chociaż to książka przeznaczona dla czytelnika +8, to jednak uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć, chociażby po to, by przypomnieć sobie na chwilę jak fajnie było nie mieć zmartwień. Co ciekawe "Kraina..."  ukazała się tak naprawdę w 2012 roku i została wówczas określona jedną z ciekawszych powieści przygodowych dla dzieci. W Polsce przyszło czekać nam na nią dobrych kilka lat. Było warto,  a debiut Chrisa Colfera uważam za udany.

-Jak na razie udało nam się zdobyć pukiel włosów Roszpunki. Nadal musimy dostać w swoje ręce pantofelek Kopciuszka, wrzeciono Śpiącej Królewny, klejnoty z trumny Królewny Śnieżki, korę z koszyka Czerwonego Kapturka, łzy wróżki oraz dwa inne przedmioty, co do których nie mamy pojęcia czym są. Corner przełknął ślinę, słysząc tę listę. Oboje znów popatrzyli na horyzont i otaczające wieżę morze drzew. Gdzieś tam, w oddali, te wszystkie przedmioty czekały na odnalezienie.


Rodzeństwo Alex i Conner przechodzą ciężki okres w życiu. Niedawno stracili ojca, a dodatkowo ich mamie pomimo starań  nie udaje się przezwyciężyć problemów finansowych, przez co tracą też rodzinny dom. Oboje starają sobie poradzić z tą sytuacją, ale w głębi duszy każde z nich marzy o tym, by móc jeszcze raz wysłuchać barwnych opowieści ojca. Zrezygnowani zapominają nawet o swoich kolejnych urodzinach. Niespodziankę sprawia im jednak babcia, którą ze względu na jej liczne podróże rzadko widują. W prezencie przekazuje dzieciom swoją księgę z baśniami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że księga wykazuje nietypowe zdolności- pochłania przedmioty. 


Ciekawość i chęć ucieczki przed problemami świata sprawiają, że rodzeństwo trafia do jej wnętrza. Na miejscu okazuje się, że znane z dzieciństwa baśnie to nie tylko szczęśliwe zakończenia, a każdy z głównych bohaterów zmaga się ze swoimi problemami. Pobyt w zaczarowanej krainie sprawia, że dzieci zaczynają doceniać swoje dotychczasowe życie. Pragną powrotu do domu, ale to okazuje się trudniejsze, niż myśleli. Muszą odbyć długą i niebezpieczną podróż po królestwach, zbierając jednocześnie fanty potrzebne do uruchomienia zaklęcia życzeń. Problem polega na tym, że podobny cel obrała sobie Zła Królowa, macocha Królewny Śnieżki. Czy bliźniętom uda się szczęśliwie wrócić do domu? Jak poradzą sobie w starciu z najokrutniejszą z bajkowych postaci? I co wspólnego ma z tym wszystkim ich babcia? 

-Kocham Cię- powiedział Jaś. -I wiem, że ty też mnie kochasz. Nie musisz tego mówić na głos. Po prostu wiem.- Ja jestem kryminialistką, a ty bohaterem- oznajmiła Złotowłosa ze łzami w oczach.- Płomień może pokochać płatek śniegu, ale nie mogą być razem, bo jedno nieuchronnie skrzywdzi drugie.


Autor czaruje czytelnika. W swojej książce wykorzystuje znane z dzieciństwa baśnie, przedstawiając je w zupełnie inny sposób. To tutaj Czerwony Kapturek posiada własne królestwo i jest nieszczęśliwie zakochany w Jasiu, a Złotowłosa od lat jest poszukiwana przez tamtejszych stróży prawa. W baśniowych krainach zło ściera się z dobrem. Nowe oblicze bajek sprawia, że zawarte w nich morały mają możliwość dotrzeć do współczesnego czytelnika. Dodanie historiom elementów z otaczającej nas rzeczywistości pozwoli przekonać się do tej pozycji osobom, które za klasyką specjalnie nie przepadają. "Kraina opowieści" to kompilacja kilku historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie.Warto więc jeszcze przed lekturą książki Chrisa Colfera móc odświeżyć sobie tamten przekaz właśnie po to, by wychwycić ciekawe różnice.Mimo tego, że język przystosowany jest do potrzeb młodszego czytelnika, rozwój akcji pozwala na dobrą zabawę również w przypadku innych przedziałów wiekowych. To książka, której naprawdę warto dać szansę, bo jej lektura może przynieść radość i świetną zabawę dla całej rodziny. Niewątpliwy plus polskiego wydania stanowi również szata graficzna. Twarda, solidna oprawa  oraz zdobienia powodują, że czytelnik ma poczucie  wyjątkowości. Ze względu na swoją uniwersalność, będzie to idealny prezent w przypadku, gdy tak naprawdę nie jesteśmy pewni preferencji osoby obdarowywanej.
Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję : Młodzieżówka 
~ Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Właśnie czytam i będąc w połowie wiem już, że to świetna lektura! :)

    OdpowiedzUsuń