‘’Król Maciuś Pierwszy” – Janusz Korczak


Lektury szkolne zazwyczaj kojarzą się z nudą, przewidywalnością i czymś obowiązkowym. Nigdy nie przepadałam za ich czytaniem, bo ktoś mi kazał to robić, więc przeważnie buntowałam się. Nie wiem czy w spisie moich lektur był ,,Król Maciuś Pierwszy”, ale wydaje mi się, że już kiedyś miałam do czynienia z tą książką albo jej fragmentami, ponieważ podczas czytania przypominałam sobie o wielu faktach. Może po prostu ktoś kiedyś opowiadał mi tę historię?

Gdy ojciec Króla Maciusia umiera, chłopiec musi zasiąść na tronie i  zacząć wypełniać całą masę nudnych i niejasnych dla niego obowiązków. Okazuje się, że bycie królem nie jest takie proste, ponieważ musi umieć czytać pisać, mieć sporą wiedzę, ale także słuchać ministrów. Król Maciuś pragnie udowodnić, że może być dobrym władcą i rusza na wojnę, gdzie mierzy się z wieloma trudnościami, ale zdobywa doświadczenie, które okaże się bardzo cenne. Po powrocie do królestwa wprowadza liczne zmiany, stara się o sojusze z sąsiadami, rządzi  uczciwie, sprawiedliwie i doba o poddanych.
W życiu tak jak na wojnie: Jeżeli chcesz zwyciężyć, musisz dobrze się przygotować do ataku.
Książka ta bez wątpienia jest pozycją dla młodszych osób, ale to wcale nie znaczy, że starszy czytelnik będzie zawiedziony. Dla mnie to była przede wszystkim świetna odskocznia od rzeczywistości i szybka przyjemność, bo całość pochłonęłam w bardzo krótkim czasie. Kilka lat temu z pewnością zareagowałabym na tę historię jeszcze bardziej entuzjastycznie, bo wtedy uwielbiałam tego typu historie – fantastyczne, o przyjaźni, walce i poświęceniu.


Z drugiej strony… Nie jestem pewna, czy każdy młody czytelnik będzie w stanie przebrnąć przez tę lekturę. Nie jest to książka pełna akcji, przygód, śmiesznych fragmentów, które zmiękczają fabułę. Nie do końca wiedziałam, jak w ogóle mam ocenić całość – oczami dwudziestolatki czy kogoś znacznie młodszego. Postanowiłam spojrzeć na to w dwojaki sposób. Uważam, że jest to ważna książka, z przesłaniem i warto ją przyswoić, bo nie jest nudna jak flaki z olejem.

Wydanie, które miałam okazję czytać, jest bardzo piękne. Na samym początku wzrok przykuwa okładka, która jest minimalistyczna, symboliczna i nie przytłacza. Oprawa jest sztywna, solidnie wykonana i nawet kartki w środku nie są o standardowej gramaturze, a odrobinę większej. Czym wyróżnia się jeszcze to wydanie? Z pewnością pasuje do innych z tej serii, ale w środku możemy znaleźć również ciekawe ilustracje. Nie jest ich zbyt wiele, ale pojawiają się co kilkanaście stron, obrazują bohaterów lub niektóre wydarzenia. Są kolorowe, szczegółowe i ciekawie wykonane. Z pewnością fajnie uzupełniają treść, ale także ją urozmaicają.
Bohaterów prawdziwych poznaje się nie w powodzeniu, ale w porażce.
Co do akcji… Nie należy ona do najbardziej dynamicznych. Owszem, Król Maciuś przeżywa wiele przygód, jest młodym władcą, więc musi nauczyć się jak rządzić, co nie jest najłatwiejsze, a nie ma zbyt wielu sprzymierzeńców. W tej książce możemy przede wszystkim zobaczyć, jak ten mały chłopiec dorasta i to w bardzo szybkim czasie. Król Maciuś również doceniał rolę przyjaźni i chciał być sprawiedliwy – zarówno dla dzieci jaki i dorosłych, których szanował. Myślę, że warto przeczytać tę powieść chociażby z tego względu, że autor w piękny sposób poruszył wiele ważnych kwestii.

Styl pisania autora jest bardzo przyjemny, lekki i łatwo było mi się przyzwyczaić do dialogów, ale także licznych opisów, których nam nie skąpiono. Myślę, że książka ta nie powinna nikomu sprawić trudności, bo nie ma w niej trudnych słów, skomplikowanych wątków i zawiłej fabuły. Jest to prosta powieść, ale z elementami dydaktycznymi.

,,Król Maciuś Pierwszy” to książka, którą pewnie wiele osób zna z lat dzieciństwa. Muszę się przyznać, że czytałam ją pierwszy raz i bardzo szybko dotarłam do końca, bo po prostu zainteresowały mnie przygody tego chłopca. Całość została ciekawie napisana, wymyślona, a ilustracje stanowiły fajne przerywniki i cieszyły oko. Polecam!Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję WydawnictwuZielona Sowa

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Chyba czas cofnąć się do lat dzieciństwa i przeczytać tę pozycję :)

    OdpowiedzUsuń