„Kronika Duchów” - Natsumegu Seiju


„Kronika Duchów” opisuje perypetie Kyouichi Sukami pochodzącego z potężnej rodziny egzorcystów, który przez swą zbytnią pewność siebie przyczynił się do zniknięcia swej ukochanej starszej siostry. Już od pierwszych stron możemy uświadczyć pomysłowości, jak i lekkiego humoru autorki, przy czym jest to pozycja okraszona od czasu do czasu jednoznacznymi kadrami podkreślającymi ponętne kobiece kształty. Manga zdecydowanie dla dojrzałych czytelników, aczkolwiek wciąż dla młodego pokolenia. 16+ jest tu dobrą granicą, chociaż nie panikowałabym, gdyby po tę lekturę sięgnęła młodzież 15-letnia.

Kreska jest choć lekko specyficzna, to wciąż lekka i łatwa w odbiorze, wpisuje się całkiem w powszechny odbiór, nie będzie razić przeciętnego czytelnika, który zna trochę popularnych anime. Czy to plus, czy to minus? Dla mnie jest to zgoła obojętne, dobrze się czyta i ogląda, klimat został stworzony pod całą tajemniczą historię, dla której odnalezienie siostry jest bardzo istotnym tłem.

Na poszczególnych rozdziałach poznajemy różne byty, jak bogowie, czy też potwory, duchy, które czynią zło i jak się okazuje, wszystkie miały jakiś związek z zaginioną Hanaichi. Czy do czegoś to nas zaprowadzi? Raczej jeszcze nie w pierwszym tomie. W sumie nie wciągnęłam się za bardzo w tę historię, ale podobają mi się relacje miedzy członkami klubu badań okultyzmu, chociaż też śmieszy mnie ich tak wielkie zróżnicowanie. Trzymają się jednak od wielu lat razem i troszczą o siebie wzajemnie. Najbardziej podoba mi się silny, okraszony młodzieńczym zauroczeniem związek między głównym rodzeństwem. Hanaichi była naprawdę wspaniała siostrą, mądrą, silną, piękną, kochającą i troskliwą. Nic dziwnego, że Kyouichi ze wszelkich sił stara się ją odnaleźć i nie jest w stanie o niej zapomnieć.

Fajnym zabiegiem w mandze jest skromna okładka pod kolorową obwolutą, która pojawia się też na początku historii, jako dosyć ważny przedmiot, dosłownie „Kronika Duchów” prowadzona przez Hanaichi. Jeśli będziemy uważnie czytać każdy kadr, być może zrozumiemy jedno z wydarzeń z wyprzedzeniem. Takie mrugniecie oczkiem przez autorkę.

Właściwie przygody mają miejsce, gdy członkowie klubu badań okultyzmu są już starsi. Wyszukują cały czas jakieś niezwykłe wydarzenia, słuchają plotek, by przyglądać się tajemniczym sprawom i je rozwiązywać. Rzecz jasna tylko Kyouichi posiada odpowiednie zdolności, aby walczyć z potencjalnym zagrożeniem, ale jak się przekonamy, nie powstrzymuje to reszty przyjaciół od brniecia w nieznane. Podczas jednej z takich wypraw udają się sprawdzić pewną plotkę o bogu śmierci, który ponoć pojawia się w opuszczonym szpitalu. Grupka przyjaciół klasycznie postanawia się rozdzielić, co oczywiście skutkuje tragicznymi następstwami. Czego chce od nich bóg? Czy wie coś o tajemniczym zaginięciu siostry? Czy można współpracować z bogiem i wchodzić z nim w układy? Co zrobi Kyouichi?

W całej mandze jest pełno humoru, docinek, przewrotności, może niezbyt wyszukanej, aczkolwiek nie razi w oczy, taka bardzo lekka lektura. Nie zabraknie też wątku nieodwzajemnionej miłości między przyjaciółmi, chociaż kto to wie, jak sprawy do końca się potoczą? Niektóre wątki były zaskakujące, inne, ale to też pewnie przez różnice kulturowe, nie sprawiło mi to oczywiście zawodu, wręcz przeciwnie. Podobały mi się notki od autorki miedzy rozdziałami, przeczytamy tam trochę o jej inspiracjach, obejrzymy parę ilustracji, które kuszą o pokolorowanie (do czego w sumie nas zachęca), poznamy lepiej bohaterów.

Generalnie jest to opowieść o okultyzmie, przyjaźni, wypełnianiu rodzinnej misji i nie poddawaniu się, mimo upływu lat, by odnaleźć ukochaną siostrę. Historia bardzo lekka i przyjemna, rozrywkowa wręcz, przemycająca ciekawe wątki,. Jeśli lubicie takie klimaty, to polecam. Dodatkowo manga ta ma mieć tylko trzy tomy, więc nie powinna być przegadana, chętnie poznam zakończenie, mimo, że nie wciągnęłam się przesadnie.

Ocena 6/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Waneko



Ula Wasilewska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz