"Kubuś i Przyjaciele. Biblioteka Bajek.” - Egmont


„Kubuś i Przyjaciele” to jedna z piękniejszych bajek mojego dzieciństwa. Myślę, że znajdzie się wciąż mnóstwo osób urzeczonych przygodami małego misia i jego przyjaciół. Zbiór bajek od Wydawnictwa Egmont zaskarbił sobie moje serce ilustracjami niosącymi ducha starszych czasów, jeszcze przed maksymalnym wygładzeniem i zbyt intensywnym nasyceniem barw. Nie oznacza to, że ilustracje nie są ciepłe, przyjazne, piękne, czy czytelne. Zapewniam, że są doskonałe i przypadną dzieciom do gustu. Historyjki zawarte w tej pozycji są bardzo ciekawe, dzieje się w nich naprawdę dużo i potrafią rozczulić zarówno małego, jak i starszego czytelnika. Doskonale nadają się do czytania dzieciom na dobranoc, ale również w ciągu dnia, dla umilenia wspólnego czasu. Jest to pozycja, do której można wracać wiele razy i każdy znajdzie sobie ulubione opowiadanie. Część z nich kojarzę z oglądanych kiedyś w telewizji bajek, więc jeszcze bardziej miło to wspominam.

Postacie są jak zawsze charakterystyczne, mają swój sposób życia, określone nawyki, zróżnicowane potrzeby, nie sposób ich ze sobą pomylić, choćbyśmy nie podawali ich imion, każdy w mig się zorientuje o kim teraz czytamy. Niewątpliwą gwiazdą wszystkich zawartych w tej pozycji opowiadań jest Kubuś Puchatek. Dobry, poczciwy, troszeczkę głupiutki miś, który umiłował sobie miodek, ale w jego dobrym sercu jest mnóstwo miejsca dla kochanych przyjaciół.

Wydanie jest po prostu piękne, wykonane solidnie z dużą dbałością o szczegóły Tekst czytelny, druk nasycony, bardzo przyjemnie się czyta i ogląda ilustracje, na których ciągle coś się dzieje. Niemniej jednak jest jedna rzecz, która wprawiła mnie w lekkie niezadowolenie. Otóż na okładce bohaterowie są pokryte przezroczystą, błyszczącą folią, która w jednym miejscu mi już odpryskuje i po prostu się zdziera – nie robi to już tak estetycznego wrażenia, jak bym sobie życzyła. Co prawda podejrzewam, ze to wina poczty i ich potraktowania mojej przesyłki, gdyż jeden róg książki mam zgięty i w tym właśnie miejscu ta folia się naruszyła. W swojej kolekcji posiadam jeszcze dwa inne egzemplarze, jeden o Avengers’ach, drugi zaś o bajkach z Disney’a i oba są w doskonałym stanie, mimo, że już od miesiąca są u nas w użyciu. Podejrzewam wiec, że nie tak łatwo zepsuć okładkę.

Książka zawiera piętnaście opowiadań, które mieszczą się na aż 304 stronach, więc zdecydowanie jest to pozycja na wiele miłych wieczorów. W celu sprawniejszego poruszania się po bajkach, na początku znajdziemy spis treści, bez którego właściwie nie wyobrażam sobie korzystania z takich publikacji

Mniejszym dzieciom na pewno bardzo się spodoba fakt, iż ilustracje są obecne na każdej stronie. Mają więc możliwość ciągłego oglądania, podczas gdy rodzic czyta mu jedno z opowiadań. Zabieg ten sprawdza się szczególnie u małych wiercipiętów, którzy nagle zaczynają się nudzić przy dłuższej lekturze. Fajnym pomysłem w druku, jest zaakcentowanie niektórych kwestii, wyrazów, czy dźwięków zupełnie innej wielkości i rodzajem czcionki. Czytając tę pozycję natknęłam się raz na jeden mały błąd, zamiast Kubusia i Prosiaczka, otrzymaliśmy w treści Kubusia i Puchatka – a jak doskonale wiemy, Kubuś Puchatek to jedna osoba. Inna rzecz, która mi osobiście za bardzo się nie podoba, czy też raczej wchodzi mocno w moje przyzwyczajenia z dzieciństwa, to użyta nazwa lasu, w której żyją bohaterowie. Dla mnie zawsze już będzie to Stumilowy Las, w tych opowiadaniach jest to zaś Stuwiekowy Las.

Podsumowując, uważam, że jest to jedna z lepszych pozycji tego typu dla młodszych dzieci na naszym rynku wydawniczym. Pięknie wydana książka z mnóstwem wspaniałych ilustracji na każdej stronie o bardzo lubianych bohaterach, których perypetie bawią i rozczulają już kolejne pokolenia. U nas zostaje w biblioteczce, będzie jak znalazł dla mojej córeczki, gdy odrobinę podrośnie, aby czytać jej na dobranoc.

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz