"Miłośnicy czterech kółek. Zrób to sam." - Michał "Michu" Jesionowski


Na tę pozycję skusiłam się z kilku bardzo prozaicznych powodów. Po pierwsze mamy swój pierwszy,
źródło
stary, ale kochany samochód, po drugie mój facet z zamiłowaniem ogląda wszelkie programy motoryzacyjne, filmy na youtube, udziela się na forach, więc chciałam dorzucić do tego jakąś książkę i wynikło z tego trzecie, że chciałam też sprawić mu przyjemną niespodziankę. Autor tej pozycji jest nam bardzo dobrze znany, a właściwie to mojemu facetowi z filmików udostępnianych na wspomnianym youtube, czy jego książka jest warta uwagi?

Pomijając wstęp i zakończenie, w środku znajdziemy aż 11 rozdziałów, które krok po kroku przeprowadzą nas przez wybór samochodu, jego zakup, bezpieczeństwo jazdy, rutynowe czynności, diagnostykę, samodzielne naprawianie, oszczędzanie, a nawet tunning. Nie zabraknie pokierowania do wiarygodnych źródeł wiedzy, obalenia mitów oraz mnóstwa informacji z każdego zakresu. Cieszą mnie wszelkie wskazówki, czym kierować się przy wymienianiu części, czy zawsze należy brać nowe? Może lepiej używane, czy regenerowane? W tej książce myślę, że Wasze wątpliwości zostaną skutecznie rozwiane. Dla mnie to istna kopalnia złota, książki uwielbiam, samochody po prostu lubię, ale ogromnie cenię sobie wszelkie informacje, które mogę wykorzystać w praktyce. Z tej pozycji wyniosłam tyle o ile, że wracając do niej, co nieco już wiem, jak to w moim samochodzie bywa.

Pisząc w skrócie, jest to fajny, przystępny, podstawowy, niezanudzający podręcznik z konkretnymi wskazówkami, aczkolwiek, jeśli ktoś naprawdę uważnie oglądał wszystkie filmiki Jesionowskiego, to nic nowego się z tej książki nie dowie. W takim razie czy jest sens ją czytać, a tym bardziej posiadać? Moja odpowiedź zawsze będzie brzmiała tak. Dlaczego? Z prostej przyczyny: rady, wskazówki są uporządkowane i przeniesione na papier, zebrane w jednym miejscu nie zgubią się, nie ulecą z pamięci i dzięki przystępnemu słownictwu, dobremu układowi są bardzo czytelne i zrozumiałe nawet dla takiego kompletnego laika, jak ja. Zawsze możemy sięgnąć i w ciszy oraz skupieniu, niezależnie od zasięgu sieci przeczytać potrzebny nam fragment, odświeżyć informacje i przejść do dalszych działań. Ze swej strony mogę podać skojarzenie z książkami kucharskimi, niby wszystkie przepisy są w internecie, ale co do czego przyjdzie, wspaniale jest mieć sprawdzoną książkę kucharską, po którą możemy w każdej chwili sięgnąć, bez przekopywania się przez morze zbędnych informacji.

Ciężko jest mi pisać tu o polecaniu, lub nie. Książka jest fajna i przystępna, jeśli ktoś interesuje się samodzielnym naprawianiem, ulepszaniem samochodów i jest zdecydowanie w tym zakresie początkujący, to w ciemno brać. Natomiast osoby siedzące w temacie mogą mieć odczucie, że czytają o sprawach oczywistych, trudno się kłócić, ale czy to umniejsza tej książce? Myślę, że ani trochę, bo takie pozycje są potrzebne, mogą sporo uświadomić, nie przytłaczają, pomagają rozeznać się chociażby w zakupie własnych narzędzi, jak i oczywiście pierwszego samochodu (a może i trzeciego, lecz tym razem z głową?). Dla mnie wszystko na plus, nic z tej książki nie było mi znane, bo nie siedzę w temacie, ale swój samochód lubię i cieszę się, że mogłam przeczytać tyle cennych informacji. Zdecydowanie jestem typem, który woli czytać, niźli coś słuchać, więc znalazłam kolejny powód, dla którego ktoś może chcieć sięgnąć po tę książkę.

 Ocena 7/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz