"Nie odpuszczaj" - Harlan Coben


[źródło]
                Harlan Coben nie bez powodu jest jednym z najlepszych twórców thrillerów na świecie. Ma na swoim koncie mnóstwo powieści, a pojawienie się każdej kolejnej stanowi prawdziwe święto dla szanującego się miłośnika gatunku. Sama miałam okazję poznać jedynie "Mistyfikację" i choć była to jedna z pierwszych powieści tego autora, pamiętam ją w szczegółach do dziś i jest to dla mnie często wyznacznik do tego, jak powinno się obmyślać w powieściach zaskakującą intrygę. Dlatego z radością przyjęłam perspektywę poznania najnowszej powieści Cobena. "Nie odpuszczaj" okazało się dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Dlaczego? 

                Nap Dumas jest trzydziestokilkuletnim singlem, który przez większość swojego życia gra. Robi wszystko to, czego oczekiwała od niego społeczność, łącznie ze swoją pracą w policji, która mimo że miała swoje podłoże w jego przeszłości, do nie doprowadziła go do żadnego konkretnego miejsca. Jednak jego życie gwałtownie się zmienia, kiedy do jego drzwi niespodziewanie puka dwójka funkcjonariuszy policji, którzy informują go, że na miejscu zabójstwa policjanta odnaleziono odciski palców jego zaginionej przed laty ukochanej. 

                Rozpoczyna się szaleńcza pogoń Napoleona za prawdą. Trupów przybywa, a zadaniem głównego bohatera jest odnalezienie pomiędzy nimi jakichś powiązań. Trop prowadzi do Klubu Konspiratorów, który w czasach liceum starali się rozwikłać lokalną zagadkę, co kryje się za ogrodzeniem ze znakiem STOP. Z tym także niespodziewanie łączy się osobista tragedia Napa, czyli śmierć jego ukochanego brata bliźniaka i jednocześnie najlepszego przyjaciela. 

"Unoszę z trudem powieki i mrużąc oczy, wpatruję się w pędzący pociąg. Mam wrażenie, że jest nieskończenie długi, że będzie się toczył bez końca, miażdżąc, druzgocząc i mieląc. Patrzę prosto przed siebie, obraz jest nieostry i rozmazany. W oczach stają mi łzy."

                "Nie odpuszczaj" okazuje się nie tylko bardzo ciekawą fabułą. Harlan Coben stworzył tutaj wstrząsającą historię lokalnej społeczności, którą wstrząsnęła śmierć dwójki nastolatków na torach kolejowych. Po piętnastu latach Nap w końcu trafia na trop i jest przekonany, że może wyjaśnić okoliczności śmierci swojego brata i jego dziewczyny. Poza tym, nagłe pojawienie się Maury jest dla niego szansą na uzyskanie odpowiedzi, na które czekał przez bardzo długi czas. To historia w dużej mierze o tym, jak zaufanie bardzo łatwo jest złamać. Jak ci najbliżsi, brocząc we własnych wstrząsających tajemnicach, oddalają się od siebie i w końcu stają się dla siebie niemal obcymi osobami. To także godzenie się bohaterów z tym, z czym los kazał im żyć. Śmierć najbliższej osoby: brata, ukochanej czy córki, ma wielki wpływ na sposób myślenia wszystkich tych, którzy kiedykolwiek ich znali. Pytanie tylko, czy dotknięci tą tragedią woleliby poznać prawdę, nawet tą najbardziej mroczną i niewygodną? Jaka tajemnica trzyma w ryzach mieszkańców miasta i czy niespodziewane zgony okazują się dziełem przypadku, czy może aktem konsekwencji działań z przeszłości? 

[źródło]
"Ty, Leo, będziesz mi towarzyszył, gdziekolwiek zamieszkam. Więc czemu się nie przeprowadzam?"

                Harlan Coben dokonał tutaj także jednego istotnego zabiegu, który dodaje całej tej opowieści bardzo osobistego charakteru. Poprowadził on narrację oczywiście oczami Napa, ale jednocześnie skierowaną do jego zmarłego brata. Dzięki temu otrzymujemy swego rodzaju list, rozległą relację z życia, którą jeden z braci kieruje do drugiego. Przez to czytelnik bardzo odczuwa to, jak Nap nie jest w stanie pogodzić się z tym, co się stało i jak wielki miało to dla niego wpływ. Wtedy był dzieckiem, które nie zwracało dużej uwagi na cokolwiek oprócz własnego nosa. Czy teraz, kiedy jest doświadczonym policjantem i wie dużo więcej niż dotychczas, będzie mógł wreszcie osiągnąć spokój i dowiedzieć się, dlaczego dwójka nastolatków, którzy cieszyli się życiem, nagle zginęli na torach kolejowych? 

                Dla fanów trzymających w napięciu thrillerów, to prawdziwa gratka. Czyta się błyskawicznie, a fabuła sama w sobie jest prawdziwą tajemnicą, której szczegóły autor ujawnia nam stopniowo, także trochę bawiąc się w kotka i myszkę, by potem uderzyć z siłą małej bomby. Oczekiwałam czegoś naprawdę na wysokim poziomie, i to właśnie otrzymałam. I nie mam do powiedzenia nic więcej. 

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję: 


http://www.wydawnictwoalbatros.com/

~Monika Majorke
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz