‘’Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” – Emilia Dziubak


Czytając tytuł tej książki zaczęłam się zastanawiać nad pewną sprawą – jak to naprawdę jest z tymi przyjaźniami wśród zwierząt? Wiadomo, że między gatunkami dochodzi do rywalizacji, że jeden jest silniejszy, więc drugi, słabszy, stanowi dla niego tylko i wyłącznie pożywienie. Jednak nie wierzę, że wszystkie zwierzęta żyją tylko w kręgu ,,swoich” i nie zawierają ,,znajomości” z innymi gatunkami – oczywiście równymi sobie i to pod różnymi względami. W końcu powiedzenie, że ludzie są zwierzętami, nie do końca musi mieć negatywny wydźwięk, a my możemy mieć wiele ich cech – dobrych lub złych.

Homer jest kotem, któremu brakuje w życiu przyjaźni. Jest spragniony tego uczucia, więc postanawia, że wyruszy w podróż, aby w końcu znaleźć osobę, która zostanie jego bratnią duszą. Pod drodze musi zadać sobie cały szereg pytań, aby w ogóle zrozumieć, co jest najważniejsze w przyjaźni. Udaje mu się spotkać naprawdę wiele przeróżnych stworzeń, ale czy złapie z kimś dobry kontakt? Czy uda mi się spełnić marzenie o przyjacielu?

Muszę się przyznać, że książka zrobiła na mnie wrażenie zanim w ogóle zajrzałam do środka. Wzięłam ją do rąk i od razu zwróciłam uwagę na świetną, kolorową i pełną szczegółów okładkę, która naprawdę sprawia, że chce się zatrzymać przy niej wzrok na dłużej. Później zwróciłam uwagę na sprawy trochę bardziej techniczne. Samo wykonanie książeczki jest fenomenalne, bo jest ona formatu A4, a więc każda strona zawiera duże ilustracje, tekst nie jest zbity i po prostu wszystko jest czytelniejsze. Kolejny plus to oczywiście materiały, które wykorzystano, bo całość jest z grubej tektury, więc odpornej na wyginanie i wielokrotną eksploatację, na którą zapewne będzie narażona książeczka. Dodatkowo strony są lekko śliskie, co sprawia, że ilustracje wyglądają na praktycznie żywe, kolory są nasycone i obrazki prezentują się perfekcyjnie. Przy książkach dla najmłodszych zawsze zwracam uwagę na ich wykonanie, bo w końcu będą one użytkowane przez osoby, które jeszcze nie do końca rozumieją, że pewnych rzeczy nie wolno niszczyć, rzucać nimi i narażać na trwałe uszkodzenie. Ta wypada bardzo dobrze.


Niewątpliwie sama historia Homera jest ciekawa i stanowi idealny pretekst, aby przekazać czytelnikowi naprawdę sporą dawkę informacji, które są interesująca, ale także przydatne. Kot podczas swojej podróży spotyka nie tylko zwierzęta, ale również obcuje ze światem przyrodniczym, w którym znajdziemy wiele przyjaźni, bo jak się okazuję – nie istnieje jedna jedyna definicja przyjaźni. To, że jeden człowiek może zawrzeć znajomość z drugim człowiekiem, wydaje nam się całkiem oczywiste. Jednak kto by przypuszczał, że krowa i bakterie mogą przyjaźnić się równie mocno co my – ludzie? A tak właśnie jest.

Autorka na każdej stronie przedstawiła kilka par, które nie mogą bez siebie żyć i krótko opisała jak wygląda, a właściwie na czym polega ich relacja. Nie rozpisywała się na kilkanaście zdań czy akapitów, ale streściła wszystko jednym lub dwóch zdaniach, które prosto i obrazowo przedstawiają, jak ma się sytuacja. Muszę przyznać, że mi ta forma absolutnie odpowiada, bo sama dowiedziałam się naprawdę wielu rzeczy, o których do tej pory nie miałam zielonego pojęcia.

I te ilustracje! Nie wiem czy potrafię znaleźć słowa, które opiszą moje wrażenie. Cała książka to po prostu idealna kompozycja złożona z całej masy grafiki – pięknej, kolorowej, z licznymi detalami i do bólu magicznej. Autorka zadbała absolutnie o każdy szczegół i po prostu mnie zachwyciła. Zapewniam, że młody czytelnik nie będzie mógł oderwać od tej książeczki oczu! I jest to pozycja, która sprawdzi się u dzieci w różnym wieku – nawet takich, które nie potrafią jeszcze czytać lub są za małe, aby zrozumieć te wszystkie relacje łączące zwierzęta oraz rośliny. Młodsze dziecko po prostu może poznawać za pomocą tej książeczki liczne gatunki i zachwycać się oprawą graficzną.


W środku jednak znajdziemy kilka różnych typów przyjaźni – jest trochę o tej idealnej, ale także o fałszywej. To daje duże pole do popisu rodzicom, którzy mogą zachęcić dziecko do dyskusji, zwrócić jego uwagę na relacje ludzkie, które są tu pokazane za pomocą więzi między zwierzętami, co pomaga przyswoić informację.

Na końcu znajdziemy krótki test, który pozwoli czytelnikowi sprawdzić jakim typem przyjaciela jest. Takie urozmaicenia są ciekawe, ale należy je traktować z przymrużeniem oka, bo w końcu to żaden profesjonalny test, a jego wyniki mogą znacząco odbiegać od stanu faktycznego. Ostatnia strona to labirynt, czyli też coś fajnego, dostarczającego rozrywki.

,,Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” to piękna i bardzo pomysłowa książeczka. Nie zawiera ona zbitego tekstu, który odpycha, ale całość skupia się na krótkim przekazie informacji i oczarowaniu czytelnika rewelacyjną szatą graficzną. Nie wiem czy kiedykolwiek miałam w ręce tak świetną, kolorową i dopracowaną książeczkę, która na dodatek jest solidnie wykonana i przede wszystkim – przekazuje w łatwy sposób interesującą wiedzę. Polecam!Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz