„Operacja Królowa Dżungli” - Jorn Lier Horst


„Operacja Królowa Dżungli” to kolejny już tom niezależnych od siebie przygód wspaniałych detektywów Tiril Olsen o pseudonimie Sokół, Oliviera Tangstad o pseudonimie Kruk i ich psa Otto. Wydanie te jednak różni się znacząco od pozostałych, co zauważymy już na pierwszy rzut oka, gdyż ma o wiele większy format. Wciąż możemy cieszyć się świetną, bardzo przyjemną oprawą graficzną, która umila młodym czytelnikom lekturę, jak i solidnym wydaniem, prezentującym się nienagannie w naszych domowych biblioteczkach.

W tej części przygód wraz z członkami Biura Detektywistycznego nr 2 będziemy zbierać strona po stronie różne poszlaki, odpowiadać na pytania, które sprawdzają naszą czujność i spostrzegawczość. Wspaniała zabawa, możemy rzeczywiście weryfikować na bieżąco nasze rozumowanie, bystre oko, czy też smykałkę do zagadek. Na samym końcu książki nie zabraknie jednak dodatkowych pytań i mini-zadań, czy oglądaliśmy ilustracje wystarczająco uważnie? Ja musiałam czasem wertować strony i podobało mi się to bardzo.Mój 9-letni syn z ogromną przyjemnością sięgnął po tę pozycję i przeczytał na jednym tchu. Nie jest to dla niego już żadne wyzwanie czytelnicze, niemniej jednak przygody młodych detektywów niezmiennie go fascynują i z przyjemnością zgłębia ich losy. Ot, taka miła lektura w przerwie między innymi pozycjami, co doprawdy nie umniejsza jej wagi i wartości pomnożonej przecież przez czynny udział w ciekawym śledztwie.


Historia zaczyna się w domu dziadka Oliviera, gdy dzieci podlewają pod jego nieobecność kwiaty. Niespodziewanie chłopiec dostaje od dziadka Franz’a sms-a z dziwnym poleceniem. Tiril szybko domyśla się o co chodzi i dzieciaki już zaczynają rozwiązywać krok po kroku zagadki oraz różne szyfry podłożone przez dziadka. Wszystko to prowadzi do fascynujących przeżyć. Młodzi detektywi mają wyruszyć wraz z psem Ottonem na prawdziwą przygodę do Bangalii, by poszukiwać Królowej Dżungli! Ale kim, czy raczej czym ona jest? Zaręczam, że jest przepiękna.


Na Tiril i Oliviera czyhają również różne niebezpieczeństwa, musza mieć się na baczności przed bandą Toffena, trójki złoczyńców, którzy depczą im po piętach. Czy dzieciaki dotrą do dziadka na czas? Uda im się odnaleźć Królową Dżungli wraz z Franzem? Tego wszystkiego dowiemy się czytając ich pełną przeszkód i zawirowań przygodę.


Książka warta uwagi dla każdego dziecka, szczególnie, jeśli zaczęło czytać samodzielnie, gdyż większa czcionka oraz dużo ładnych ilustracji wspiera je w tej przeprawie. Ciekawe historie zaś mogą uczynić z niego prawdziwego mola książkowego. Uwaga! Z tego nie da się już wyleczyć… Wiem, to po swoim dziecku, choć mówiąc szczerze, to wcale mnie to nie martwi.


Z czystym sumieniem mogę polecić Wam każdą wydaną część przygód pary przyjaciół i ich psa. Historie są ze wszech miar wciągające, oryginalne, wzbudzające w dziecku zainteresowanie literaturą detektywistyczną. Mimo iż jestem już dorosła, to zawsze z przyjemnością czytam o Tiril, Olivierze, Otto oraz ich wspaniałych przygodach. W tym tomie z radością dałam się wciągnąć w zasugerowaną zabawę z której miałam satysfakcję, mimo, iż nie było to dla mnie już wyzwaniem. Ogromnie się cieszę, że powstaje tego typu literatura dla młodych czytelników, bo to dzięki niej właśnie mój syn pokochał samodzielne czytanie i dosłownie codziennie dużo czyta. Dobrze, że istnieje taka różnorodność, dzięki czemu wbrew pozorom łatwiej jest coś nowego dzieciom podsunąć.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz