"Paszczaki" - Gra karciana z charakterem

Dość często zdarza mi się recenzować gry, przeważnie takie, które przeznaczone są dla starszych dzieci, ale też te dla dorosłych. Ciężko jednak jest mi trafić na grę, która byłaby odpowiednia dla mojej trzylatki na tyle, żeby mogła w nią grać zgodnie z zasadami. Często wyciągamy jakieś planszówki i po prostu bawimy się nimi tak, jak sobie moje dziecko wymyśliło, jednak cały czas starałam się znaleźć taką grę, która naprawdę ją zainteresuje i będzie łatwa do przyswojenia. Sama jestem zdziwiona, ale naprawdę wreszcie mi się to udało, okazuje się, że niewielka gra karciana ukryta w uroczym kartoniku jest dla mojej córki strzałem w dziesiątkę.

Pudełko Paszczaków zawiera:

- 54 karty przedstawiające urocze paszczaki
- instrukcję
- karteczkę właściciela gry
- jedną specjalną kartę megamocy!

Na każdej karcie w lewym górnym rogu znajdują się kropki, informują one o liczbie kart danego paszczaka w talii. Na przykład paszczokowbojów znajdziecie w talii łącznie dwie karty a paszczokrólików trzy.


Cel gry:

Cel jest bardzo prosty - musicie zdobyć jak największą liczbę paszczaków!

Przygotowanie do gry:

Potasujcie wszystkie karty. Każdemu z graczy rozdajcie po 5 kart. Z pozostałych kart stwórzcie stos, naturalnie obrazkami do dołu i połóżcie go z boku stołu tak, by wygodnie było Wam po niego sięgnąć.


Przebieg rozgrywki

Grę rozpoczyna osoba, która ma najszczerszy uśmiech. Bardzo oryginalnie, swoją drogą ! W swojej kolejce gracz wykonuje dwa poniższe działania:

1. Wyłożenie paszczaka
2. Wzięcie nowego paszczaka

Gracz rozpoczynający zabawę wybiera jedną z kart trzymanych w ręku i kładzie ją na środku stołu. Następnie bierze nowego paszczaka ze stosu tak, by znów mieć pięć kart w ręku. Następnie kolejka przechodzi na kolejnego gracza, jak zwykle siedzącego po lewej.
Uwaga! Paszczaki lubią przebywać w grupie. Każda z wykładanych na stół kart musi sąsiadować dowolnym bokiem z przynajmniej jedną leżącą już na stole kartą.


Zdobywanie paszczaków

Jeśli gracz dołożył swojego paszczaka w taki sposób, że na początku i na końcu rzędu kart znajduje się taki sam paszczak, gracz zdobywa wszystkie znajdujące się w danym rzędzie paszczaki.
Kładzie je na stosie, obrazkami do dołu przed sobą.
Uwaga! W trakcie gry wszystkie paszczaki leżące na stole muszą tworzyć jedną grupę. Jeśli w wyniku zdobycia rzędu kart dojdzie do rozdzielenia paszczaków, musicie dokładać kolejne karty tak, by w najszybszy sposób połączyć rozdzielone paszczaki. Dopóki tego nie zrobicie, nie możecie zdobywać paszczaków. Jest to dobry sposób na blokowanie przeciwników przed zdobywaniem punktów.

Koniec gry
Gdy stos kart się wyczerpie, kontynuujecie grę. Zabawa skończy się, gdy każdy gracz wyłoży na stół swojego ostatniego paszczaka. Następnie należy policzyć wszystkie zdobyte paszczaki. Zwycięzcą zostaje naturalnie gracz, który zdobył ich najwięcej.

Zasady naprawdę nie są skomplikowane, szybko przyswoją je nawet najmłodsze maluchy. Wydaje mi się, że właśnie takie gry są najlepsze i takie, dają najwięcej frajdy. Często im więcej jest reguł, tym rzadziej chce się po daną planszówkę sięgać. Ja bardzo nie lubię, kiedy instrukcja grubością przypomina książkę dla dzieci, od razu mnie to zniechęca. Tutaj tego problemu nie ma! Jestem zachwycona także wyglądem Paszczaków, są naprawdę urocze i pełne kolorów. Bardzo polecam tę grę i Wam i Waszym maluchom, zapewniam, to strzał w dziesiątkę!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą, bardzo dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz