"Pierwszy człowiek: Historia Neila Armstronga" - James R. Hansen

     Już po tytule można się domyślić, kto będzie czołowym bohaterem tejże opowieści. Jest nim człowiek, który 21 lipca 1969 roku, jako pierwszy człowiek w historii ludzkości postawił nogę na Księżycu, wypowiadając znamienne słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości". Nie pomyślcie, że jest to żmudna biografia o człowieku, który zawojował kosmos. Historia ta jest do bólu prawdziwa, obrazująca rzeczywistość, przeżycia wewnętrzne bohatera, a także ukazująca proces kształtowania się jego charakteru. Możemy nazywać go zdobywcą, wysłannikiem kosmosu, istotą nadzwyczajną, choć książka Hansena pokazuje Armstronga również z innej strony, w innej odsłonie, a więc przede wszystkim to, jaki był na co dzień, jakim był człowiekiem, udowadniając olbrzymią wartość poświęcenia i zaangażowania, które wpłynęły znacząco na dzieje ludzkości.     Trzeba przyznać, iż książka jest pokaźnych rozmiarów i niejedną osobę mogłaby tym odstraszyć. Ma ona bowiem prawie pięćset stron i wiele osób mogłoby uznać, że nie chce "marnować" czasu na lekturę biograficzną o jakimś tam astronaucie. Ach, jakżeby ta osoba wielce by się pomyliła. 

    Książka ta powstawała na przełomie kilku lat, a za zgodą na to, by móc coś takiego napisać Hansen zabiegał prawie trzy lata. Po trwających prawie 55 godzin wywiadach powstało to oto dzieło, które miało na celu ukazać nie tylko wielkiego zdobywcę Neila Armstronga, lecz także jego prawdziwe oblicze i opowiedzieć całą historię życia tego bohatera, które obfitowało w wiele doświadczeń, wydarzeń,  stopniowo wpływających na powstanie "pierwszego człowieka, stąpającego po Księżycu. Ciekawym jest także to, iż pomimo zgody na opublikowanie tej książki Armstrong nigdy nie opatrzył żadnego z egzemplarzy autografem. Twierdził, że jest to książka o nim, ale nie jego. Jedyne czego pragnął to tego, aby stała się ona niezależną, naukową biografią.

     Odnajdujemy w niej istny porządek, już na pierwszych stronach. Publikacja podzielona jest na siedem części, a w nich pojedyncze rozdziały. Dzięki temu poznajemy historię bohatera od początku jego istnienia, aż do końca podróży, rozumianej w różnych odsłonach. Poznajemy go jako człowieka skrytego, pełnego tajemnic, wyróżniającego się pod wieloma względami. Był inteligenty, co przekładało się na naukę w szkole, a także bardzo szybko zaczął również zarabiać drobne pieniądze. Pełen ogłady, opanowania i pewności siebie szedł podbijać świat, ze swym nieprzeniknionym uśmiechem. Już jako młody chłopak wiedział, czego chce od życia i na jakich aspektach życia chce poświęcić największą uwagę. Uprawnienia pilota zdobył w wieku 16 lat, czyli jeszcze przed zrobieniem prawa jazdy. Latał, zanim nauczył się prowadzić. Sam ten fakt świadczy o tym, jak ważne dla niego były pasje, którym oddawał się bez reszty. 

      Nie myślcie jednakże, że całe jego życie było usłane z płatków róż, gdyż niejednokrotnie stawał twarzą w twarzy z problemami. Borykał się z przeciwnościami losu, jak również przeżywał okres żałoby po stracie ukochanej osoby, bliskiej jego sercu. Człowiek nad wyraz skromny, twierdzący, że sam nie dokonał niczego, a w całym przedsięwzięciu brało udział mnóstwo osób, którym był wdzięczny za zaangażowanie. "Naszemu życiu przyświecał nadrzędny cel, jakim była realizacja wielkiego planu lądowania człowieka na Księżycu do końca 1969 roku. Jego spełnienie wymagało od nas wszechstronnych wysiłków. I nie chodzi tylko o nasze rodziny astronautów, które musiały temu celowi podporządkować się bez reszty."
   Warto dodać, że w tymże właśnie roku powstał także film "Pierwszy człowiek", w reżyserii Chazelle'a. Natomiast w rolę Neila Armstronga wcielił się Ryan Gosling. Ciężko mi stwierdzić czy produkcja ta jest udana, gdyż niedane mi było jeszcze jej obejrzeć, choć mam nadzieję, iż niebawem się to zmieni. Jednakże po przeczytaniu niektórych recenzji - mogę z czystym sumieniem polecić ten film, by chociażby móc zobrazować sobie, nawet w drobnych ujęciach, historię niezrównanego człowieka. 

    Historia tego bohatera jest niebywale ujmująca i wyjątkowa. Nazwisko Armstrong jest powszechnie znane, a jakże mogłoby być inaczej, skoro ten człowiek tak bardzo odznaczył się na kartach ludzkości, stawiając krok do przodu, by "pchnąć" rozwój technologiczny. Wymagało to wielkiej odwagi, ogromnego poświęcenia i wytrwałości, a tego bohaterowi nie zabrakło. Silna wola, chęć zrobienia czegoś nadzwyczajnego i odkrycia nowych rzeczy były zbyt mocne, by w którymś momencie życia zwyczajnie odpuścić. Jak najbardziej taki człowiek powinien być stawiany za wzór, z którego można czerpać nieograniczoną ilość przykładu. Jeśli nie chcemy, bądź nie potrafimy zmienić losów świata, to spróbujmy zwojować, chociaż swój mały, osobisty świat, gdyż przede wszystkim Armstrong zaczął kształtować samego siebie, by zrozumieć swe powołanie.

Ocena: 7/10
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Wielka Litera
Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: