"Pingwiny z Madagaskaru"

Lubicie nieco bardziej wymagające gry planszowe? W zasadzie powinnam zapytać, czy Wasze dzieci je lubią, bo dziś mam propozycję zdecydowanie bardziej przeznaczoną dla dzieci, aniżeli dla dorosłych. Pingwiny z Madagaskaru to chyba ulubiona bajka z dzieciństwa mojego brata. Pamiętam, że nieustannie mnie nią męczył, tak kochał przygody Kowalskiego, Szeregowego, Skippera, Rico i króla Juliana. Szkoda, że dziś ma już trochę więcej niż 10 lat, bo w innym razie na widok pudełka zareagowałby krzykiem radości, niestety w wieku lat osiemnastu Pingwiny już tak nie ekscytują...
Jak już zapewne wywnioskowaliście, mam propozycję myślę, że głównie dla chłopców w wieku 9-13.
Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc być może właśnie znaleźliście pomysł na prezent!

W pudełku znajdziecie:

- 4 figurki pingwinów z podstawkami i akcesoriami
- 4 karty pingwinów
- 104 żetony
- 1 znacznik pierwszego gracza
- 8 znaczników Oficera X
- 42 karty figurantów
- 10 kart misji
- 4 karty pomocy
- worek na żetony
- 9 kafelków zoo
- kostkę
- notes
- instrukcję

To, co spodobało mi się już w pierwszej chwili, to fakt, iż gra ma dwa warianty. Rodzinny oraz zaawansowany. Łatwiejszy do opanowania zdecydowanie jest wariant rodzinny i to o nim dziś Wam opowiem.

WARIANT RODZINNY

Tutaj pingwiny rywalizują ze sobą, pamiętając jednocześnie o zasadach fair play.
Grając w ten wariant, należy obrócić wszystkie niebieskie karty tarczą do góry, a kafelki planszy pingwinimi łapkami do dołu.

Cel:

Waszym zadaniem jest zdobycie jak największej liczby punktów zwycięstwa przez wykonywanie misji i werbowanie figurantów oraz wywiązywanie się z osobistego zadania wskazanego na karcie pingwina. Rozgrywka toczy się, dopóki nie wyczerpie się talia kart figurantów - nadejdzie zmierzch, goście opuszczą zoo, a zwierzęta ułożą się do snu. Uważajcie na żetony - w trakcie gry niezbędne będą do zdobywania kart figurantów, ale ich nadmiar przyniesie punkty karne po jej zakończeniu.

Komponenty gry:

- Pingwiny
- Żetony
- Karty pingwinów
- Karty figurantów
- Karty misji
- Kafelki zoo
- Karty pomocy
- Worek
- Znacznik pierwszego gracza


Przygotowanie do gry:

1. Na środku połóżcie kafelek kwatery głównej, a następnie wokół niego ułóżcie pozostałe kafelki. W ten sposób powstaje plansza do gry. Obok niej połóżcie znacznik pierwszego gracza.

2. Potasujcie karty figurantów i połóżcie je obok planszy, niebieskimi tarczami do góry

3. Pod planszą rozłóżcie karty figurantów z wierzchu talii figurantów - tyle, ilu jest graczy + 2

4. Nad planszą rozłóżcie 5 kart misji, niebieskimi tarczami do góry

5. Każdemu z graczy należy rozdać po jednej, losowo wybranej karcie pingwina oraz po jednej karcie pomocy. Należy też rozdać po jednej z figurek pingwinów, adekwatnie do kart.

6. Do worka  z kolei włóżcie wszystkie żetony

7. Każdy z graczy losuje 5 żetonów z worka.


Przebieg gry:

Grę rozpoczyna ten gracz, który ostatnio był w zoo. Otrzymuje on znacznik pierwszego gracza, a następnie bierze worek z żetonami i wykonuje swoją turę. Po jej zakończeniu przekazuje worek kolejnemu graczowi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ten rozgrywa swoją turę, potem przekazuje worek następnemu graczowi i tak dalej, aż do zakończenia rozgrywki.

W swojej turze:

- najpierw losujesz z worka 2 żetony
- następnie odwiedzasz 2 miejsca w zoo
- na zakończenie przekazujesz worek kolejnemu graczowi

W swojej turze każdy musi odwiedzić dwa miejsca w zoo - nie wolno spasować. Odwiedzane miejsca muszą ze sobą sąsiadować.

Efekty odwiedzin miejsc w zoo

- Wybieg szympansów - Weźcie jeden ze znajdujących się w tym miejscu niebieskich żetonów. Jeśli nie ma nim takich żetonów, nie możecie tego miejsca odwiedzić.

- Wybieg goryli - Weźcie jeden ze znajdujących się w tym miejscu czerwonych żetonów. Jeśli takowych nie ma, tak jak wyżej nie możecie danego miejsca odwiedzić.

- Sklep z pamiątkami - Tym razem należy wziąć znajdujące się tutaj żółte żetony, jeżeli takowe są. Oczywiście, jeśli ich nie ma, nie możecie sklepu odwiedzić.

- Magazyn zoo - Tutaj należy zabrać jeden z zielonych żetonów i również w tym przypadku, jeśli ich nie ma, nie można odwiedzić magazynu.

- Brama zoo - Weźcie wszystkie leżące pod planszą odsłonięte karty figurantów, potasujcie je, a następnie włóżcie pod spód talii figurantów, tak by stanowiły jej ostatnie karty. Na ich miejsce trzeba umieścić tę samą liczbę kart figurantów, z wierzchu talii.

- Wybieg wydr - Weźcie jeden losowy żeton z worka.

- Wybieg lemurów - Weźcie jedną kartę misji spośród tych wyłożonych ponad planszą. W trakcie, gdy można mieć tylko jedną kartę misji. Można jednak wymienić tę posiadaną na inną, ponownie odwiedzając to miejsce. Umieszcza się wtedy swoją kartę misji ponad planszą, a na jej miejsce bierze inną kartę misji.

- Strefa gastro - Tutaj należy wymienić posiadany żeton na inny żeton.

- Kwatera główna - Zdobywacie jedną z umieszczonych pod planszą kart figurantów, jeżeli posiadacie żetony w liczbie i kolorach wskazanych na tej karcie. Można zdobyć tylko kartę leżącą pod planszą, a nie z wierzchu talii kart figurantów.


Koniec gry

Gra skończy się, gdy nadejdzie zmierzch i goście opuszczą zoo, a zwierzęta ułożą się do snu - wyczerpią się karty w talii kart figurantów. Bieżąca tura rozgrywana jest do końca. Następnie podlicza się punkty zwycięstwa.

Liczenie punktów zwycięstwa

Każda zdobyta karta figuranta jest warta tyle punktów zwycięstwa, ile wskazuje jej niebieska tarcza. Dodatkowo otrzymujecie punkty zwycięstwa ze swoich kart pingwina. Daje ona jeden dodatkowy punkt za każde dwie zdobyte karty z co najmniej jednym żetonem wskazanym przez tę kartę pingwina. Karta misji daje dodatkowe punkty. Na koniec od posiadanej sumy odejmujecie punkty karne: jeden punkt karny za każdy posiadany żeton ekwipunku.

Wyłonienie zwycięzcy

Ten z graczy, który osiągnął większą sumę punktów, wygrywa grę. W razie remisu wygrywa gracz, który zwerbował większą liczbę figurantów.

Uważam, że wariant rodzinny, mimo że ma być dużo prostszy od zaawansowanego i tak ma bardzo dużo zasad, które należy przyswoić i zapamiętać, dlatego też zdecydowałam, że przedstawię Wam dziś tylko jeden. Przyznam szczerzę, że opcja dla zaawansowanych mnie mocno przerosła, nie podołałam, być może wpływ na to ma fakt, że jestem ostatnio bardzo zabiegana i zmęczona. Zmęczony umysł pracuje jednak nieco gorzej. Tak czy siak, Pingwiny z Madagaskaru docelowo przeznaczone dla dzieci są bardzo wymagające. Mówiąc szczerze, zastanawiam się teraz, czy gra nie sprawiła mi takiej trudności właśnie z racji wieku, dzieciaki niejednokrotnie w mig potrafią złapać i zrozumieć coś, co nam sprawia trudność, myślę, że właśnie tak jest tutaj. Ja się męczyłam, nieustannie wracałam do instrukcji, czytałam ją też parokrotnie, ale muszę przyznać, że naprawdę mimo licznych zawiłości, producent zadbał o to, żeby instrukcja była łatwa w odczycie i postawił na liczne przykłady. Przykłady robią "największą robotę", dzięki nim dużo szybciej można pojąć kwestię wymian żetonów, czy podliczania punktów. Nie jesteśmy często w stanie tak dobrze ubrać w słowa czegoś, co można zgrabnie przedstawić obrazowo.


Instrukcja ma naprawdę duże znaczenie w tej grze, jest absolutnie konieczna. Prócz wielu zasad i reguł mamy też bardzo dużo elementów i to małych. Do pudełka dołączono worek, który posłużyć ma nam za "przechowalnię" drobnych elementów, ale spory worek w tym przypadku to zdecydowanie za mało.
Nie spodobało mi się to, że po otwarciu pudełka zastałam wszystko w totalnym nieładzie i chaosie. Zupełnie inaczej otwiera się pudełko, w którym poszczególne elementy są schludnie ułożone w niewielkie woreczki i włożone w osobne przegródki, niż takie, w którym panuje najprościej mówiąc, ogromny bałagan. Zabrakło mi przede wszystkim dobrze zorganizowanego, wymyślonego opakowania do gry. Jeden sporej wielkości worek z motywem świątecznym, którego powiązanie z grą też ciężko mi zrozumieć swoją drogą, to znacznie za mało.

Podsumowując, założę się, że kilkuletni, albo i kilkunastoletni chłopcy, którzy uwielbiają Pingwiny z Madagaskaru, będą zachwyceni tą grą. Z pewnością poradzą sobie ze zrozumieniem instrukcji, a to, czego do końca nie pojmą, na pewno obejdą w wygodny dla siebie sposób. Zawsze mówię, że to gra jest dla nas, nie na odwrót, to ona ma sprawić nam radość, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zmodyfikować nieco jej zasady.

Na koniec dodam jeszcze, że na stronie phalanxhames.pl znajdziecie przydatne wideo z zasadami gry! Dobrej zabawy!

Ocena: 8/10

Za możliwość zagrania, bardzo dziękuję Wydwnictwu Vertima


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz