"Podejdź bliżej" - Rachel Abbott

Bardzo lubię kryminały i thrillery, choć dość rzadko po nie sięgam. Wszystko dlatego, że jak to zawsze śmieje się mój tata - boję się własnego cienia... Jestem niesamowicie strachliwa. Mówiąc krótko - po prostu tchórz! Jednak raz na jakiś czas, tak dla odmiany decyduje się na interesujący, mroczny tytuł. Trafiłam w dziesiątkę, stawiając na "Podejdź bliżej" i nadal jeszcze po tej lekturze nie ochłonęłam! Rachel Abbott to brytyjska pisarka, której thrillery czyta i ceni cały świat, jak zwykle ja nie miałam o jej istnieniu pojęcia, a mam czego żałować, wierzcie mi. Jak to mówią, nie ma tego złego i z pewnością nadrobię zaległości! Zapraszam Was na recenzję jej najnowszego dzieła!

- Jak masz na imię? - pytam, zanim wyjdzie.
Kobieta przystaje, opierając dłoń na framudze,
 i gdy odpowiada, serce zaczyna mi szybciej bić.
- Judith, a jak inaczej?

Tom Douglas dostaje wyjątkowo intrygującą zagadkę do rozwiązania. W parku znaleziono zwłoki młodej kobiety, ofiara wygląda, jakby po prostu zasnęła a na ciele nie ma żadnych śladów walki, ciężko stwierdzić jak właściwie umarła. Okazuje się też, że nikt jej nie szuka, a przy ciele nie znaleziono żadnych dokumentów, ani innych rzeczy osobistych. Ofiara pozostaje niezidentyfikowana a Douglas i jego zespół rozpoczynają śledztwo.
W tym samym czasie Callie ma serdecznie dość swojego socjopatycznego partnera i planuje udać się na długo wyczekiwane wakacje. Zanim jednak opuszcza miasto, rzuca wreszcie Iana i informuje go, że ma się wyprowadzić z jej domu. Dla bezpieczeństwa opróżnia też swoje konto, do którego mężczyzna ma dostęp i postanawia w końcu odpocząć. Wakacje są fantastyczne, Callie odrobinę stresuje się jednym z uczestników, który wyjątkowo jej się naprzykrza, ale na szczęście na pokładzie jest też skore do pomocy starsze małżeństwo. Para staruszków uprzyjemnia pobyt młodej kobiecie niemal każdego dnia, zwłaszcza Thea bardzo przywiązuje się do nowej przyjaciółki i zachęca ją do zwierzeń. Kiedy przygoda się kończy, kobieta czule żegna się z małżeństwem i szczerze żałuje, że wracają do domu osobno, mimo że mieszkają w jednym mieście.
Powrót Callie do domu okazuje się bolesnym zetknięciem z rzeczywistością, Ian się nie wyprowadził, nie ma nawet takiego zamiaru, a we wszystkich pomieszczeniach panuje smród i brud. Kobieta nie może tego znieść, kończy jej się cierpliwość i bliska jest płaczu, nie ma pojęcia jak skutecznie pozbyć się kłopotliwego partnera, zwłaszcza że ten twierdzi, iż dom jest w połowie jego własnością. Kiedy Callie udaje się do pracy, czeka na nią niemiła niespodzianka, gdy kobieta bliska jest już załamania, zjawia się życzliwa i troskliwa Thea. Wykazuje się ogromnym zrozumieniem i zaprasza młodą przyjaciółkę, by odpoczęła w domu jej i jej męża...


Powieść ta jest wielowątkowa, a mimo to czytelnik jest tak starannie i z wyczuciem wprowadzany w fabułę, że zapewniam - nie pogubi się. Rozdziały są od siebie oddzielone w zasadzie jedynie cięciami w tekście, bądź gwiazdkami, każdy z nich kończy się w taki sposób, że już koniecznie chciałam wiedzieć, co też dzieje się dalej! Akcja nie zwalnia nawet na moment, wszyscy bohaterowie tej książki przyspieszają czytelnikowi puls swoją historią i podejmowanymi decyzjami. Tutaj każda decyzja, każdy wybór ma znaczenie i poważne konsekwencje.

Zarówno dialogi, jak i monologi są napisane w bardzo inteligentny sposób, a postacie wykreowano wręcz po mistrzowsku! Najlepsze w tej powieści jest to, że kiedy czytelnik sądzi, że już wszystko rozgryzł, okazuje się, że nie rozwiązał nawet najmniejszej zagadki! Thrillery psychologiczne mieszają w głowach i o to właśnie chodzi! Jestem zachwycona, naprawdę ciężko mi było się oderwać od czytania, jedną ręką mieszałam obiad, a w drugiej trzymałam książkę, słowo daję!
Rachel Abbott spełniła moje wymagania w pełni, zagwarantowała mi gęsią skórkę i wypieki na twarzy, a wszelkie parki oczywiście będą omijać szerokim łukiem!

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania powieści, pięknie dziękuję Wydawnictwu Filia


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Po Twojej opinii i opisie samej powieści widzę, że to coś idealnego dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń