"Polskie jabłka" - Jan Szmyd

Uwielbiam niebanalne i smakowite publikacje. Zaledwie kilkanaście dni temu ukazała się książka o jednym z najpopularniejszych owoców w naszym kraju- jabłku. Autor Jan Szmyd bazował na rodzimych gatunkach i to wyłącznie im poświęcił blisko 300 stron publikacji. Zanim jednak skupimy się na samych owocach, warto wspomnieć o tym jak dużą rolę odgrywają one w polskiej gospodarce. Nie każdy ma świadomość tego, że  w Europie to właśnie Polska jest największym producentem jabłek, a w skali światowej zajmuje trzecie miejsce tuż po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Czy sami doceniamy płynący z nich  potencjał?! Niestety po lekturze "Polskich jabłek" wydaje mi się, że nie...

Kiedyś powiadano, że Polacy są miłośnikami koni, dziś śmiało można powiedzieć, że Polacy to zamiłowani sadownicy. Jabłoń (malus) z rodziny Rosaceae pochodzi z Azji Środkowej (roslina ta doskonale zaklimatyzowała się w Polsce).Jabłkami delektowali się już Rzymianie i Grecy.Znamy je z Biblii jako owoc pożadania i grzechu.(...) Z dużym zdziwieniem stwierdziłem, że w sztandarowym dziele prof.S.Pieniążka (...)nie znalazłem informacji na temat celu  produkcji, jakim jest jabłko, a w szczególności jego wartości odżywczych. Wątek ten pojawia się dopiero w literaturze współczesnej.


Mnogość i różnorodność przepisów zawartych w książce zachwyca. Chociaż sama lubię wolny czas spędzać w kuchni, nie zdawałam sobie sprawy z tego w jak wielu daniach można wykorzystać konkretne odmiany. O ile nie dziwiły mnie przetwory, o tyle przepis na zupę pomidorową czy zupę z młodej kapusty (oczywiście w asyście jabłek) mocno mnie zaciekawiły. 


Już sam wstęp od autora pokazuje jego fascynację polskimi odmianami jabłoni. Mężczyzna miał okazję aktywnie uczestniczyć w procesie badawczym dotyczącym konkretnych starych i niestety często zapominanych już gatunków. Co ciekawe badania te miały miejsce na terenie Podkarpacia,  województwa które sama zamieszkuję, i to wcale nie tak daleko ode mnie, a mimo to  nie było o nich u nas głośno. Do mnie ta informacja dotarła po raz pierwszy właśnie dzięki tej publikacji. Okolice Krosna i Korczyny bogate są w stare odmiany jabłoni i to tam w 2006 roku zaczęto pobierać materiał genetyczny.Przy okazji tych działań, dzięki nowym interesującym znajomościom autorowi zaproponowano założenie niewielkiej szkółki w celu ratowania zapomnianych a tak cennych odmian. Działalność ta ruszyła jesienią tego samego roku, a kilka miesięcy później odbywać zaczęły się warsztaty dla młodzieży podczas których młodzi ludzie mogli zapoznać się z oferowanym przez nasz region dobrem. Jan Szmyd wspomina, że z niecierpliwością oczekiwali na efekty swoich działań. Ostatecznie  okazało się, że przyjęło się 86% zaoczkowanych podkładek. Po dwóch latach drzewka zaczęły trafiać do pobliskich sadów, w tym do tego prowadzonego przez autora książki.Wśród starych nasadzeń trafiły się odmiany, o których osobiście słyszałam po raz pierwszy jak Zorza, Grochówka czy Gruszka Ruska. W momencie pojawienia się plonów wspólnicy napotkali pierwszy problem. Mieszkańcy niestety nie doceniają tego, co ma im do zaoferowania miejscowy rynek. a jabłka można tu sprzedać- za bezcen. Tak narodził się pomysł przetworzenia ich na różne sposoby w tym na cydr, susz czy chipsy. Jednocześnie autorowi udało się zebrać kilkaset ciekawych przepisów, które zamiescił w dalszej części książki.
Myślę, że wśród czytelników jest wiele osób wykorzystujących jabłka w swojej codziennej diecie. Niestety podczas zakupów sporadycznie zwracamy uwagę na to po jakie odmiany sięgamy oraz na ich pochodzenie. W jabłku tkwi  niewykorzystany potencjał, a mamy przecież powody do dumy. Publikacja ta, to ciekawa alternatywa typowych książek kucharskich. Idealnie sprawdzi się w roli prezentu, a zamieszczone w niej przepisy są łatwe do wykonania małym nakładem pracy i pieniędzy. Dodatkowo wydanie wzbogacone zostało o opisy napopularniejszych gatunków wraz z ich zdjęciami ułatwiającymi identyfikację.


Ocena: 6/10Za możliwość przeczytania dziękuję : Novae Res~Mariola Mazur


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz